Krása wabi sabi

Dřevostavba v Neveklově pracuje se základním, archetypálním tvaroslovím rodinného domu se sedlovou střechou. Vnitřek v sobě ovšem ukrývá naprosto současný pohodlný interiér moderního bungalovu, vzdušný prostor plný světla a průhledů do velké zahrady.

V domě bydlí mladý pár, který chce jednou založit rodinu. Architektonickému ateliéru Kunc dali manželé jasné zadání – „bydlet jako o dobré dovolené“. Pod tím měli na mysli pohodlný interiér s přímým vstupem ven, v podstatě takový byt v zahradě. Dalším požadavkem byla samotná architektura, která se měla lehce začlenit do prostředí vesnice. A oboje se povedlo.

Koncept archetypálního domu

„Barevná kompozice domu je velmi minimalistická, vychází z naší dlouholeté inspirace nordic stylem a Skandinávií. Slovo „skandinávský“ pro nás v tomto případě znamená otevřený, světlý, vzdušný… Šlo nám o pohodu bydlení, pohodu života. Dům je zvenku černý a uvnitř převážně bílý, další skandinávský prvek. Barevnost a design vytvářejí detaily a nábytek. Pohodu v domě dolaďuje krb na dřevo a množství polštářů, dek a svíček v lampionech. Dům stojí ve velké staré zahradě, bývalém ovocném sadu,“ vypráví architekt Michal Kunc.
Propojení interiéru s exteriérem velkými okny a terasami je hlavním motivem konceptu domu. Proto je do zahrady zasazený tak, aby ji minimálně zatížil a časem se stal její nedílnou součástí. Při navrhování architekti hodně mysleli na japonskou filozofii wabi-sabi, neboli krásu v nedokonalosti, kterou lze stručně vysvětlit jako přijetí věcí nedokonalých a prostých jako krásných. „Počítáme s tím, že černá fasáda časem dostane patinu, oprší, dřevěné terasy zestříbrní, doroste tráva a luční kytky. A vše se nádherně propojí a splyne do jednoho organického celku, dům i místo…“ dodává architekt a pokračuje: „Nezáleží nám na tom, aby něco bylo stylové, vybíráme si spíš technologie, prvky a materiály tak, aby dohromady tvořily určitou atmosféru, dojem, emoci…“

Kompozice a konstrukce

Kompozičně jde o dvě budovy se stejným sklonem střechy a rozdílnou výškou, lehce od sebe uskočené a spojené proskleným krčkem. Na dvou místech je dům v interiéru otevřený do krovu obloženého bílými prkny, v obývacím pokoji a částečně i v ložnici, což také umožnilo, aby se podoba domu se sedlovou střechou otiskla do proskleného čela ložnice.
Konstrukčně se jedná o dřevostavbu, skeletový systém s instalační předstěnou. Fasády včetně šikmé střechy jsou provedeny starou japonskou technikou – architekti použili hloubkově ručně vypalovaná modřínová prkna, která tak díky procesu hoření a uzavření povrchu nejsou náchylná na plísně, vodu ani hnilobu. A navíc dostanou věkem krásnou patinu. Aby podtrhli minimalistický výraz domu, navrhli ještě skrytý zaatikový žlab.

Kombinace barev a materiálů

V interiéru jsou na obvodových konstrukcích použita prkna natřená na bílo, vnitřní příčky jsou sádrokartonové, podlaha je litá cementová stěrka, v koupelnách na stěnách jsou použity také stěrky, v jedné z koupelen pak černobílé obklady. Barevně spolu všechny prvky krásně kontrastují a zároveň ladí.
„Veškerý nábytek jsme navrhli jako vestavný na míru interiéru: jde o kombinaci bílých lakovaných MDF desek a přírodního olejovaného dubu. Drobné kontrastní detaily jsou černé. V koupelnách jsou zařizovací prvky v matně černém odstínu,“ říká architekt Kunc.
Investoři jsou s finální podobou spokojeni a architekt k tomu dodává: „Investoři byli a jsou ideální, oba manželé jsou vizionáři a patří jim velký dík za spolupráci. Bez nich by ten dům nevznikl. Je radost pozorovat, jak bude dům krásně stárnout, dostane patinu od deště a větru, od sněhu a slunce a vroste do krajiny. Pro nás je to haptický příběh, mozaika materiálů, krása… Je to dům, který má duši.“
DŮM SE SEDLOVOU STŘECHOU V NEVEKLOVĚ byl finalistou kategorie Soukromý interiér / novostavba v soutěži INTERIÉR ROKU 2017.

VIZITKA studia

V Ateliéru Kunc Architects věříme, že pravým cílem života je hledání štěstí. Ať už jsme věřící nebo ne, všichni hledáme v životě něco lepšího. Jak to souvisí s domy a architekturou? Stejně jako neexistují ideální lidé nebo dokonale spočitatelné projekty, neexistuje jeden ideální rodinný dům, který může být vhodný pro každého. Existuje jen cesta. Ta naše trvá už řadu let: soustředěně hledáme, skicujeme, popisujeme, diskutujeme se sebou a našimi klienty a tvoříme filozofii rodinného bydlení, které lidem přináší skutečný domov. Chceme, aby se v našich domech příjemně a pohodlně žilo. Až pak je to architektura.

VIZITKA DOMU

Rodinný dům Neveklov
AUTOR: MgA. Michal Kunc / Ateliér Kunc Architects
SPOLUPRÁCE: Ing. arch. Alžběta Vrabcová / dmaearchitects
OBYTNÁ PLOCHA: 380 m2
ZASTAVĚNÁ PLOCHA: 440 m2
POZEMEK: 4575 m2
GENERÁLNÍ DODAVATEL: Stavební firma TFH dřevěné skeletové domy
DOKONČENÍ: 2017
VYTÁPĚNÍ: tepelné čerpadlo
PODLAHY: stěrky
DVEŘE: truhlářské atypy
OKNA: trojskla
NÁBYTEK: truhlářské atypy na míru a mix moderních designových kousků
STŘECHA: folie a na roštu obklad prken, zaatikové žlaby
TERASA: termowood prkna

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: Institut bytového designu, Jan Vrabec

Uložit

Datum vydání: 11. 2. 2023

Edit: