Nábytek pro ideální koupelnu

Harmonicky zařízená koupelna by měla vzniknout vyváženou symbiózou estetických obkladů a dlažeb, krásné sanitární keramiky a praktického i vkusného nábytku.

Snad jen majitelé prostorných rodinných domů nebo loftových bytů mají koupelnu velkorysých rozměrů. Existuje však mnoho těch, kdo se musí spokojit s menšími místnostmi, navíc s nedostatkem denního světla. V takových případech je mimořádně důležitá dobře navržená dispozice a promyšlené řešení, které umožní účelně využít každý kout. U obzvlášť miniaturních koupelen nebo podkrovních místností je lepší nechat si navrhnout nábytek na míru než riskovat úraz kvůli jeho ostrým hranám či nevhodné velikosti. Řada výrobců nabízí také vysoké regály nebo police s menší hloubkou a vhodné jsou i nejrůznější kousky víceúčelového nábytku. Praktickou službu nabízejí například radiátory v podobě žebříčků na sušení ručníků, zrcadlové galerky s úložným prostorem a integrovaným osvětlením, pojízdné regálky, nástavce nad pračku s policemi či koše na prádlo, které zároveň slouží jako sedátka. Častý úklid, který by právě v místě každodenní hygieny měl být samozřejmostí, velmi usnadní závěsné skříňky.

Do stylové sestavy Retro Bath z masivního borovicového dřeva v červeném laku patří i zrcadlo široké 151 a vysoké 95 cm. Cena od 21500 Kč. Silent-time.

SPRÁVNÉ OSVĚTLENÍ

Pozornost se vyplatí věnovat i kvalitnímu osvětlení, v tmavých koutech lze totiž snadno přehlédnout mokrou podlahu, která zvyšuje riziko uklouznutí. Osvětlovací tělesa do koupelny musí splňovat bezpečnostní normu pro použití ve vlhkém prostředí, na což pamatujte už při jejich výběru. Obvykle kromě centrálního stropního svítidla vybíráte i osvětlení nad zrcadlo, pokud není součástí zrcadlové skříňky. Není vhodné zrcadlo osvětlovat přímo, aby vás neoslňovalo, mnohem lepší jsou rovnoměrné postranní zdroje rozptýleného světla. Místo čirého skla používejte raději stínidla s opálovým sklem.

STOJANY A POLICE

SLADĚNÉ DOPLŇKY

Ať už použijete pro svoji koupelnu zařízení v duchu moderního minimalismu, nebo s dekorativními romantickými či střízlivými industriálními prvky, případně severskými hygge, zakomponujte do daného stylu i odpovídající doplňky. Každý interiér lze správně doladit koupelnovým textilem, stojany na ručníky, dávkovači a mýdlenkami nebo košíky z přírodních materiálů…

Deska pod umyvadlo Tailor z umělého kamene Solid surface – Rockstone, vyráběná na zakázku, má dole integrovaný držák na ručníky. Cena od 8640 Kč. www. sapho-koupelny.cz

TEXT: DITA FINGERLANDOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 29. 5. 2020

Edit: