Metamorfózy v koupelně

Oblé, hranaté nebo všelijaké – umyvadlo dnes už nemá jasně daný tvar. A platí to i o baterii, bez níž by nemohlo plnit svůj úkol. Jaký tvar vám padne do oka?

POČÍTEJTE

Jako první z nerozlučné dvojice budete vybírat umyvadlo. Ačkoli je design zásadní (a měl by odpovídat stylu koupelny), je třeba, abyste při koupi také počítali.
Rozměr umyvadla by měl odpovídat rozměrům koupelny a ohlížet se na ostatní zařizovací předměty.
Dbejte také na pohodlí při užívání. Před umyvadlem je třeba zachovat volný prostor alespoň 80 centimetrů, okolo pak nejméně deset centimetrů; budou-li na stěně viset ručníky, pak raději dvacet.
Zohledněte také velikost případných odkládacích ploch – pokud jimi umyvadlo nedisponuje, bude pro pohodlí nutná nástěnná police v jeho blízkosti.

OBLÉ, NEBO HRANATÉ?

Designér Jindřich Kobr, Perfecto design

„Tvary baterií nebo sanity jsou vždy otázkou vkusu. Nicméně hranaté tvary jsou používané zejména v prostorách, které mají působit elegantním až luxusním dojmem, stejně tak se ale hodí například do industriálního stylu. Ostré linie a hrany nejsou ovšem považovány za bezpečné. Oblé tvary působí příjemnějším dojmem a jsou všeobecně používanější. Navrhují se třeba do koupelen v přírodním stylu, do dětských a retro koupelen, ale své místo najdou i v industriálním pojetí.“

KREATIVITA BEZ HRANIC

Společnost GROHE představila exkluzivní novinku – baterii vyrobenou 3D tiskem z kovu. Součástí limitované edice jsou GROHE Atrio Icon 3D a GROHE Allure Brilliant Icon 3D. „Prostřednictvím kolekce Icon 3D překonáváme překážky kladené tradičními výrobními postupy pomocí 3D tisku z kovu, což se dříve jevilo jako nemožné. Hlavní předností metody je možnost vyrábět v malých objemech – a splnit tak jakékoliv přání. Nyní už neexistují žádné meze osobní kreativity,“ říká Michael Seum, Vice President Design GROHE AG.
Základním materiálem je surová ocel, vysoce odolná vůči korozi a současně dobře tvarovatelná. Jednotlivé komponenty se vyrábějí pomocí jedinečného systému laserového práškového 3D tisku. Po vytištění dochází k ošetření pomocí frézování, které následuje ruční broušení a jemné kartáčování. Každý produkt je unikát, a kolekce je dostupná pouze v limitované edici.

VZÁJEMNÁ ZÁVISLOST

Umyvadlo sice budete vybírat jako první, ale neznamená to, že můžete při výběru baterie polevit. Její špatný výběr může způsobit, že ačkoli bylo umyvadlo drahé a samo o sobě je výrobkem nanejvýš promyšleným a kvalitním, celek fungovat nebude.
I u baterie sice rozhoduje design, důležitý je samozřejmě typ (nástěnná, stojánková), ale zohlednit je třeba i další skutečnosti.
Pokud například zvolíte k solitérnímu umyvadlu na desce nástěnnou baterii, dbejte, aby dosáhla do jeho středu, u stojánkové zase, aby byla dostatečně vysoká a vešel se pod ni třeba kelímek na čištění zubů.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Edit: