Pokoj pro školáka?

13

Sestava nábytku pro školáka KATALO – patrová postel s koutkem na čtení, knihovnou a úložným prostorem, k tomu prostorná skříň a komoda, vše z nezávadných a certifi kovaných materiálů. Postel s knihovnou 48 000 Kč, skříň 16 500 Kč, komoda 14 000 Kč, stůl 12 000 Kč. www.devoto.cz

 

Není to tak těžké, jak si možná myslíte. Když se soustředíte na pár zásadních pravidel, zvládnete to raz dva. Rozhodující je, jestli pokojík chcete jen pozměnit a vylepšit, nebo plánujete úplně nový.

I když je pravda, že pokoj v takové podobě, jaký měl předškolák, už vašemu školákovi asi stačit nebude, nemusíte se přesto hned pouštět do razantní změny. Samotné zahájení školní docházky je pro dítě i celou rodinu v začátcích velkou zátěží, tak proč si přidělávat ještě další? Úplně stačí, když vyměníte některé vybavení pokoje tak, aby dítě školou povinné mělo vše, co bude potřebovat. Koupíte pár nových kousků nábytku, vymalujete, uklidíte, nazdobíte a je to. I odborníci se shodují, že pro psychiku dítěte je lepší, když se odehrají jen malé, ač významné změny a staré známé jistoty mu zůstanou. Například hračky a vše kolem nich bude čerstvý školák potřebovat ještě dlouho… Na ty mu zatím nesahejte!

7

Souprava zásuvkového psacího stolu a kontejneru z kolekce Mario (stůl 4050 Kč, kontejner 3160 Kč) je doplněna o dětskou rostoucí židli Zuzu (od 1890 Kč). Vše je ze smrkového masivu. www.gazel.cz

 

1

Bláznivý batoh MadPax rozhodně pokojík oživí a dětem dodá chuť nachystat si učení do tašky na další den. Je dokonale funkční, perfektně zpracovaný a má vtipný design. Za 1899 Kč na www.bonami.cz.

 

234

5

Originální tužkovník – penálek je ručně šitý z bavlněných látek s potiskem s různými motivy, zapínání je na suchý zip. Cena 188 Kč. Pod značkou KARTAU najdete na www.fler.cz.

 

6

S kouzelnými fixy děti hravě zvládnou přemalovat základní barvy pomocí těch speciálních, a vytvořit tak zajímavé obrázky. Cena za sadu 10 fi xů je 149 Kč. www.tchibo.cz

 

CO NEPODCENIT?

Na čem byste obecně v pokoji školáka bez ohledu na jeho věk neměli šetřit, je kvalitní psací stůl, židle a osvětlení, pokud dosud vaše dítě spalo v dětské posteli, je na čase pořídit mu i standardní prostornou postel s dokonalou matrací a roštem. Podcenit byste neměli ani dostatek úložného prostoru – aby si mělo kam ukládat učebnice, sešity a další pracovní pomůcky, knihy a podobně. Ideální možností, jak udržet v pokoji pořádek a zároveň neubrat dítěti nic z prostoru pokoje, je využití stohovatelných nebo zasouvacích boxů s pojezdy, jejichž obsluhu zvládne každý, i malý prvňák. Toto vše plus dostatek denního světla je základem správně fungujícího dětského pokoje.

8

Psací stůl BESTÅ (120 x 60 cm, 1690 Kč) s vývodem na kabely, lavice STUVA (700 Kč), kterou proměníte přidáním policového dílu v úložný prostor a nástěnná skříňka STUVA (900 Kč) s tlumiči dojezdu. Židle s opěrkami je IKEA PS 2012 (1490 Kč) a podnožka se jmenuje TROGEN (399 Kč), dítě na ní může sedět nebo se na ni postavit, aby dosáhlo na výše umístěné věci. S úklidem pomohou krabice ze série KVITTRA z recyklovaného papíru a v různých velikostech, ceny 129 Kč a 199 Kč. IKEA

 

9

Tak přesně tuhle rozkošnou moskytiéru všechny školačky potřebují… Na tu si žádný komár nepřijde. Síť Regner s motivem Princess, průměr 30 cm, délka 200 cm, cena 200 Kč. www.jysk.cz

 

10

Ergonomická pracovna pro předškoláka a školáka od 4 do 18 let (v zeleném, růžovém, červeném nebo modrém provedení) – rostoucí židle s kolečky Freaky (6836 Kč), rostoucí stůl PROFI3 (7550 Kč) a čalouněný úložný kontejner (3920 Kč), který může sloužit jako sedátko pro rodiče při kontrole úkolů. Vše na www.mayer.cz.

 

POKOJ PRO PRVŇÁČKA

Zde platí pravidlo takzvaných tří zón a když se jím budete řídit, bude spokojeno vaše dítě i vy sami. Jedná se o zónu na spaní, hraní a učení. Mohou se klidně prolínat, nemusíte je striktně oddělovat. Před samotnou akcí si celý prostor pokoje třeba nakreslete jako půdorys a jednotlivé zóny si na něm zkuste vyznačit nebo jen opticky představit, rozmístěte si (alespoň v hlavě) jednotlivé kousky nábytku a zamyslete se, jestli něco někde nepřekáží, kam dopadá denní světlo, kde jsou vypínače, kam nejlépe dát koberec a podobně. Pokud jde o koberec, vhodnější je rozhodně kusový, který se snadněji udržuje v čistotě, někdy je dokonce možné ho i prát. Pod koberec vždy dejte protiskluzovou podložku. Při výběru i umístění stolu a židle myslete na to, že první měsíce a možná i roky školní docházky budete s úkoly a učením dítěti pomáhat, takže s ním budete u toho stolu sedět. Zvažte tedy i to, jestli se k němu oba pohodlně vejdete. A když budete mít ve všem jasno, hurá do akce.

11

Přenosná stolní LED lampa FRYEBO funguje na dobíjecí baterie a dítě si tak může snadno vytvořit útulný koutek kdekoliv ho napadne. Třeba pod peřinou… Zásuvku k tomu nepotřebuje. 699 Kč. IKEA

 

12

Papírový kufřík Minnie dobře poslouží jako malý úložný prostor, který si dítě může libovolně kamkoliv přenášet. Za 199 Kč na www.mall.cz.

 

17

Dětská rostoucí celočalouněná židle MyFlexo 2432 je vhodná pro děti od 4 do 5 let. Výšku sezení lze nastavit od 37 do 50 cm, zvolit si můžete i hloubku sezení. Na výběr máte několik druhů potahu. Cena od 5953 Kč, www.mayer.cz.

 

Pár tipů na skvělý pokojík

  • Barvy volte veselé, ale ne přehnaně. Vybírejte je s dítětem, aby odpovídaly i jeho vkusu. Správná barva po ránu dokáže dítě příjemně probudit a pozvednout mu náladu.
  • Nábytek by měl být především funkční, bezpečný, příjemný na pohled a snadno udržovatelný. Nekupujte zbytečně kousky, o nichž si nejste jisti, jestli je dítě využije. Pouze mu uberou místo z prostoru na hraní.
  • Není na škodu pořídit nábytek výhradně z přírodních materiálů nebo recyklovaných surovin. Většinou jde o kousky s certifi kátem „ekologický výrobek“, které jsou navíc i vysoce funkční, bezpečné a příjemné na pohled i na dotyk.
  • Myslete i na úložné prostory, ideálně uzavíratelné, které uspořádejte tak, aby se v nich dítě samo vyznalo a umělo je snadno používat.
  • Staré a nepoužívané věci (hračky, dekorace…) bez milosti eliminujte, jinak se dítěti v pokoji nahromadí a stanou se z nich jen lapače prachu.
  • Nepodceňte dostatek volného prostoru, přestože je vaše dítě už školák – prázdná podlaha třeba jen s kusovým kobercem je pro jeho vývoj velmi důležitá, podporuje představivost a poskytuje mu místo na hraní v bezpečí přímo u země.

14

15

Nábytková sestava do malého dětského pokoje, která šetří prostor, je z kolekce Lagrama. Tvoří ji výklopná postel s knihovnou a pracovním stolem, zelené moduly v policové sestavě jsou výsuvné a přemístitelné. Materiál je lakovaná MDF s povrchem vhodným na psaní křídou. Cena cca 45 000 Kč. www.space4kids.cz

 

V DETAILU…

Do pracovní zóny patří samozřejmě psací stůl a židle, můžete pořídit takzvané rostoucí, u nichž je možné nastavovat (prodlužovat) rozměry a nožičky. Třeba výšku stolu, sklon pracovní desky, ale i výšku sedáku a opěradla u židle, jejich sklon i hloubku sedu. Důležitá je orientace stolu – pravákům by mělo světlo z okna dopadat zleva nebo zpředu, levákům zase zprava. Aby nebylo tak ostré a neoslňovalo, je lepší, když bude rozptýlené nebo částečně zacloněné – na okna dejte lehké průsvitné závěsy nebo látkové rolety. Naprostou nezbytností je stolní lampa, která by také měla být výškově nastavitelná a polohovatelná se směrovatelným proudem světla. Měla by stát pod úrovní očí sedícího dítěte a být opatřena žárovkou silnou minimálně 60 wattů. Nikdy ale dítě nenechávejte pracovat u stolu pouze se světlem z lampičky, vždy by mělo svítit ještě jedno hlavní, jinak se jeho oči rychle unaví. Postel neumisťujte přímo pod okno, jednak zde hrozí průvan a dítě by se tam také mohlo bát, třeba za noční bouřky… Situování ke zdi s výhledem na okno a dveře, potažmo do celého pokoje je pro dítě nejpříjemnější alternativou.

16

Dětský rostoucí stůl Champion je vhodný pro děti od 4 let až do dospělosti, má naklápěcí desku. Můžete k němu přidat ještě zásuvku a doplňky v sedmi barvách. Židle Scooter je také rostoucí (od 4 let až po 200 cm výšky) s nosností 90 kg. Stůl za 22 400 Kč, židle 12 000 Kč, kontejner 9900 Kč. www.delso.cz

 

18

Patrové jednolůžko KM 15 z programu KOMI ušetří v pokojíku místo, nabízí i pracovní koutek a úložné police, je vyrobeno z LTD o síle 1,6 cm (laminovaná dřevotřísková deska), provedení v modré nebo růžové, rozměry 242,5 x 184 x 111 cm (š/v/h), cena 12 499 Kč. www.jena-nabytek.cz

DŮLEŽITÉ DROBNOSTI

Velkou výhodou, která možná každého rodiče hned nenapadne, je, když má stůl zásuvky, kam si dítě může uložit psací potřeby. Stejně praktický je i pojízdný kontejner se zásuvkami, ten může stát pod stolem nebo hned vedle. Školák rozhodně využije i nejrůznější přenosné přihrádky, pořadače, krabice a šanony, které mu pomohou udržet si ve školních věcech přehled a pořádek. Nezapomeňte na odpadkový koš, hodiny a noční stolek s vlastní lampičkou.

19

 

20

To jsou koberečky… Zelený nebo oranžový? Nechte na dětech, ať si vyberou samy! Metrážové koberce z kolekce Lucky Twist (podklad fi lc, materiál 100% PP, saxony) jsou k dostání v šíři 3, 4 a 5 m za ceny od 185 Kč/m2. www.koberce-breno.cz

 

Uložit

Datum vydání: 26. 5. 2015

Edit: