10 důvodů pro posuvné dveře

Úspora místa, pohodlí, design. To jsou hlavní důvody, kvůli kterým dnes posuvné dveře často vítězí nad jinými typy. Ale nejsou to důvody jediné.

1. NEJEN MEZI MÍSTNOSTMI

Posuvné dveře mají své pevné místo nejen ve všech situacích, kdy je třeba oddělit jednotlivé místnosti v interiéru, ale i tehdy, kdy je třeba předělit prostor jen opticky či funkčně. Jsou skvělým řešením pro oddělení jinak společné kuchyně a obývacího pokoje. Je-li nutno, zůstává prostor otevřený, „rozevřené“ posuvné dveře do pouzdra jej nebudou opticky narušovat, v opačném případě vytvoří bariéru zvukovou, ale i pachovou a pohledovou.

Posuvné dveře na zeď typ MAXIM QZ, dekor reliéf dub šedý, lišta 4F, sklo matelux čirý, 3970 Kč bez DPH. Slepá zárubeň FABI S pro posuvné dveře na zeď, dekor reliéf dub šedý, 2710 Kč. Posuvný mechanismus, 1050 Kč, krycí garnýž, 1260 Kč, mušle ovál nikl mat, 400 Kč za pár. Ceny bez DPH. www.dverecag.cz

2. ÚSPORA MÍSTA

To je jeden z hlavních argumentů, který obvykle o instalaci posuvných dveří rozhoduje. Oblíbené jsou v úzkých chodbách a předsíních (nejen v panelácích), kde by provoz v malém prostoru ještě více omezovaly klasické dveře otvíravé. Posuvné dveře totiž potřebují pouze volné místo pro posun do zdi – podle propočtů zaberou dveře posuvné po stěně šestkrát méně plochy než u stejně velkého dveřního otvoru dveře klasické, a pokud se zasouvají do pouzdra, zařízení interiéru se jim nemusí přizpůsobovat vůbec, na jeho ploše prakticky nezabírají místo žádné.

Moderní dveře MASTER na svém povrchu umí nést rozličné materiály, od barevného skla až po originální Grafosklo. V nabídce jsou i v posuvných variantách. www.jap.cz

3. PRO VÝJIMEČNÉ SITUACE

Jak vyřešit například skutečnost, že se třeba právě v rohu úzké chodby potkávají troje dveře od toalety, koupelny a komory – klasickým případem je opět paneláková koupelna. V případě klasických otočných dveří by si jednotlivá křídla překážela. Situaci opět skvěle, dokonale funkčně a elegantně vyřeší dveře posuvné. A to je další důvod jejich obliby: dokážou dobře vyřešit netypické situace.

Jako průchod na terasu zvolili majitelé tohoto domu dřevěné zdvižně posuvné dveře 88 s trojsklem od společnosti PKS. Výhodou je mimo jiné bezbariérovost vstupu. www.pksokna.cz

4. ČISTÝ PROSTOR

Posuv do pouzdra, ačkoli je technicky náročnější – je lepší s tímto řešením počítat již ve fázi projektu stavby domu, bytu či rekonstrukce – nabízí kromě maximální úspory místa také nanejvýš designově čisté řešení, pokud jsou dveře otevřené a opatřené vhodným madlem, nemusejí být vůbec vidět. To je důvod, proč je toto řešení populární v moderních interiérech, a to nejen ryze minimalistických. Vybírat můžete z široké nabídky stavebních pouzder, se zárubněmi či bez nich, dveře jednokřídlé i dvoukřídlé – ty se pak mohou otevírat od sebe či na jednu stranu za sebe…

REHAU HS-portály GENEO splňují požadavky na pasivní dům (Uw 0,67 W/m2K). Velikost prvků až do výšky 2,7 m a celkové délky 10 m. Odolnost proti vloupání až do třídy RC2. Tichý chod a velice lehké ovládání. www.rehau.cz

5. POHODLÍ A BEZPEČÍ

Získat si vás mohou také pro maximální pohodlí, které jejich používání skýtá. Představují jednak bezbariérové řešení dveřních průchodů, které usnadní život nejen lidem s omezenými pohybovými možnostmi či handicapovaným, ale ocení je také rodiny s malými dětmi. Není tu žádný práh a manipulace s posuvnými dveřmi je velmi snadná. Dveře lze rovněž, a to i dodatečně, opatřit tichým dorazem dveřního křídla, mechanismem, který dveře sám tiše dovře. U dvoukřídlých dveří se nabízí také synchronní systém, díky kterému se budou dveře otevírat i zavírat současně.

Pokud jste s tímto typem dveří nepočítali v interiéru při plánování stavby či rekonstrukce, nic ještě není ztraceno. Jejich dodatečná instalace totiž není až tak náročná, u posuvných dveří po stěně nevyžaduje ani žádné stavební úpravy. Jednokřídlé nebo dvoukřídlé dveře jsou v takovém případě zavěšeny na kolejnici připevněné na stěnu. Samotný posuv přitom může být skrytý, nebo naopak viditelný.

7. DESIGN NA PŘÁNÍ

Materiálově i vzhledově můžete vybírat z široké nabídky a posuvné dveře tak snadno ladit podle celkového charakteru interiéru. Populární jsou tradiční materiály – dřevo, dýha, lamino, posuvné dveře mohou být prosklené, celoskleněné. U posledně jmenovaného provedení se uplatní nejrůznější povrchové úpravy. U posuvných dveří se ale budete muset vzdát případných ozdob, jakými jsou například dekorativní rámečky, a funkčních doplňků (věšáků a podobně), které by zamezovaly posuvu dveří po stěně nebo do pouzdra. Obrazem nicméně mohou být samy o sobě.

Posuvné dveře do pouzdra (model EBC 3/4 SKLO, dělená obložková zárubeň), za komplet 6890 Kč bez DPH, www.sepos.cz

8. LEVNĚJŠÍ NEŽ ZEĎ

V některých případech se můžete rozhodovat i podle ceny. Třeba posuv do pouzdra, zmíněné elegantní, moderní a pohodlné řešení se na první pohled může zdát jako nákladné. Ve většině případů přitom vychází levněji než stavba příčky z plných cihel. Co tedy zvítězí jako předěl třeba mezi kuchyní a obývákem? Pevná stěna, přes níž nebude vidět a s níž nebude možné hnout, nebo posuvné dveře, které zavřete či otevřete podle potřeby a nálady a jsou navíc možná i nižší?

9. MEZI INTERIÉREM A EXTERIÉREM

Posuvné dveře ale nejsou oblíbené jen v interiéru. Jsou dnes již téměř bezvýhradně využívány pro řešení vstupu z domu na terasu či do zahrady. Přinášejí zde také výhodu úspory místa, ale zároveň velké prosklené plochy, která zajišťuje maximální přísun denního světla a i v zavřeném stavu neustálý kontakt s okolím domu. Jejich obrovským přínosem pro dům je nejen moderní vzhled odpovídající současnému trendu otevřené architektury. Jejich profily mohou být vyrobeny z hliníku, plastu či dřeva, aby je bylo možné sladit s okny objektu, výplň je skleněná.

V porovnání s interiérovými posuvnými dveřmi jsou posuvné dveře, které jsou součástí pláště budovy, technicky mnohem náročnějším řešením. Jsou řešením nesrovnatelně náročnějším, a to i co do projektu a odborné montáže, musí být navíc kvalitní, splňovat bezpečnostní či tepelně izolační parametry, nároky na dlouhou životnost, a především pohodlné ovládání a bezpečnost i kvůli své hmotnosti. Kvalitní moderní mechanismy dveří se samy o sobě ovládají snadno a lehce, vyplatí se ale zvážit možnost opatřit posuvné dveře na terasu elektrickým pohonem. Standardem by pak mělo být zabudované tlakové čidlo, které zajistí, že se dveře při najetí na překážku zastaví a a zabrání případnému zranění.

MOŽNOSTI PRO EXTERIÉR

Základní posuvné systémy: využívají jednodušší typy kování, jejich ovládání je tak náročnější.
Zdvižně-posuvné dveře: tento systém umožňuje realizovat velkorysé plochy prosklených dveří, dveře se pohybují po souběžné kolejnici umístěné v konstrukci rámu. Předností je bezbariérový vstup na terasu nebo balkon.
Sklopně-posuvné dveře: uplatní se tam, kde by dvojitá kolejnice dveří zdvižně-posuvných byla příliš robustní. Výhodou je možnost vyklopení posuvného křídla do ventilační polohy.
Posuvně-skládací dveře: shrnují se do strany. Jejich předností je, že vstupní otvor lze otevřít v plné šíři, aniž by byl výhled rušen sloupkem či dveřním křídlem. Nejsou vhodné do situací, kde je nutné dostát vysokým nárokům na statiku či tepelně izolační vlastnosti.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Edit: