Pět otázek pro Zuzanu Osako

Ilustrátorku Zuzanu Osako odmalička fascinovala móda, ráda si kreslila a malovala různé postavy, přála si stát se návrhářkou. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu, obor užitá malba, pět let žila v Japonsku, kde studovala malbu japonskou tuší, zenové techniky a akt. Po návratu do Čech vytvořila vlastní portfólio a spolupracuje s módními profesionály – velká část její práce je zaměřena na folklor a fashion ilustrace. V roce 2015 založila vlastní krejčovské studio TRADICE, o kterém sama říká: „Věříme na lásku a poctivost, nadčasovou krásu a dobrou práci. Tradice navazuje na český příběh lidového života, řemesla, tradice a designu. Chceme dál nést odkaz, který se v našem domácím prostředí po staletí předával z generace na generaci.“

KTERÝ Z VAŠICH PROJEKTŮ JE VÁM NEJBLIŽŠÍ?

Nejvíc spokojená jsem v tvůrčím procesu. V momentech, kdy je vše domluvené, začíná jen hrát hudba a kreslím ilustraci, návrh oděvu, nebo špendlím krásnou látku na těle zákaznice. Jako ilustrátorka jsem vždy sžitá s projektem na dobu určitou. Ponořím se do něj a ve dne, v noci ve mně ta práce pulsuje, ale pak to skončí a začíná nová kapitola, na kterou se zase těším. V mé firmě je to jiné v tom, že je už třetím rokem bez přestávky součástí mě samotné, neustále se dál vyvíjí a já ji miluju pořád víc. Jsem moc ráda, že můžu žít v obou těchto rytmech současně.

Prostírání s paličkovanou krajkou, 100% len, různé barvy, 35 x 50 cm.

S JAKÝMI MATERIÁLY, BARVAMI, PŘÍPADNĚ TVARY PRACUJETE NEJRADĚJI?

Krásně strukturovaný papír a buď inkoust a voda, nebo kresba tužkou. Doteky těchto materiálů a vytváření obrazu z nich je má velká radost. A pak samozřejmě nádherně zpracovaná tkanina a nekonečné množství vzorů a barev, které mi motají hlavu tak, že nemůžu ani spát. Vášeň mám pro ladnou siluetu, ať už jen kreslenou, nebo skutečnou, oděnou.

NA ČEM PRÁVĚ PRACUJETE A JAKÉ NOVINKY PŘEDSTAVÍTE V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ?

Momentálně začínám pracovat na dobrodružné knize pro děti, která vyjde v nakladatelství Labyrint. Je překrásně napsaná, tato spolupráce je pro mě skvělá výzva. V Tradici jsme právě otevřeli salon, který je součástí mého domova. Setkávání s klienty je o to víc osobní a milé a mé návštěvy si mohou prohlédnout vše z blízka. U čaje a koláčků pak ladíme detaily. Přesně takhle jsem si to v Tradici představovala!

Pohodlné holčičí šatečky od jara až do podzimu. Jsou navržené tak, aby se daly nosit několik let. Rukávy a pas jsou zřaseny do gumy, dolní okraj je zpevněný dvěma tradičními sámky. Modrotisk má v českých rodinných firmách tradici někdy i deset generací. 100% bavlna s lněnou krajkou.

JAK SI SAMA SEBE, PŘÍPADNĚ ČESKOU TEXTILNÍ SCÉNU, PŘEDSTAVUJETE ZA DVACET LET?

To už bych mohla být babička a na to se těším nejvíc, ale vy se asi ptáte na práci… Pak tedy: Tradice jako výborně fungující rodinná firma, značka nejlepší české kvality, to by se mi líbilo moc.
A doufám ve dvě věci. Že českou metráž nebudeme muset my, čeští výrobci, nakupovat pod italskými značkami za cenu s italskou marží, jak je tomu v případě mnoha materiálů nyní, ale přímo od výrobců třeba v Brně a že se nám podaří vybudovat silné výrobní zázemí, které závisí na nové generaci precizních švadlen a krejčových. Toto nádherné řemeslo musíme být schopni zaplatit a o tom rozhoduje právě teď zákazník, který si vybírá mezi švadlenkou, která dostane dolar za den práce někde daleko, takže i po zaplacení přepravy a podobně je takové oblečení o něco levnější, než z místní výroby a českou výrobou.

Plátěné sáčky z modrotisku, 30 x 37 cm nebo 16 x 19 cm.

CO VÁS V OBLASTI INTERIÉROVÉ TVORBY A BYDLENÍ V POSLEDNÍ DOBĚ NEJVÍCE ZAUJALO?

Už spoustu let si ráda prohlížím různé nádherné tapety předních světových výrobců. Konečně se mi podařilo vybrat dvě, kterými jsem vyzdobila salon Tradice i svou ložnici. Nad postelí mám ptáčky v korunách stromů, tapetu od anglické firmy Sanderson (u nás ji prodává La Natura) a protože bydlím u lesa, mám každé ráno fantastický audiovizální budíček.

JEDNÍM SLOVEM NEJOBLÍBENĚJŠÍ…

• DĚTSKÁ HRAČKA… panenka
• PRODUKT… jupka
• DESIGNÉR/ARCHITEKT…Ralph Lauren
• UMĚLECKÝ STYL… lidový
• INTERIÉROVÝ PRVEK… stůl
• GASTRONOMICKÁ LAHŮDKA… jablko
• KONÍČEK… kreslení
• EXOTIKA/DOVOLENÁ… Nový Zéland
• CITÁT/MOTTO… „Krásu žít a krásu dávat.“ (Fanoš Mikulecký)

ZUZANA OSAKO je…

…ilustrátorka a zakladatelka krejčovství Tradice, které se věnuje šití zakázkových oděvů inspirovaných českým krojem. Narodila se na jihovýchodní Moravě, podstatnou část života však strávila v zahraničí, a to zejména v Japonsku. Zde také proběhla její první výstava ilustrací s folklorní tématikou pojmenovaná Slovácké mašle. Během pobytu v Japonsku studovala zenovou malbu tuší, kterou začala zpodobňovat české folklorní výjevy. Technikou rozmývání tuše vznikly její soubory kreseb jihomoravských babiček v krojích, v současnosti je etablovaná i v oboru knižní a módní ilustrace.
Její krejčovství Tradice právě otevřelo nový salon, který nabízí ucelenou kolekci dámských zakázkových oděvů šitých podle starých folklorních střihů, jejíž hlavní součástí jsou tradiční české jupky, kacabajky nebo stylově padnoucí sukně i šaty.

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: Jana Ciosková

Uložit

Edit: