Podle Kryštofa Kolumba

Dům s atypickým tvarem si užívá již více než sedm let rodina se dvěma malými syny. Když se na něj podíváte směrem od pole s obilím ohýbaným větrem, máte dojem, že před vámi šumí vlny, na jejichž pozadí se kolíbá loď.

Majitel domu Radek dnes už jen nostalgicky vzpomíná na dvoupokojový byt, ve kterém dříve bydleli. Třeba vypravit z malé chodby rodinu s dítětem? Jemně řečeno chaos! To současná předsíň jim umožňuje rozloučit se i s osmi dospělými najednou. A nejen to. Atypický dům, který navrhlo včetně části nábytku Studio New Work, nabízí vzdušný interiér, otevřený jižní prosklenou částí do zahrady. Prostor je koncipován tak, aby mohla být rodina pohodlně pospolu, ale zároveň má každý své království. „Dům jsme si pořídili vlastně kvůli prvnímu synovi. Tvar lodi jsme zvolili v návaznosti na jméno Kryštof, které dostal po slavném mořeplavci,“ vysvětluje s úsměvem Radek.

Orientace na lodi

V přízemí vítá rodinu otevřený prostor s obývacím pokojem, jídelnou, kuchyní, domácí pracovnou a hernou, přičemž každá část disponuje svou vlastní terasou. Tato hlavní obytná plocha leží ve svahu, a tak je rozčleněna vždy po 45 cm do třech výškových úrovní. Povrch podlahy, schodů i svislých stěn včetně dveří vestavěných skříní tvoří mozaika z brazilského ořechu. Navoskované tropické dřevo má tu výhodu, že se dají poškrábané části zbrousit, což se v případě rodiny s malými dětmi náramně hodí. Patro pak nabízí místo pro dvě ložnice, dva dětské pokoje pro tříletého a osmiletého syna, dvě terasy, saunu a dvě koupelny – dětskou a rodičovskou. Když přijedou na návštěvu hosté, mají k dispozici vlastní koupelnu v přízemí a toaletu na zahradě.

funkcionalismus

Snad proto, že je v nedalekém Zlíně k vidění řada významných funkcionalistických staveb, oblíbili si i majitelé tento styl a ve stejném duchu s chutí zařizovali. Stůl v jídelně tak nezapře rukopis architekta Le Corbusiera, židle Pony je od další představitelky funkcionalismu Eileen Grey, stejně tak křeslo, stolek a lampa v obývacím pokoji. Radek s Ivetou mají za to, že je tento nadčasový nábytek nikdy neomrzí. „Pro dům je však nejdůležitější, jak se v něm cítíte a s kým v něm žijete. My si tu dnes naplno uvědomujeme význam slova domov,“ uzavírá Radek.

Studio New Work
architekti stavby a interiéru

„Dům jsme navrhli tak, že je ze tří stran ‚obklíčen’ zdí téměř bez oken. Tato, řekněme skořápka, vytváří půdorysný tvar písmene U bez ostrých rohů. Čtvrtá, jižní stěna je celá prosklená.“

Text: Vanda Jesenská; Foto: Studio Toast

Datum vydání: 13. 8. 2018

Edit: