Proměna dříve nevyužívaného podkroví

Nevyužité podkroví v historickém měšťanském domě v centru Košic se proměnilo v originální byt s originální atmosférou, kterou mu dodaly především odhalené staré dřevěné trámy. Umístit mezi ně vše, co vyžaduje současné bydlení a přitom zachovat maximum původních prvků, nebylo snadné.

Renovace pod drobnohledem památkového úřadu je vždy náročná. Majitel však měl od počátku zájem zachovat co nejvíce původních prvků a vytvořit jedinečný genius loci podkroví. Ve spolupráci s architekty Kristínou Kristiánovou a Stanislavem Mrázem se podařilo vybudovat dvě originální bytové jednotky, které dnes košičtí památkáři hrdě prezentují jako mimořádně vydařený příklad rekonstrukce historické střechy. Byt orientovaný do ulice byl střežen památkáři o něco přísněji – metodika památkového úřadu zde totiž nedovoluje umístit vikýře.
„Snažili jsme se zachovat co nejvíce původních prvků. Ponechali jsme celou konstrukci krovu a vyměnili jsme pouze jeho poškozené části a krokve. Zateplení jsme provedli nad konstrukcí krovu, což nám umožnilo pohledové krokve zachovat a zároveň jsme tak nezmenšili vnitřní prostor,“ vysvětlují architekti.

Postel umístěná přímo pod střešními okny nabízí romantiku pod hvězdnou oblohou.

Ve více úrovních

Spletitost a výška střešní konstrukce dovedla architekty k řešení ve třech výškových úrovních. V nejnižší se nachází vstupní prostor a dominuje jí obývací pokoj vymezený spodními podlahovými trámy. Ty jsou podsvíceny LED pásky, což napomáhá bezpečné orientaci v prostoru a zároveň navozuje příjemnou atmosféru. Po několika schodech se vystupuje na vyvýšenou platformu s jídelním koutem a kuchyní sousedící s menší koupelnou a toaletou.
Vysoký prostor dovolil vytvořit nové patro, na které se vede homogenní ocelové schodiště opláštěné dřevem. Na této otevřené galerii je umístěna soukromá zóna. Nocuje se zde doslova pod hvězdami – dvěma střešními okny je možné pozorovat noční oblohu. Na ložnici navazuje atypická prosklená koupelna. „Koupelna v těsném sousedství ložnice je nápadem mé manželky. Já jsem během pracovních cest nasbíral mnoho inspirací, jednou z nich byly i prosklené stěny,“ prozrazuje majitel. V těsném sousedství ložnice se nachází atypická prosklená koupelna. Její realizace byla náročná nejen z hlediska návrhu, komplikovaná byla i doprava jednotlivých kusů a také montáž ve členitém podkroví. Výsledek si však majitelé pochvalují.

Dřevěná střešní okna VELUX přinášejí do interiéru dostatek denního světla a umožňují rovněž účinné větrání. Systém dálkového ovládání VELUX INTEGRA® automaticky řídí ovládání oken a stínicích doplňků.

Dostatek světla

Tmavé podkroví bylo pro obytné účely nutné prosvětlit. Vzhledem k požadavkům památkářů nebylo možné realizovat ve střeše vikýře, proto logicky padla volba na střešní okna, která ostatně přivádějí do interiéru více světla než okna ve fasádě nebo vikýř. Před přehříváním chrání podkroví venkovní markýza, která teplo zadržuje ještě před okenní tabulí. Pro větší pohodlí jsou okna vybavena systémem dálkového ovládání, které automaticky uvádí do chodu i stínicí doplňky.
Dlouhá a náročná rekonstrukce přinesla očekávanou radost z výsledku. Architekti i majitel jsou hrdí nejen na to, že se do interiéru podařilo přirozeně zakomponovat značnou část původních trámů, ale i na promyšlené technické detaily. „Kromě atypického řešení konstrukce krovu jsme obzvláště pyšní na celkovou obnovu historického prostoru, v němž se podařilo dodatečně vytvořit další patro,“ uzavírají architekti.

Společenské zóně na nejnižší úrovni bytu dominuje obývací pokoj, z něhož se po schodech vystupuje na vyvýšené pódium s jídelním koutem a kuchyní.

Foto: Martin Matula

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 16. 6. 2017

Edit: