Textilní doplňky pro zářivý domov

Nejrychlejší proměny interiéru docílíte zbrusu novou výmalbou, pomocí tapet nebo kompletní výměnou textilií, což je ze všech možností ta nejsnáze proveditelná.

Možná některé z vás koronavirová krize po letech vrátila k šicím strojům a zapomenutým dovednostem, k nimž patřilo vlastnoruční ušití ubrusu či založení záclon. A pokud ne, v dekoratérském studiu textilní doplňky z vybrané látky profesionálně a s jistotou ušijí.

VÝHODY TEXTILU

Bytový textil spojuje praktickou i estetickou funkci. Například závěsy bránící nežádoucím pohledům zvenčí a intenzivním slunečním paprskům při správném výběru dokážou interiér barevně pozvednout a dodat mu nový, luxusní vzhled, což je hlavní přednost vhodně zvolených a sladěných domácích textilií. Renomovaní výrobci osvědčených značek každoročně připravují kolekce, zahrnující kromě látek také tapety a koberce. To umožňuje designérům používat různé vzory a materiály z těchto kolekcí a vzájemně je kombinovat.

Závěsy z kolekce Iliv Navajo s motivem lam, navlečené přímo na záclonovou tyč, doplňují římské rolety s drobným vzorem. Cena od 420 Kč/bm. www.studiohh.cz

DO RŮZNÝCH MÍSTNOSTÍ

S bytovým textilem se dá pracovat velmi různorodě a v jednotlivých místnostech také odlišně. Nejrozšířenější zůstává zastínění oken pomocí záclon a závěsů, které zásadně ovlivňují barevnost a styl dané místnosti. Kromě klasických závěsů se mohou například v kuchyni či jídelně uplatnit také římské rolety, které při vytahování vzhůru vytvářejí pravidelné vodorovné sklady. Nevyžadují místo po stranách okna, a přitom se jako rolety dají vytáhnout třeba jen do poloviny či třetiny okna. Šijí se z běžně dostupných látek, takže je můžete sladit například s ubrusem nebo sedáky židlí.

Bavlněné látky ze série Andalucia používají uklidňující modrozelené odstíny a stylizovaný vzor lesních stromů. Cena od 420 do 3 200 Kč/bm. www.studiohh.cz

OBÝVÁK A LOŽNICE

V obývacím pokoji se kromě záclon a závěsů na pohovce či na křeslech uplatní i různé dekorativní polštářky. Pokud se chcete pustit do opravdu radikální změny interiéru, můžete sedacímu nábytku dopřát nové čalounění. Úprava je to sice nákladnější, ale zato velmi výrazná. Pro čalounění je však vhodné vybrat raději jednobarevné látky nebo drobnější vzor, aby byla tato změna nadčasová, protože vyměnit polštářky či závěsy je samozřejmě jednodušší než potah sedací soupravy. Také ložnice je vděčným místem pro uplatnění textilních doplňků. Vedle ložního prádla nebo přehozu na postel zde lze pracovat i s čalouněním čela dvojlůžka, stínidly nočních lamp, případně vzory závěsů sladit i s tapetou či kobercem, což designérům umožňují právě ucelené kolekce.

SPONY & GARNÝŽE

TEXT: DITA FINGERLANDOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 23. 7. 2020

Edit: