Zdraví především

Přes veškerou snahu o úspory energie není možné při při projektování domů zapomínat na to, aby bylo v domě zdravé prostředí. To je v prvé řadě dostatek čerstvého a čistého vzduchu.

U současných dokonale utěsněných domů nedochází ani k výměně vzduchu netěsnostmi, jak tomu je u starších domů. Je proto nezbytně nutné postarat se o dostatečné větrání.

Minimálně je potřeba naučit se častěji a efektivněji větrat, několikrát denně, nejlépe průvanem. Nedostatečné větrání má za následek nadměrnou vlhkost v bytě a zejména nadbytek oxidu uhličitého, jehož nadbytek má škodlivé účinky na zdraví. Je proto třeba hledat i jiná řešení.

Systém VELUX ACTIVE with NETATMO zajistí zdravější klima domácnosti. Chytré senzory neustále monitorují teplotu, vlhkost a úroveň CO2 a podle těchto údajů otevírají a zavírají střešní okna, rolety a žaluzie VELUX INTEGRA®. www.velux.cz

3 MOŽNOSTI, JAK VĚTRAT JINAK

  • Automatizace ovládání oken – inteligentní ovládací prvky mohou otevřít a zavřít okna v naprogramovanou dobu nebo na základě kvality vzduchu zjištěné senzorem CO2.
  • Samotná konstrukce oken – různé systémy větrání zabudovaných v rámech oken – pomohou jen částečně, je proto nutné větrat i intenzivním větráním otevřenými okny.
  • Vzduchotechnika – řízené větrání – může být buď centrální pro celý dům nebo mohou být větrací jednotky umístěné v jednotlivých místnostech. Samozřejmostí řízeného větrání je rekuperace tepla, tedy využití odcházejícího tepla k ohřátí příchozího vzduchu, stejně jako filtrace vzduchu. Vzduchotechnické systémy však mají i své odpůrce obávající se znečištění rozvodů či přenosu zvuků. Je proto na každém z nás, pro jaké řešení se rozhodneme, v každém případě je třeba dostatečně větrání nepodceňovat.

Kompaktní větrací systém Zehnder je speciálně vyvinutý do bytů až do velikosti obytné plochy 120 m2. Skládá se z větrací jednotky Zehnder comfoAir 180 a speciálně vyvinutého kompaktního systému rozvodů vzduchu. Entalpický výměník odstraní potíže s vysušováním vzduchu v zimě. www.zehnder.cz

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 15. 3. 2019

Edit: