ZEN HOUSES

V prvním ročníku soutěžní přehlídky České komory architektů si odnesl hlavní cenu ojedinělý projekt architektů Petra Stolína a Aleny Mičekové Zen Houses. Experiment, který zjednodušuje způsob výstavby, ale hlavně způsob života. Nabízí možnost pořídit si dům za cenu malého bytu v paneláku, ale především je inspirací pro ty, kdo se raději obklopují vlastními myšlenkami než věcmi.

Projekt je tvořen dvěma domy, které zvenčí působí téměř identicky, liší se však způsobem využití – jeden slouží k bydlení a druhý jako ateliér architektů, kteří zde na vlastní kůži prověřují životaschopnost svého návrhu.

Univerzální prostor

Prvotní myšlenkou bylo využít co nejefektivněji dřevěné sendvičové panely, bez zbytečného odpadu vznikajícího tím, že se stavební prvky musejí přizpůsobovat půdorysu stavby, čímž se stavba zbytečně prodražuje. K realizaci domů si architekti vybrali panely o šířce 1,25 metru a délce tři a pět metrů. Kratší panely se bez úprav použily na podlahu a strop, delší na obvodové zdi. Výsledkem jsou štíhlé objekty o délce deseti modulů, tedy 12,5 metru, vnitřní šíře je „pouhých“ 2,58 metrů. Přesto prostor nevyvolává pocit stísněnosti. Jednak díky velkorysému prosklení a zejména díky tomu, že interiéry obou domů tvoří jeden otevřený prostor, nebo spíš volně propojené prostory.
„Chtěli jsme se oprostit od základních atributů klasického domu, především od jasně definovaných uzavřených místností. Prostor je tak zcela univerzální, může reagovat na proměnlivé potřeby jeho obyvatel, může být používán každou chvíli jinak,“ vysvětluje Petr Stolín. „Inspirovali jsme se dvojicí švédských architektů – Jonasem Eldingem a Jonasem Oscarsonem, kteří na základě svých zkušeností z Japonska zastávají názor, že obývací pokoj musí být prázdný, aby v něm byl prostor na myšlenky, a postavili si v tomto duchu dům s ateliérem. Jejich přístup nás velmi oslovil a rozhodli jsme se tak projektovat i žít.“

Díky kompozici na pozemku a velkému prosklení strategických průhledů je okolní krajina neustále přehledná. Interiér nepůsobí stísněně, přestože vnější šířka domu je necelé tři metry, vnitřní prostor dále plyne směrem k výhledům. Dobře zvládnuté proporce domu umožňují jedinečný prostorový zážitek.

Černý a bílý

Vnitřní stěny domu určeného k práci jsou vymalovány bíle, v domě určeném k bydlení je výmalba černá. Tmavá barva vytváří uklidňující atmosféru, je proto zvolena do odpočinkové části, bílá vede k aktivnímu soustředění na práci. U žádného z domů nechybí díky velkým průhledům spojení s okolím. A jak vysvětluje Petr Stolín, nejde jen o pohled do zeleně, hlavním důvodem velkých prosklených ploch je optická neukončenost prostoru, jeho odlehčenost. A samozřejmě světlo. Velikost prosklených ploch jednoduše určuje násobek konstrukčních panelů. Jejich vynecháním vznikne místo na okno široké dva a půl metru.

Úspory v jednoduchosti

Nízkých nákladů na výstavbu domu je dosaženo především jednoduchostí jeho základního tvaru. Ze sendvičových panelů je zbudován jak obvodový plášť, tak podlaha i střešní konstrukce. Fasáda domu je experimentálně vytvořena z levného sklolaminátu, který se obvykle používá na nenáročné prosvětlení stavebních otvorů. Transparentní fasáda vytváří z jednoduchých tvarů domů dynamicky působící objekty, které v průběhu dne proměňuje hra slunečních paprsků. Kromě toho laminátová fasáda vytváří ochranný plášť, který v drsném horském podnebí zabraňuje větru ochlazovat obvodové panely, v létě je naopak zastiňuje a chrání tak před prohříváním. A díky snadno omyvatelnému materiálu se stavba obejde bez okapů.

Stačí kamna

Velká okna, obvykle velmi nákladná položka rozpočtu, jsou zde zlevněna tím, že nemají klasické rámy a skleněné tabule jsou jednoduchými kotvami upevněné rovnou do panelů. Za úsporami stojí i zredukovaná paleta materiálů použitých v interiéru, kde najdeme dřevotřískové desky, dřevěné trámy, překližku, surový kov a na podlahách průmyslovou penízkovou pryž.
Vzhledem k dobrým tepelně izolačním vlastnostem sendvičových panelů, které ještě vylepšuje ochranná fasáda, není nutný nákladný otopný systém, domy se efektivně vytopí krbovými kamny a snadno instalovatelnými přímotopy.

Žádné zbytečnosti

A jaké jsou zkušenosti, které architekti získali užíváním těchto neobvykle řešených domů? „Jsme zde naprosto spokojeni,“ odpovídá Petr Stolín. „Domy fungují tak, jak jsem si představoval. Naučili jsme se i úsporně žít a neobklopovat se zbytečnostmi. Nakupovat méně věcí, ale kvalitních, které dlouho vydrží. A pokud věc nepotřebujeme a je nám líto ji bez skrupulí vyhodit, lze ji odnést do charitativního centra, prodat… Zbavujeme se věcí tak, že jich deset prodáme, a jednu koupíme. Chceme tímto projektem nabídnout levné, ale kvalitní bydlení. Ukazuje se však, že se lidé takového bydlení obávají, obecně zatím neumíme zvládnout prostorové řešení absolutního otevření bez jakékoliv definice jednotlivých prostorů. Zatím jsou lidé zvyklí zabouchnout dveře a nevědět o světě. Mantrou stavebníků jsou skladovací prostory, těch zdá se, není nikdy dost. Ale každý volný prostor se postupně věcmi zaplní. I mně trvalo, než jsem se naučil s věcmi i prostorem zacházet jinak. Než jsem se sem nastěhoval, musel jsem se mnoha věcí zbavit. Jde o odlišnou filozofii života, než na jakou jsme dosud zvyklí. Ale když se takto žít naučíme, žije se volněji.“

Vizitka domu

Autor: Petr Stolín
Spoluautor: Alena Mičeková
Zastavěná plocha: 75 m2
Obestavěný prostor: 412 m3
Založení: betonové mikropiloty
Stěny, podlaha i stropní konstrukce: stavební systém K-Kontrol, základním konstrukčním prvkem je samonosný sendvičový panel, skládající se ze dvou OSB desek a izolační výplně (EPS nebo Neopor)
Fasáda: sklolaminát nesený dřevěným roštem
Vytápění: elektrické přímotopy, krbová kamna

Text: Miloslava Perglová
Foto: Jaroslav Hejzlar

Datum vydání: 28. 1. 2023

Edit: