Jako prosklená skála

U západního pobřeží Norska, dva tisíce metrů nad mořem, v místě, kde v zimě napadne několik metrů sněhu a v létě se teploty šplhají až k třicítce, vyrostl rekreační dům, který z dálky spíše než budovu připomíná odlomenou skálu či bludný balvan. Možná více než tvar domu překvapí, že se i v takto náročných podmínkách může pochlubit velkými prosklenými plochami.

Investor si toto místo zamiloval, když sem v dětství jezdíval k prarodičům. Proto se rozhodl právě tady vybudovat horskou rezidenci, kde se svou rodinou a přáteli tráví většinu volného času. Není divu, zdejší region je jednou z nejoblíbenějších turistických oblastí v Norsku, na dosah je nejkrásnější norský fjord Geirangerfjord i další památky chráněné UNESCO i malebné secesní městečko Alesund. A doslova přímo za okny se tyčí vrcholky Sunnmørských Alp, které se zvedají do výše 2000 metrů nad proslulými fjordy.

Rezidence Black Lodge v norském Ålesundu upoutá svým tvarem připomínajícím odlomenou skálu i neobvyklým řešením fasády, která kombinuje ocelový plech Corten, dřevo a sklo.

Plech, dřevo a sklo

Budovu navrhlo studio Invit Arkitekter, které nepravidelným tvarem fasády a střešních povrchů promítlo do její podoby okolní skály. Vzhled budovy však kromě výrazného rázu krajiny ovlivnily klimatické podmínky, orientace ke světovým stranám a směr zdejších pravidelných větrů. Přírodní koncept podtrhují použité materiály – ocelové plechy Corten (s rezavou patinou) a smrkové panely kombinované s dřevěným obložením interiéru. Velkoplošné zasklení s tenkými hliníkovými profily dokonale bourá vizuální hranice, výhled je zde více než působivý, z některých místností až panoramatický. Zasklení je zapuštěno hluboko do dispozice. Díky tomu působí fasáda velmi dynamicky, ale důvod tak hlubokého zapuštění je i v tomto případě jasně praktický – stíní velké zasklené plochy a v létě zabraňuje přehřívání interiéru.

Prostor s rohovým zasklením nabízí neuvěřitelný panoramatický výhled na nádhernou alpskou scenerii.

Tři prolínající se budovy

Koncepce interiéru jednopatrové rezidence vychází z myšlenky dvou objektů přecházejících do větší, třetí budovy – a splývajících v jednu. Vchod stavbu rozděluje a přechází ve větší otevřený prostor. Samostatné ložnice se nacházejí po obou stranách od vchodu. Pokoje, ve kterých se může ubytovat až dvanáct osob, jsou vybaveny patrovými postelemi a největší koupelnou v domě s přímým vstupem k venkovní horké koupeli. Centrální obývací pokoj jako společenské centrum zůstává navzdory různým funkčním zónám otevřený, je v něm jídelna i malá kuchyň s ostrůvkem na přípravu jídla. Prostor s rohovým zasklením nabízí neuvěřitelný panoramatický výhled na nádhernou alpskou scenérii.

Centrální obývací pokoj jako společenské centrum je prostorný a otevřený, zároveň jsou v něm vymezeny funkční zóny jako jídelna či kuchyň.

Sklo to zvládá

Přestože dům musí vzdorovat náročným klimatickým podmínkám a velmi rychlým změnám počasí, je opravdu velkoryse prosklen. Aby si mohli architekti takové řešení dovolit, museli sáhnout po špičkových výrobcích. Použili sloupkovo-příčkovou fasádu Schüco FW 50+.SI, která je certifikována i pro pasivní domy. Kombinuje nejnovější technologii vysoce izolačních rámů s trojitým zasklením. Zásadně tak snižuje energetické ztráty v zimě a v létě chrání před horkými slunečními paprsky.
Zároveň umožňuje koncepční volnost a jednoduché racionální zpracování. To nejlépe dokazuje geometricky složité zasklení obývacího pokoje od podlahy ke stropu. Bezrámově je propojeno se shrnovacím posuvným dveřním systémem Schüco ASS 70 FD, navíc kromě tepelné izolace disponuje nejvyššími izolačními standardy a současně svou funkční flexibilitou šetří v letním období prostor při otevření vstupu na terasu.

Úzká horizontální i vertikální okna přerušují černé dřevěné obložení interiéru a vytvářejí tak kontrasty světel, materiálů a barev.

Moderní, přesto tradiční

Zatímco výrazný tvar budovy, ocelový obklad s rezivou patinou a hliníkové a skleněné prvky odrážejí trendy moderní architektury, dřevěné obložení s černě mořenými smrkovými plochami odkazuje ke klasickému pojetí, typickému pro tradiční horské chaty v Norsku. I tepelný komfort elektrického podlahového vytápění nebo pohodlné elektrické topení v koupelnách bez problémů souznějí s krbovými kamny na dřevo. Ta majitelé milují pro jejich dokonalou atmosféru i teplo, které tak „přirozeně“ poskytují. Během teplejších období je interiér ochlazován klimatizačním systémem, který zajišťuje tepelné čerpadlo.

Prosklené fasády Schüco FW 50+.SI a dveřní systémy si díky výborným tepelně izolačním vlastnostem poradily s náročným severským počasím.

Vizitka domu

Horská chata Black Lodge, Ålesund, Norsko
Architektonický návrh: Invit Arkitekter, Ålesund
Celková obytná plocha: 165 m²
Realizace: 2013 – 2015

Z podkladů Schüco připravila: Miloslava Perglová
Foto: Johan Holmquist

Datum vydání: 31. 12. 2018

Edit: