Byt pro mořeplavce

Interiér pro mladou rodinu se dvěma dětmi zaujme svou jednoduchostí a najde se v něm přitom spousta nevšedních prvků i vychytávek.

Kuchyňská linka ve tvaru U vyplňující celou výšku místnosti má část horních skříněk nad dřezem s menší hloubkou. foto Václav Beran

Klientce se líbily nápady a přístup studia Obliqo, jehož designéři Lenka Juklíčková a David Navrátil navrhli interiér bytu její kamarádky. Proto se na ně obrátila s požadavkem, zda by vymysleli řešení bytu pro její čtyřčlennou rodinu v novostavbě v Praze 5. Představu o interiéru měli manželé jasnou – maximální vzdušnost, jednoduchý minimalismus a účelné využití místa. Manželský pár se dvěma předškoláky měl také nevšední zálibu – dvakrát i s dětmi přeplul Atlantik na plachetnici. Designéři k této zakázce přistoupili několik měsíců před dokončením stavby v době již uzavřených klientských změn. Museli tedy respektovat nejen dispozici, ale i použité materiály včetně podlah a dveří v dekoru přírodního dubu.

 

Ozvěny dálek

V bytě 3 + kk s obytnou plochou 78 m² měli autoři návrhu těžký úkol využít každý centimetr, a k tomu se jim sem podařilo zapracovat i prvky evokující oblíbeného rodinného koníčka, který se promítl zejména v převládající bílé barvě a modrých akcentech v odstínu navy blue, někde doplněných neutrální šedou. Hlavní obytná místnost se dělí na kuchyňskou linku s jídelním stolem a na společenskou část s pohovkou. Veškerý nábytek v celém bytě zhotovil na míru truhlář, s nímž studio Obliqo dlouho době spolupracuje.

 

Praktické nápady

To umožnilo vytvořit kuchyňskou linku tak, že bezezbytku využívá šířku i světlou výšku místnosti. Horní skříňky mají dvojí hloubku a nižší řada nad dřezem v modré barvě má zajímavý povrch se svisle profrézovanými drážkami. Tento motiv se opakuje i na posuvných panelech ukrývajících televizor. Praktické rozvržení linky do tvaru U nabízí další pracovní plochu. Kuchyňská deska je vyrobena z bílého voděodolného kompaktu, který vyniká vlastnostmi podobnými umělé mu kameni, je však tenčí a také výrazně cenově dostupnější. Není ale odolný vůči působení horka, nedají se na něj proto odkládat horké nádoby. Originální „vychytávkou“ je vysouvací jídelní stůl o délce 2,4 m, částečně skrytý pod barovým pultem a umožňující stolování až osmi lidí.

 

Dětský ráj

Do dětského pokoje s plochou 15 m² pro chlapce a děvčátko se designérům vešla šatní skříň, pracovní stůl a dvě lůžka a dokázali poskytnout každému z dětí i kousek soukromí. Nad každou postelí vytvořili konstrukci z překližky s patry propojenými „mostem“. Prostor nahoře může občas sloužit i k přespání kamarádů. Zavírací kajutová okénka evokují život na lodi stejně jako modré žebříčky, které nevedou na palubu, ale na patro.

 

Ložnice s pracovnou

Ložnice rodičů, do níž si klienti přáli širší dvojlůžko, slouží i jako pracovna manželky. Zde se designérům povedlo navrhnout maximálně účelný nábytek při zachování všech zásad ergonomie.

půdorys foto Václav Beran


Bílý nábytek oživují modré čelní plochy horních skříněk a posuvné panely.


MgA. Lenka Juklíčková

BcA. David Navrátil

autoři interiéru

„Respektovali jsme přání klientů vytvořit velmi vzdušně působící prostor, ačkoli naše interiéry míváme obvykle ‚zabydlenější‘. Chtěli jsme zdůraznit i životní styl rodiny použitím námořnických prvků – například kajutových okének v pokoji dětí nebo u kuchyňských dveří, dále modré barvy u linky nebo na posuvných panelech a motivu zamlženého oparu na horizontu u vzoru obkladu za linkou. Spolupráce s klienty probíhala skvěle a díky tomu se podařilo celý projekt do výsledné realizace včetně nábytku na míru dotáhnout za neuvěřitelně krátkou dobu.„
www.obliqo.cz

 

 

text Dita Fingerlandová foto Václav Beran

 

Datum vydání: 19. 2. 2022

Edit: