Schodiště – funkční i elegantní
Funkční prvek v domě, spojující jednotlivá podlaží, může být dech beroucí dominantou i velice nenápadným „členem“ domácnosti. Záleží jen na vás, co všechno od schodiště očekáváte a jakou roli mu přiřknete.
Dříve bylo schodiště často situováno mimo obytné místnosti – hned do vstupní části domu, nebo do prostoru chodby. Bylo tak skryto za zdmi, odděleno dveřmi a jakožto zajímavý architektonický prvek často podceňováno. Situace se však postupem let měnila – možná za tuto proměnu mohou do jisté míry mezonetové či loftové byty, kde právě schodiště tvoří jeden z hlavních funkčních i designových prvků celého prostoru.
Dnes se stále častěji setkáváme se schodišti, která jsou plnohodnotnou součástí interiérů obývacích pokojů, kuchyní i dalších obytných místností. Podle toho také mění svůj vzhled, přizpůsobují se stylu nábytku i dalšího interiérového vybavení a často jsou zajímavým a nepřehlédnutelným solitérem.
Přímo, nebo oklikou
Tvar schodiště má zásadní vliv nejen na jeho vzhled, ale především na funkčnost a vaše pohodlí. Přímá schodiště jsou velice přehledná a praktická, jejich nekomplikovanost oceníte zejména při stěhování nábytku i jiných rozměrných předmětů. V otevřeném prostoru příjemně vyniknou, proto se vyplatí investovat do jejich podoby a vybrat takové materiály, které budou interiéru slušet.
Máte-li k dispozici omezený prostor, pravděpodobně budete uvažovat spíše o schodišti lomeném (ve tvaru písmene L nebo U) či točitém. Na rozdíl od schodišť přímých neposkytují až takový uživatelský komfort, zato však svým tvarem i konkrétním materiálovým provedením přitáhnou pozornost a dokážou působit efektně.
Design ruku v ruce s funkčností
Záleží také na tom, jakému technickému řešení dáte přednost. Zda vás oslovují spíše tradiční masivní typy schodišť, nebo vsadíte na minimalistické odlehčené konstrukce, působící otevřeně a vzdušně.
Vaše prostorové možnosti také určí, zda budete volit schodiště těsně přisazené ke stěně, nebo zda si můžete dovolit situovat schodiště volně do prostoru. Právě u typů umístěných volně v prostoru místnosti si lze pohrát s jejich tvarem i materiálovým složením a vytvořit ze schodiště zajímavý designový prvek.
Pohrajte si s materiály
Chcete-li držet krok s dobou, nemůžete udělat chybu, co se materiálového složení týče. V módě je totiž vlastně vše: masivní dřevo, betonový monolit, kov i sklo, které lze zajímavě zkombinovat a vytvořit třeba netradiční odlehčenou variantu. Při výběru by vás měl vést styl vaší stavby a interiéru. Do roubenky pravděpodobně nepořídíte minimalistické skleněné schodiště, stejně tak do minimalistického interiéru bude pasovat spíše některá z odlehčených variant, klidně v kombinaci s betonem. Svou roli hraje také vzájemné ladění dalších prvků v interiéru, jako jsou dveře, podlaha i nábytek a jeho styl.
Správně zvolený materiál
Masivní dřevo – celý prostor příjemně zateplí, používané jsou zejména tvrdé dřeviny jako dub, javor, ořech, jasan, ale i dřevo exotických stromů (wengé nebo jotoba).
Beton – betonový monolit nebo jednotlivé stupnice z chladného betonu vyniknou v kombinaci s kovovým či skleněným zábradlím.
Kovová konstrukce – žádaný industriální vzhled propůjčuje schodišti například nerezový či železný plech, ocel, zajímavým doplňkem k takovému schodišti jsou pak ocelová lana, nebo zábradlí z čirého skla.
Sklo – stupnice z čirého skla hmotu celé konstrukce odlehčí, pokud vám však bude schodiště připadat až příliš vzdušné, můžete použít sklo s povrchem upraveným různým způsobem, třeba pískováním.
Kámen a kompozit – tyto tvrdé materiály zajistí schodům téměř neomezenou životnost, navíc se hodí téměř do každého typu interiéru.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Datum vydání: 5. 2. 2018