Romantika mezi kopci a kopečky

Majitelé této zrekonstruované chalupy mají k Vysočině dlouholetý vztah. Zamilovali si tamní kraj lesů, kopců a modravých hladin rybníků, který nabízí bohaté možnosti k jejich různorodým sportovním aktivitám.

Manželé si na Vysočině nejprve pořídili rozlehlý statek. Jeho údržba ale byla příliš náročná, stála nejen více finančních prostředků, než předpokládali, ale i sil. Rozhodli se ho proto prodat. Nejprve plánovali, že už se nebudou vázat na jedno místo, naopak že budou hodně cestovat. Brzy však zjistili, že jim schází místečko, kam by mohli ve volném čase utíkat z rušné moravské metropole za klidem a pohodou.

Šťastná náhoda

Rozhodli se tedy, že si na Vysočině tentokrát koupí menší venkovské stavení. „Měli jsme štěstí. Zastavil se u nás známý a zmínil se, že jeho přátelé prodávají hezkou venkovskou chalupu. Hned jsme se tam jeli podívat,“ vzpomíná majitelka. Když si s manželem stavení prohlédli, věděli, že další hledání není nutné. Nicméně čekala je spousta práce.
Chaloupka byla totiž sice v dobrém stavu, ale ani zdaleka nesplňovala jejich představy o rekreačním objektu. Rozhodli se tak pro razantní rekonstrukci. Úkolem číslo jedna bylo sehnat architekta, který se zhostí projektu přestavby. I v tomto případě měli manželé štěstí a nehledali dlouho. Na internetu objevili článek o zajímavě zrekonstruované venkovské chalupě. Autorkou projektu byla architektka Anna Nová. „Zaujalo nás, jak dokázala skloubit staré s novým,“ vypráví majitelka a dodává: „Ale sedli jsme si i lidsky. Dokázala vycítit, co má člověk rád. Já měla nápad a ona moji myšlenku dotáhla do detailu, aby se dala realizovat.“

Místo přístavku

Aby chalupa vyhovovala potřebám majitelů, bylo třeba značně rozšířit její obytnou plochu. Metry čtvereční navíc se získaly přestavbou půdy v obytné podkroví a přístavbou. Ta vyrostla na místě nevzhledného přístavku, který byl zbourán. Přestože si přístavba nehraje na to, že byla postavena v první polovině minulého století, dokonale
si s původním objektem rozumí. Pod její střechou je dnes kromě skladu místnost nabízející příjemné posezení s přáteli a sauna, kterou manželé často využívají.

Z bazarů i z půdy

V interiéru chalupy na příchozí dýchne atmosféra první republiky. Kromě na zakázku vyrobené rustikální kuchyňské sestavy, kterou navrhla Anna Nová, většina vybavení a doplňků již hodně pamatuje. Často pocházejí z bazarů, ale své poklady vydala i půda, na které se našel například dřevěný houpací kůň či staré dřevěné postele, ze kte­rých šikovný truhlář vyrobil nábytek do koupelny v podkroví. „Stejně tak se mi na Vysočině podařilo objevit továrnu na paličkovanou krajku. Něco tak hezkého v prodejnách už nenajdete. Ušila jsem si z ní závěs. Hodí se k ručně háčkovaným záclonám,“ říká spokojeně majitelka.

Spokojená atmosféra

Chalupa byla v den naší návštěvy prodchnuta nejen vůní trávy, ale i spokojeností. „Dnes máme vše již doladěno, nic jsme neuchvátali. Hotová je i zahrada. Ta má venkovský styl, je veselá – plná barev. Postupně v ní kvetou pivoňky, kosatce, levandule a další a další kytky. Hezky vypadá i skalka,“ uzavírá nadšená majitelka.

Ing. arch. Anna Nová

autorka projektu rekonstrukce

„Šlo o klasickou venkovskou chalupu z období první republiky. Rekonstrukcí se ale hodně změnilo. Obvodové stěny a podlahy se zbavily vlhkosti, objekt dostal novou fasádu. Stará špaletová okna byla nahrazena přesnými replikami. Objekt má novou střechu a proběhly i další stavební úpravy.“

Text: Alena Vondráková; Foto: Martin Zeman

Datum vydání: 8. 7. 2023

Edit: