Moderní toalety

Pokud byste si chtěli odskočit v Japonsku, přezujte si před návštěvou toalety boty. V Rusku vás přivítá miniaturní místnost, ale zouvat se nemusíte. V arabském světě zase nečekejte toaletní papír. Ačkoli podoba nepostradatelné místnosti, jakou toaleta je, se u jednotlivých národů liší, trendy jsou všem společné. Tím hlavním je především komfort a úspora.

Pro našince může být návštěva takové japonské toalety malým překvapením. Drží se zde zásady oddělování WC a koupelny. Obě místnosti jsou přitom navýsost sofistikované, vybavené nejmodernějšími technologiemi, na uživatele už zbývá snad skutečně jen ta jediná činnost… V zemi vycházejícího slunce jsou například oblíbené bidetové toalety s rozmanitým nastavením možností čištění a vyhřívání sedátek, případně se zabudovaným elektronickým programováním funkcí. Japonsko v tomto ohledu možná pomalu, ale jistě dohání celý svět. Jak ukázal nejen letošní veletrh ISH ve Frankfurtu, onu místnost ovládají sprchové toalety a bidetová sedátka, která pomocí nejmodernějších technologií zajišťují uživateli při té nejzákladnější lidské potřebě maximální komfort. Své pohodlí a následnou očistu už dnes i v našich zeměpisných šířkách můžete ovládat dálkovými ovladači, či dokonce pomocí mobilního telefonu!

Silné tradice Japonců se pak projevují i na toaletě – bez ohledu na to, zda jste doma, v restauraci nebo v zaměstnání, je potřeba se před vstupem na onu místnost přezout do speciálních toaletních přezůvek, obvykle gumových a viditelně označených, aby bylo jasné, k jakému účelu slouží, a nebylo možné je zaměnit. „V této zemi je totiž toaleta považována za místnost plnou bakterií a nečistot a přezouvání má zabránit jejich šíření do prostor považovaných naopak za čisté,“ vysvětluje Radka Prokopová ze společnosti Alca plast.
Na hygieničnost a čistotu stejně jako snadnou údržbu ale kladou důraz i evropští (a nejen ti) výrobci sanitární keramiky, včetně WC mis a bidetů. Pokročilé materiály a povrchové úpravy doslova odpuzují nečistoty všeho druhu, sofistikované systémy oplachování neponechají centimetr vnitřní plochy bez očisty, běžné jsou samočisticí funkce těchto zařízení.

Řada sprchových WC sedátek Duravit SensoWash® se nabízí ve dvou segmentech pohodlí: Duravit SensoWash® a Duravit SensoWash® Slim. Ztělesňuje nový smysl pro design, komfort a čistotu. Vyjde vstříc různým uživatelům v podobě rozličných programů očisty a pohodlí, které lze řídit i pomocí dálkového ovladače. Ceny od 30 618 Kč. www.duravit.cz

NEPOUŽÍVAJÍ PAPÍR

V arabských zemích nehledejte toaletní papír. Více se tu nosí bidetové sprchy. „Jedná se o ruční hlavici s kontrolovatelnou spouští vodní trysky umístěnou hned vedle toalety. Na rozdíl od klasického bidetu však nedisponuje samostatnou mísou a používá se pro omývání přímo nad toaletou,“ komentuje Radka Prokopová. Bidetové spršky se rovněž zabydlují i u nás. Jsou praktickým řešením na půli cesty mezi samostatným bidetem a sprchovací toaletou či bidetovým sedátkem, kterým lze WC mísu vybavit.

Nový pisoárový systém Geberit je především flexibilní, poradí si s každou stavební situací. Součástí je skryté ovládání splachování pod omítku, integrované splachování do keramické mísy či možnost bezvodého provozu. K dispozici tři možnosti zdroje napájení. Mezi výhody patří i bezokrajová mísa usnadňující čištění a individuálně nastavitelné programy. Více na www.geberit.cz/pisoary.

Novinka z ISH 2017: elegantní toaleta Geberit AquaClean Tuma s integrovanou sprchou s mnoha inovativními funkcemi. Disponuje mimo jiné průtokovým ohřívačem optimalizovaným pro tvrdou vodu, funkcí odstranění vodního kamene či efektivní technologií sprchování WhirlSpray s nízkou spotřebou vody. K dispozici i v podobě sedátka k montáži na stávající WC mísu. Design Christoph Behling. Cena na vyžádání. www.geberit-aquaclean.cz

SKROMNÍ RUSOVÉ?

Je to možná překvapivé, ale tak významná a často velkomožná světová velmoc, jakou je Rusko, je v oblasti toalet skromná. „Typická ruská koupelna se částečně podobá té, kterou známe z českých malometrážních bytů. Koupelna a WC představují dvě malé oddělené místnosti pouze s nezbytným vybavením. Bývají umístěny poblíž vchodu do bytu či domu a také v bezprostřední blízkosti kuchyně kvůli snazší instalační konstrukci a údržbě,“ uzavírá cestování po světových toaletách Radka Prokopová. I v malých koupelnách je ovšem také znát pokrok. Nejenže do miniaturní místnosti dnes můžete bez potíží „nacpat“ WC i bidet v jednom, výrobci pamatují i na kvalitu ovzduší, která zde bývá všelijaká. Standardní jsou tak třeba technologie, které zajistí eliminaci nepříjemného zápachu.

In-Wash Inspira, novinka značky ROCA, je luxusní toaleta a bidet v jednom. Přináší nejen technologické, ale i designové propracování – s jemným zaoblením, zcela bez úhlů a hran. Trysku lze regulovat přes dálkové ovládání a snadno tak nastavit teplotu vody i tlak. Funkce osoušení jemným proudem teplého vzduchu. Sedátko lze snadno instalovat a tryska je demontovatelná. Cena 45 017 Kč. www.roca.cz

JAK JE TOMU U NÁS?

Snad kromě přezouvání v tradicemi svázaném Japonsku nejsou žádné z uvedených charakteristik pro ten který národ zavazující. Co osobnost, co domácnost, to jiný interiér a nejspíš i toaleta… Někde je to malá místnůstka s tím nejnutnějším, jinde máte při posezení na míse třeba výhled do lesa, v dalším případě sedíte uprostřed rozlehlé koupelny, od níž jste odděleni jen polopříčkou atd.

ÚSPORNÁ ÚLEVA

Světový trend u všech toalet vyspělých zemí i českých domácností je přitom jednotný. Jednak jsou to moderní technologie, které mají zvýšit komfort užívání této místnosti, ale zároveň přispívají k naplnění druhého důležitého požadavku, kterým je úspora energií, v tomto případě především vody. A závazná je ovšem také hygieničnost. Budete-li zařizovat svou novou toaletu, tyto tři podmínky by měla splňovat.

RAVAK představil na veletrhu ISH toalety Uni Chrome RimOff bez oplachového lemu. Očišťují se proudem vody rovnoměrně distribuovaným z jednoho místa v zadní části mísy. Není tak nutná další údržba pomocí čisticích prostředků. Cena 5990 Kč. Závěsný bidet Uni Chrome svými přirozenými kompaktními tvary odpovídá ergonomii lidského těla. Díky skrytému systému montáže Easy Fix na míse bidetu nevznikají žádná nedostupná a špatně čistitelná místa. Cena 5190 Kč. www.ravak.cz

Závěsné WC ze série NORM/PURA s revolučním systémem splachování SWIRLFLUSH®: systém namíří vodu jednotným směrem na okraje keramiky a zajistí tak optimální spláchnutí mísy a lepší odtok do odpadu. V kombinaci s glazurou Extraglaze® dosahuje vysokého hygienického standardu a zjednodušení údržby. Cena 8990 Kč. www.sapho-koupelny.cz

WC, 00, TOALETA

WC je zkratka anglického Water Closet, tedy vodní záchod (close – v angličtině zavírat), základní význam by se dal vyjádřit jako „uzavřená místnost s vodou“.
Označení 00 – dvě nuly, nikoliv dvě písmena O, vzniklo pravděpodobně v 19. století v německých hotelích. Záchody byly stavěny u schodiště a v blízkosti výtahů jako nultý pokoj, a aby se zdůraznila exkluzivita místnosti, přidala se navíc druhá nula.
Toaleta – pochází z francouzského toilette; původně označení pro lněnou pokrývku položenou přes stolek určený k ukládání šperků, později slovo označovalo všechny věci, které se na tomto stolku nacházely, následně se užívalo pro pokoj spojený s ložnicí, případně i s koupelnou a šatnou, až se ujalo jako ušlechtilé označení místnosti ze záchodem.

PISOÁR A URINÁL

Pisoár (lidově nazývaný též mušle, močítko) je hygienické zařízení určené k močení pro muže vestoje.
Slovo pochází z francouzského pisser (močit), které je však chápáno jako neslušné až sprosté. Příhodnější francouzský výraz pro močení je uriner, z něhož pochází i výraz „urinál“.

Noblesní černá ovládací tlačítka pro WC a pisoáry pocházejí ze série Visign for Style 10 firmy Viega. Připojují se k trendu černých zařizovacích prvků v koupelně a hodí se pro decentně elegantní styl. Cena od 1665 Kč. www.viega.cz

BIDET

Bidet je nízko umístěný typ umyvadla uzpůsobený pro omývání intimních partií nejčastěji po použití toalety.
Slovo pochází z francouzštiny, kde označuje poníka. Toto označení má pravděpodobně svůj původ ve skutečnosti, že se na bidetu sedí stejně jako na tomto druhu koně.

Text: Kateřina Nová, s využitím podkladů Alca plast, s. r. o.
Foto: archiv firem)

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

 

Datum vydání: 5. 6. 2017

Edit: