Půvab, který nevlhne

Chcete-li obklad fasády spojit se zateplením, stojíte hned na začátku před zásadní volbou: kontaktní zateplovací systém, nebo provětrávaná fasáda? Dnes se budeme věnovat té druhé variantě.

Zatímco u nejrozšířenějšího kontaktního zateplovacího systému ETICS (External Thermal Insulation Composite System) jsou předem pevně stanoveny skladba i pravidla instalace do stavby, systémy provětrávaných fasád využívají vcelku jednoduchý a zdravý princip: Proudění vzduchu v mezeře mezi fasádním obkladem a vlastním zatepleným zdivem brání vlhnutí obvodové zdi a vzniku plísní.

PŘÍKLAD SKLADBY FASÁDY

Zdroj: Knauf Insulation

ZDRAVÍ S ÚSPOROU

Provětrávaná fasáda znamená zdravější, úspornější a modernější bydlení. Je to investice, která se pozitivně promítne do celkové hodnoty objektu. V podstatě jde o druh vnějšího zateplení, jenže oproti klasickému zateplení polystyrenem funguje na úplně jiném principu. Jedná se o bezkontaktní zateplení domu, kdy je mezi tepelným izolantem (nejčastěji minerální vatou) a fasádními deskami vzduchová mezera, která díky komínovému efektu (proudění vzduchu) pomáhá odvádět vlhkost z celé konstrukce domu. Zabraňuje tak tvorbě plísní uvnitř domu a zároveň konstrukci aktivně vysouší. Řeší tím problém, který běžně vzniká právě v souvislosti s kontaktním zateplením: Pokud si pořídíte nová okna, která dobře těsní, a zároveň zateplíte dům polystyrenem, začne se leckdy v zimním období tvořit v rozích místností plíseň. Je to přirozené, protože přebytečná vlhkost z interiéru nemá kudy unikat – a když jste investovali do zateplení, tak přece nebudete častým větráním v zimě pouštět teplo pánubohu do oken! Vlhkost se pak začne srážet uvnitř. Provětrávaná fasáda umožňuje domu dýchat a zároveň nepřicházet o teplo.

Lehký fasádní obklad Stavoblock je unikátně tenký a zavěšený na kovový rošt. Cihličky probarveného vibrolisovaného betonu k bezkontaktnímu zateplení a odvlhčení zdiva. Stavoblock.

Proměnlivou přírodní krásou vyniká také obklad z neupraveného modřínového dřeva. Odstín se mění, ale dlouhá životnost zůstává. Michael Kocych Architects. Foto: Jiří Ernest

VÝHODY PROVĚTRÁVANÉ FASÁDY

Kvalitně provedená větraná fasáda dům skvěle tepelně izoluje v zimě i v létě, takže ušetříte jak za vytápění, tak i za klimatizaci. V tom funguje stejně jako kontaktní zateplení. Vzduchová mezera mezi fasádní deskou a izolantem ovšem zajišťuje cirkulaci vzduchu a zbavuje tak zdivo vlhkosti. Uvnitř domu se pak netvoří plísně, které způsobují alergie a astma. Zvuková izolace provětrávaných fasád bývá ve srovnání s těmi kontaktními podstatně lepší: Jednak minerální vata pohlcuje hluk podstatně více než polystyren, jednak jako akustický izolant působí i samotná větraná mezera. Proto ani kontaktní systém s minerální vatou nemůže zvukově konkurovat provětrávané fasádě. Odvětrávání vlhkosti ze zdiva má pozitivní vliv také na statiku domu. Vlhkost totiž výrazně zkracuje životnost konstrukce. Provětrávaná fasáda udržuje zdivo suché a tím prodlužuje životnost celého domu. Zároveň pomáhá vyrovnávat tepelné rozdíly mezi interiérem a exteriérem bez extrémního namáhání konstrukce a odvádí dešťovou vodu bez rizika, že pronikne do skladby tepelné izolace a sníží její účinnost.

Než dům ozdobí dřevěný obklad, vypadá provětrávaná fasáda takto: minerální izolace s připraveným dřevěným roštem ve větrané mezeře. Gréza.

Dokonalý efekt nabízí v plném slunci provětrávaná fasáda z mimořádně pevné africké dřeviny Iroko. Atraktivní venkovní obklad, který vydrží i bez impregnace. Fasády & Terasy.

OBKLAD PODLE PŘÁNÍ

Provětrávaná fasáda má mnohem delší životnost než fasáda s klasickou omítkou. Speciální fasádní obklady zpravidla nestárnou – jsou bezúdržbové a krásné i po desítkách let. Když už dojde k poškození, stačí většinou jen dílčí oprava, která není příliš nákladná. Fasádu lze namontovat i na nerovný podklad a v případě potřeby opět rozebrat, aniž by došlo k poničení fasádních desek. Větraná fasáda dodá budově novou architektonickou hodnotu: Obklad je designově velmi variabilní a umožňuje kombinaci různých materiálů. Nechte se inspirovat našimi fotografickými příklady.

Až 50 let může být záruka na plastové odvětrávané fasády Vinyl Siding (měkčené PVC na polystyrenovém zateplení), zejména pokud jde o americký originál. Royal Vinyl Siding.

Cementotřískové desky Cetris se pro větrané fasády opravdu hodí: Jsou lehké, pevné a elegantní, odolné vůči povětrnosti, mrazu i plísním a navíc skvěle zvukově izolují. Cetris.

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 23. 9. 2020

Edit: