Podzimní tropická inspirace

Dům, který vám právě představujeme, neleží jen tak někde, ale přímo v centru São Paula, největšího města Brazílie, které je zároveň největším městem Latinské Ameriky, celé jižní polokoule a dokonce sedmou největší metropolí na světě. V tomto domě žije už deset let Luciana s manželem a dvěma malými dětmi. Stavba samotná je ze čtyřicátých let minulého století.


Manželé si zpočátku plánovali, že zde zůstanou pouze krátkou dobu, aby dělali společnost manželově babičce. Nechtěli ji nechat v domě úplně samotnou. Nicméně, jak si tak na život v domě postupně zvykali, došlo jim, že se odtud vlastně ani stěhovat nechtějí. Rozhodli se tedy pro rekonstrukci a vše podřídili nové životní etapě. Ani babička nepřišla zkrátka – bydlí v přízemí a díky přestavbě má svůj vlastní vchod přímo do zahrady…

„Nepřizpůsobuji vzhled interiéru trendům – prostě kupuji pouze věci, které se mi líbí a odrážejí můj styl.“

Tradiční prvky zachovali

Luciana, která provozuje svatební agenturu, má od přírody cit pro barvy a estetické vnímání. Je velmi excentrická, otevřená ke všem lidem a miluje život, jídlo a svoji rodinu – alespoň přesně tak to o sobě říká. Při rekonstrukci přistupovali s manželem ke všemu s pokorou a úctou, proto zachovali větší část tradičních prvků a doplňků v domě a snažili se neponičit charakter původní architektury. „Doufáme, že naše zásahy nebyly nijak velké, i když se to na první pohled mohlo zdát. Ale tyhle obavy má asi každý, kdo se do rekonstrukce pustí – strašně moc nás bavilo sledovat, jak se starý omšelý interiér proměňuje v krásný, světlý a barevný domov,“ vypráví Luciana.

Barvy a materiály

Obývací pokoj, který se nachází v přízemí, je laděn v odstínech hnědé barevné palety. Pohovky s koženým čalouněním jsou v elegantním koňakovém odstínu a krásně ladí se sisalovými běhouny, vzorovaným kobercem a tkanými polštáři. V obýváku byly rekonstrukční změny nejmenší z celého domu.
Naopak kuchyně byla zrekonstruována kompletně a dokonce zvětšena o přístavbu s prosklenými okny, dodávající místnosti atmosféru oranžérie. Při výběru kuchyňské linky se Luciana rozhodla pro spojení borovicového dřeva s dvířky v pistáciové barvě. Možná si říkáte, co je na tom divného? Není to nic neobvyklého. Ovšem pro Brazilce to není vůbec typická volba – většinou všichni dávají v kuchyni přednost kameni, betonu, mramoru a blyštícím se doplňkům. Tyhle materiály se ale Lucianě zdály příliš studené a nepřívětivé – v kuchyni totiž tráví společně s rodinou snad nejvíce času, obzvláště o víkendech, kdy i peče oblíbené pochoutky jak dětí, tak manžela. Všichni mají nejraději její kokosové a citrónové koláče.

Vzhůru do patra

Tam se nachází Lucianina pracovna, se stěnami pokrytými tapetami s tropickým vzorem listů. I jinde v domě narazíte na další tapety a obrazy s motivy palmových listů, moře a slunce – to vše totiž odráží tropické klima Brazílie. Není zde nouze ani o praktické a originální regály, které pojmou neuvěřitelné množství knih, šanonů, suvenýrů a nejrůznějších doplňků.
V ložnici, na které si Luciana dala opravdu záležet, vás zase upoutá spousta detailů – například nažehlené hladké polštáře s vyšívanými iniciály majitelů, ale i postel samotná… Asi neuvěříte, ale původně patřila manželově babičce. Řekněte sami, kdo takový rodinný kousek v dnešní době má?

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: westwing.cz

Datum vydání: 12. 11. 2018

Edit: