Vytvořte si zelenou domácí oázu

plastové obaly na květináče

Plastové obaly na květináče z řady Vibes značky Elho v pastelových barvách zdobí jemné plastické pruhy. Foto: Hornbach

Pořiďte si zelené rostliny s atraktivními listy a vložte je do pěkného květináče nebo na zajímavý stojan. Při správné péči vás odmění nejen jejich půvab.

Živé rostliny rozjasní interiér nejen svou přirozenou krásou, ale i uklidňující atmosférou. Produkováním kyslíku příznivě ovlivňují mikroklima a některé druhy vynikají dokonce zvýšenou schopností zachycovat škodliviny či prach z ovzduší. Pro co nejlepší „soužití“ s rostlinami je důležité brát v potaz, do jaké místnosti je pořizujete (zda do slunné, či stinné nebo třeba příliš suché, i ke kterým světovým stranám směřují její okna) a také jaký je váš životní styl. Podle toho si vyberte vhodný druh rostlin, protože jen ty zdravé vám udělají doma patřičnou parádu. Jste-li příliš časově vytížení, zvolte raději nenáročné druhy, ale pokud je pěstování pokojových květin vašim koníčkem, zvládnete pravděpodobně i choulostivější druhy.

skleněné vázy s teakovým dřevem

Skleněné vázy kombinované s teakovým dřevem lze využít pro hydroponii i jako originální dekoraci. Foto: LaHome

Oživení interiéru

Dekorace v podobě zelených rostlin dokážou interiér mimořádně vylepšit. Ozdobí poličku nebo otevřenou dělicí stěnu, do níž lze zakomponovat například květináče různých velikostí z jedné série nebo více závěsných květináčů. Obaly na květináče se zajímavými závěsy můžete umístit i na okno či volně do prostoru tam, kde neomezují průchod.

Tip: Pokud si interiér právě zařizujete nebo se ho chystáte upravit, zkuste propojit výběr květináčů s výběrem nového stolu, je jedno, jestli půjde o jídelní nebo psací, sladěním těchto dvou prvků si domácnost zpříjemníte ještě více.

Dominantou místnosti se stávají velké rostliny, jako jsou palmy dracéna, areka, fíkus lyrata nebo atraktivní monstera s charakteristickými listy. Vděčné a méně náročné na péči jsou různé druhy sukulentů, jejichž listy samy o sobě vypadají dekorativně. Botanická zahrada v Praze-Troji letos chystá výstavu sukulentů, kde můžete načerpat inspiraci i užitečné informace.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: se svolením firem Hornbach, Bonami, Bellarose, Fantazie, Elarte, LaHome, Krásné květináče, Gardners-shop

Datum vydání: 25. 3. 2024

Edit: