Nevíš, jak má být zítra?

4

Chcete-li si domů pořídit meteostanici k předpovídání počasí, pak se předtím budete muset
doslova prokousat nabídkou nejrůznějších značek a modelů, které trh nabízí. Poradíme vám,
jak na to.

Nejprve je nutné oddělit zrno od plev, tedy rozeznat od sebe přístroje, které se jako meteostanice občas nazývají, ale jejich funkčnost (předpověď počasí) je založena nikoliv na změně tlaku, nýbrž na změně vlhkosti. Přesnost předpovědi počasí u takových přístrojů je totiž velmi malá.

CO BY MĚLA UMĚT?
Pokud již víte, že přístroj předpovídá počasí na základě změny tlaku, hned dalším krokem je uvědomit si, co všechno od meteostanice očekáváte – chcete znát jen předpověď počasí, nebo požadujete zobrazení všech měřených hodnot na displeji? Potřebujete sledovat údaje o venkovní vlhkosti nebo vám bude stačit vlhkost vnitřní, případně se bez senzoru vlhkosti úplně obejdete? Chcete také, aby displej stanice ukazoval číselně hodnotu tlaku? Zajímá vás historie atmosférického tlaku – tedy grafické zobrazení jeho vývoje během dne? To vše hraje při výběru meteostanice zásadní roli a samozřejmě ovlivňuje i cenu přístroje.

3

Domácí meteostanice Hyundai WSC 2032B poskytuje nejen přesnou předpověď počasí a informace o barometrickém tlaku nebo fázích Měsíce, ale lze ji využít i jako fotorámeček pro prezentaci fotografií (sedmipalcový displej). 2499 Kč. www.hyundai-electronics.cz

 

ABSOLUTNÍ A RELATIVNÍ ATMOSFÉRICKÝ TLAK
Jestliže požadujete, aby přístroj zobrazoval hodnotu tlaku přepočítanou na hladinu moře (tzv. relativní tlak), musí mít stanice možnost zadání aktuální nadmořské výšky nebo možnost zadání aktuálního atmosférického tlaku, zjištěného například na místním letišti. Skutečnost, zda je zobrazen tlak absolutní nebo přepočtený na hladinu moře, nemá na předpověď počasí vliv. Přístroj sleduje tendenci vývoje tlaku v závislosti na čase a podle toho, jak rychle tlak stoupá nebo klesá, vyhodnocuje možnost vývoje počasí a zobrazí předpověď na displeji pomocí ikony.

MĚŘÍ BEZDRÁTOVĚ
Většina meteostanic používá pro měření vnější teploty, případně vlhkosti, takzvané bezdrátové čidlo, jehož signál má dosah zhruba 30 m ve volném prostoru. U některých modelů je dosah až 100 m. Důležité je uvědomit si, že tento dosah udávaný výrobcem platí vždy ve volném prostoru bez přkážek, v terénu bude tedy vždy nižší. Některé stanice mají možnost použití více bezdrátových čidel. Většinou takové stanice umí naladit tři čidla, ale existují i výjimky, které zvládnou deset čidel.

2

Co všechno meteostanice umí?
Měří a vypočítává meteorologické veličiny, jako jsou…
◗ barometrický tlak
◗ teplota
◗ relativní vlhkost
◗ rychlost větru
◗ směr větru
◗ srážky
◗ UV záření
◗ rosný bod (což je teplota, při níž vzduch dosahuje stavu nasycení vodní párou, která se začne srážet)
◗ wind chill (teplota pociťovaná vlivem větru)
◗ heat index – teplotní index (pociťovaná teplota propočítaná z naměřené teploty a relativní vlhkosti)
Zdroj: www.garni-meteo.cz

1

Bezdrátová meteostanice Professional WS-0101 disponuje výstupem USB pro vyhodnocení nasbíraných dat v počítači pomocí přiloženého softwaru. Meteostanice předpovídá počasí na 12 až 24 hodin, ukazuje datum a čas pomocí signálu DCF, rosný bod, efektivní teplotu (wind chill), vývoj tlaku a maxima a minima venkovní teploty a vlhkosti za den. Za 2890 Kč na www.conrad.cz.

 

OSVĚTLENÍ A VELIKOST DISPLEJE
Existují různé typy displejů – nejčastěji se využívají LCD displeje, které mají nízkou spotřebu, ve tmě nesvítí a je nutné je uměle osvětlit. Existují i v inverzním provedení – tedy pozadí je tmavé a číslice světlé. Pokud zvolíte stanici s displejem se stálým osvětlením, je nutné, aby měla napájení síťovým adaptérem, protože na baterie by přístroj dlouho nesvítil. Pokud jde o barvu, může být různá – od oblíbené modré přes oranžovou a červenou až po bílou. Takzvané TFT displeje používají meteostanice kombinované s fotorámečky. Lze u nich nastavit jas i kontrast a jemnost zobrazení závisí na rozlišení displeje v bodech. Tyto displeje bývají zároveň větší, rozměr se udává v úhlopříčce v palcích (třeba 7”, 8”). U meteostanic platí úměra, že čím větší displej, tím vyšší cena přístroje. Malý displej bývá většinou špatně čitelný a práce s ním je náročná. Ovšem ani velký displej se nehodí pro všechny situace – třeba pokud stanici používáte i jako budík a těsně u hlavy máte hned ráno veliký přístroj, nebude to moc příjemné.

12

Meteorologická stanice Sencor SWS 200x je vybavena bezdrátovým senzorem pro měření vnitřní (0–50 °C) a vnější teploty (-20 až +50 °C), vnitřní i venkovní vlhkosti. Stanice má velký displej s oranžovým podsvícením, na kterém se přehledně zobrazují vývoje změn teplot a vlhkosti, do paměti přístroje se ukládají jejich minimální a maximální hodnoty. Přístroj funguje i jako budík. K dostání ve stříbrné, červené a zelené variantě. 499 Kč. www.sencor.cz

 

DALŠÍ DOPLŇKY
Běžnou součástí stanice jsou kromě budíku také hodiny s možností nastavení časového posunu a zobrazením data. Jsou zpravidla řízeny rádiovým signálem DCF-77 z německého Frankfurtu nad Mohanem. Tento rádiový signál nastaví správný čas a datum a aktualizuje hodiny také při přechodu na letní a středoevropský čas. Pokud chcete, aby meteostanice obsahovala i doplňkové funkce, jako je zobrazení času východu a západu Slunce, případně i fází Měsíce, je dobré si předem zjistit, zda lze stanici nastavit pro konkrétní zemi. V případě České republiky by v paměti stanice mělo být alespoň nastavení pro Prahu (bývá označeno mezinárodním kódem PRG), jinak v případě nastavení jiného evropského města dojde k časovému posunu těchto údajů.

14

Bezdrátová meteostanice Emos s podsvíceným LED displejem a hodinami řízenými rádiovým signálem. Standardem jsou funkce jako měření vnitřní a venkovní teploty, vlhkosti, funkce opakovaného buzení a předpověď počasí pomocí čtyř ikon. S meteostanicí lze spárovat až tři čidla, v prodeji je v černé a bílé variantě. Za 1035 Kč na www.shop.emos.cz/meteostanice.

 

Radí Michal Piják
www.meteoshop.cz
Než si koupíte meteostanici, promyslete si…
◗ které meteorologické veličiny chcete měřit.
◗ jaké funkce by měla mít (alarm, paměť).
◗ jakou chcete velikost displeje.
◗ jaké hodnoty by měly být na displeji zobrazeny.
◗ zda má mít displej možnost krátkodobého nebo stálého osvětlení či bude bez osvětlení.
◗ zda má umět vícedenní předpověď počasí.
◗ zda budete potřebovat více než jeden

PROPOJIT VŠE S POČÍTAČEM?
Nejnáročnější uživatelé se už mohou poohlédnout po poloprofesionálních stanicích, které kromě teploty, relativní vlhkosti a barometrického tlaku měří i směr a rychlost větru, dešťové srážky a mají paměť na naměřené hodnoty. Tyto stanice mají velké množství funkcí, mezi něž patří například možnost nastavení různých druhů alarmů při překročení nastavených hodnot, nebo připojení k PC, kam lze naměřené údaje stahovat a dále s nimi pracovat.

VÍCEDENNÍ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
Předpověď počasí založená na změně tlaku v místě měření platí vždy na 12 až 24 hodin pro danou lokalitu. Existují však již i meteostanice, které zobrazují předpověď počasí pro více dní. Předpověď vytváří profesionální meteorologové a stanice si ji stahují z internetu nebo ji přijímají z DCF signálu.

5

Digitální meteostanice s dotykovým a celoplošně podsvíceným displejem TFA 35.1128.08 Slim Touch měří a zobrazuje jak vnitřní, tak venkovní teplotu a vlhkost. Displej je jednoduchý a přehledný, součástí je i budík. 1490 Kč. www.meteoshop.cz

 

Datum vydání: 4. 3. 2015

Edit: