Budoucnost topných systémů

Jedna z nejoblíbenějších cimrmanovských hlášek zní: „My nesmíme ani naznačovat…“ Zkusme ji porušit a naznačit trendy, které v nejbližších letech ovlivní topné systémy.

Infrapanel Wellina o výkonu 890 W je napojen na inteligentní ovládání od firmy Elektrobock. Bezrámový, designové sklo, krytí IP65 umožňuje použití v koupelně. Cena 17 600 Kč bez DPH. Usby.

 

Je velmi pravděpodobné, že se v oblasti vytápění – stejně jako v řadě dalších oblastí – výrazně prosadí inteligentní systémy ovládání.

Tento trend může (a zřejmě bude) mít dvě podoby:
1) nastavení optimálního režimu pro danou otopnou soustavu s možností regulace na dálku pomocí počítače nebo mobilního telefonu,
2) vytváření energetických kombinací několika zdrojů vytápění tak, aby výsledný systém poskytoval maximální komfort s minimálními náklady a byl šetrný vůči životnímu prostředí.

Inteligentní termostat Netatmo se snadno instaluje a ovládá přes aplikaci. Ovládání pomocí smartphonu je možné i hlasem (např. „Siri, snížit teplotu o tři stupně“). Cena 4 999 Kč. Netatmo.

 

1. OPTIMÁLNÍ REŽIM

Optimalizace topného režimu v domácnosti rozhodně nemusí být drahá. Někteří výrobci moderních topných systémů (elektrické topné fólie, infrapanely, tepelná čerpadla) už s ní počítají předem a nabízejí možnost kompletní instalace. Také patentovanýsystém Multifuoco, který zvyšuje efektivitu a komfort vytápění plynovými kamny. Ale pokud jste majiteli klasické otopné soustavy s radiátory a nechcete pořizovat celý systém vytápění nově, nezoufejte – řešení se najde! Dokonce se můžete rozhodovat podle velikosti své domácnosti, kvality jejího technického vybavení a vlastní ochoty investovat.

Současné technologie vám umožňují řídit domácnost přes tablet či chytrý telefon. Vytápění tak můžete zapnout nebo vypnout z práce i z dovolené. Enbra.

 

CHYTRÝ TERMOSTAT A VENTILY

Jak zajistit nižší spotřebu energie při zachování teplotního komfortu? Stačí k tomu instalace chytrého termostatu a nastavení teploty během dne za pomoci rozvrhu vytápění. Inteligentní zařízení dokáže předvídat nejvhodnější čas, kdy se má zapnout kotel a začít vytápět dům, a to i v závislosti na zateplení domu a venkovní teplotě. K termostatu lze přidat inteligentní radiátorové ventily, které budou regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Například ráno zapnou topení v koupelně, aniž by se vytápěl zbytek domu. Takové řešení se již dnes dá propojit s mobilním telefonem a s hlasovým ovládáním (Apple HomeKit, Google Asistent či Amazon Alexa). Inteligentní ventily radiátorů lze samozřejmě využít i pro dálkové vytápění.

Inteligentní je i umístění topidla na stropě, kde ničemu nepřekáží a příjemně sálá. Infrapanel Wellina Round od rakouské firmy Redwell, výkon 600 W, cena 13 585 Kč bez DPH. Usby.

 

ÚČINNĚJŠÍ RADIÁTORY

Je to s podivem, ale účinnost radiátorů se i v éře počítačů dá zvýšit jednoduchou mechanickou cestou. Třeba systémem Termík. Jde o řadu malých velmi tichých ventilátorků, která se jednoduše přišroubuje zespodu na radiátor a vyhání teplo do vytápěného prostoru. Účinnost radiátorů prý dokáže zvýšit tak podstatně, že se místnost vyhřeje až 4x rychleji. Nejúsporněji totiž vytápíte, když přemístíte maximum tepelné energie z radiátoru do místnosti. Významně tím zkrátíte běh kotle a snížíte jeho výstupní teplotu. Pocit tepelné pohody se však zvýší, protože prostor bude díky cirkulaci vzduchu protopen rovnoměrně (viz princip systému Multifuoco pro plynová kamna). Nucené proudění vzduchu navíc brání tvorbě plísní.

Fotovoltaická elektrárna na střeše administrativního centra Fenix Trading v Jeseníku. FENIX.

 

2. ENERGETICKÉ KOMBINACE

Zatím jsou spíše ve fázi experimentu, ale brzy tomu bude jinak. Jako příklad uveďme budovu administrativního centra společnosti Fenix Trading v Jeseníku. Od léta 2016 funguje jako nové zázemí firmy, ale zejména jako pilotní projekt, který má ověřit efektivitu dlouhodobé spolupráce střešní fotovoltaické elektrárny s domovními bateriemi a „inteligentní sítí“. První zajímavý poznatek přinesla již výstavba: Při pečlivé projektové přípravě lze i budovu s vysoce nadstandardním technologickým vybavením postavit za náklady odpovídající dnešním běžným stavbám! V plně elektrifikované budově není použit žádný jiný zdrojenergie než elektřina. Vytápění je elektrické přímotopné (kombinace stropního, nástěnného a podlahového) s individuálním řízením jednotlivých prostor. Větrání zajišťuje centrální vzduchotechnická jednotka se zpětným získáváním tepla, chlazení pak kompresorová jednotka na střeše objektu v kombinaci se vzduchotechnickým systémem. Ohřev užitkové vody je proveden decentralizovaně, pomocí elektrických zásobníkových ohřívačů v místě spotřeby. Zvolený systém je velmi flexibilní a umožňuje řešit i velmi malé dodávky tepla či chladu individuálně a beze ztrát podle okamžitých potřeb. A právě to je jedna z podstatných cest do budoucna.

Být v čele systémů elektrického sálavého vytápění? To firmě Fenix nestačí… Svým pilotním projektem chce určovat budoucí trendy. FENIX.

NÁŠ TIP – OVLÁDÁNÍ

Smartphone vám umožní i hlasové řízení na dálku přes Google Asistent, Apple HomeKit či Amazon Alexa.

 

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

Datum vydání: 27. 1. 2021

Edit: