Milánský veletrh nábytku

Mezinárodní veletrh Salone del Mobile.Milano je nejdůležitější a největší akcí v oblasti nábytku a bytových doplňků v Evropě. Ve druhé polovině dubna proběhl jeho 61. ročník, na němž se v průběhu šesti dnů představilo přes dva tisíce značek.

Stolky Lounge-Height Table navrhl v roce 1957 Eero Saarinen. Nyní byly kulaté verze přizpůsobeny současnosti s výškou 66 cm a s průměry 91 a 107 cm. Deska je z mramoru, laminátu nebo ušlechtilého dřeva. Knoll

Tuto koncentrovanou podívanou bylo možné zažít v rámci reprezentativního výstaviště Rho na konci červené linky metra. Organicky tvarovaný komplex navrhl italský architekt Massimiliano Fuksas. Celému areálu dominuje prosklená zvlněná plachta, vznášející se nad chodníky a eskalátory, kolem níž jsou rozmístěny výstavní pavilony. Letos se této prestižní obří akce zúčastnilo přes tři sta tisíc návštěvníků, a to včetně podveletrhu Euroluce, který se věnuje výhradně osvětlení a probíhá jednou za dva roky, kdy se střídá s kuchyňským EuroCucina.

Design ve městě

Obhlížet designové novinky a hlavně nasávat atmosféru jste mohli i na mnoha dalších, i když menších místech Milána. Pečlivě připraveny byly jako obvykle showroomy, zejména ve čtvrti Bréra nebo v ulici Tortona a jejím okolí. Nápadně označené u vchodu lákaly do vnitřních historických prostor domů nevyjímaje dvorky a atria porostlá zelení a vyplněná nábytkovým a světelným designem. A nechyběli ani Češi: Zatímco výstava Made by Fire, mapující český design skla, keramiky a porcelánu, čekala v budově Triennale, České centrum Milán připravilo přehlídku živých řemesel a lidového umění Krásná práce.

Trendy jsou tu!

Některé pohovky, křesla a stolky jako by se inspirovaly nábytkem ze 70. let a stylem art deco za použití sametu, kůže, mosazi, mramoru i tmavých dřevin. Barvy jsou syté (zelená, modrá, cihlová, červená) a pokud se používají vzory, tak geometrické nebo s rostlinnými motivy. Módní je i odlehčený nábytek jednoduchých tvarů a všudypřítomné LED osvětlení zabudované do subtilních polic, postelových čel nebo zásuvek.

 

 
text Vanda Jesenská foto archiv firem

Datum vydání: 25. 7. 2023

Edit: