Umyvadla do koupelny

Možná nemáte v koupelně vanu, možná nevlastníte sprchový kout – koupelna může být plně funkční i bez bidetu nebo třeba pisoáru. Bez umyvadla ale nikoli. Tento zařizovací předmět v žádné koupelně nechybí. Který se hodí právě do té vaší a čím řídit výběr, aby dobře sloužil?

MÁLO MÍSTA?

V malé koupelně se uplatní nejen rohové typy umyvadel, ale také produkty s velkými odkládacími plochami. Časté je řešení, že pod částí umyvadla sloužící k odkládání je situována část vany určená pro nohy – zde není třeba místo do výšky a šetří se tím centimetry na podlaze. Zrovna tak může být pod umyvadlem s odkládací plochou pračka. Pevná plocha nad ní je navíc pro ukládání jistější, než když stavíte věci na vrchní kryt pračky, která občas skáče. Je-li naopak koupelna větší a vaše rodina početnější, uvažujte o dvou umyvadlech. Výhodu této volby pocítíte každé ráno při hromadné přípravě na odchod do práce, do školy.

Umyvadlo Bette Comodo ze smaltované titanové oceli, rozměry od 60 x 49,5 do 100 x 49,5 cm, od 26 971 Kč. www.koupelny-waterloo.cz

UMÝVÁTKO VERSUS UMYVADLO

K rychlé očistě rukou na samostatném WC poslouží malé umývátko, které je prostorově nenáročné a zajistí opravdu jen možnost bleskového opláchnutí rukou po použití toalety. V koupelně, byť sebemenších rozměrů, ale službu umyvadla dostatečně nezajistí. Zde se totiž očekává mnohem víc: kromě očisty rukou také čištění zubů, mytí obličeje, možná i vlasů nebo namočení prádla. Pro úsporu cenného místa hledejte řešení mezi „skutečnými“ umyvadly. Místo v malých prostorách uspoříte třeba s umyvadly rohovými. Opticky zachovávají alespoň určitý pocit volnosti prostoru a neubírají příliš na komfortu užívání.

SPOČÍTEJTE SI TO

Aby vám umyvadlo nespočítalo vaše omyly při překotném nebo ledabylém výběru, vy před koupí spočítejte vše potřebné. Umyvadlo musí velikostí odpovídat především rozměrům koupelny, ohlížet se na ostatní zařizovací předměty v místnosti. Nejdůležitější je zajistit pohodlí při užívání. Stačí si uvědomit, kolikrát za den jej použijete. Před umyvadlem je třeba zachovat volný prostor alespoň 80 centimetrů. Okolo pak nejméně deset centimetrů, budou-li na stěně viset ručníky, pak raději dvacet.

Umyvadlová dvouotvorová baterie Eurocube Joy velikosti M, 9334 Kč. www.grohe.cz

Nová baterie Talis Select S reprezentuje posun technologie intuitivního ovládání tlačítka ze sprchy na umyvadlo. Tlačítkem Select lze vše ovládat snadno, v případě potřeby téměř bez použití rukou. Voda se pouští a zastavuje stiskem. 6185 Kč bez DPH. www.hansgrohe.cz

POHODLÍ JE I V ÚDRŽBĚ

Na pohodlí byste měli myslet, i pokud jde o údržbu umyvadla. Ideálně zvolte výrobek se speciální povrchovou úpravou. Chytré povrchy jsou dnes velmi populární. Můžete pořídit sanitární zařízení s povrchovou úpravou antibakteriální, snáz odolávající usazování vodního kamene, mastnoty, zbytků mýdla a tak dále. Výrobci zároveň nabízejí speciální přípravky určené k ošetření různých povrchů, rozličných materiálů, které usnadňují údržbu a také zachovávají žádoucí vzhled povrchu, ochraňují jej.

Kohler – dvojité umyvadlo TERRACE s otvorem a LED podsvícením, bílé, 120 x 49 cm, 31 900 Kč. www.koupelny-ptacek.cz

Umyvadlo TOTO s průsvitným sklem a vestavěným LED osvětlením, teplota a síla proudu se ovládají tlačítkem na boční straně umyvadla, 750 x 450 x 109 mm, 75 530 Kč, www.koupelny-ptacek.cz

NEROZLUČNÁ DVOJICE

Teprve v okamžiku, kdy se rozhodnete o vhodném umyvadle, můžete vybírat baterii. Tvoří s umyvadlem kompaktní celek. Kvalitu služeb umyvadla může posunout výš, ale při špatné volbě také zcela zhatit. Nezaměřujte se tak jen na design, materiál, úsporu vody nebo moderní vychytávky, nestačí jen vybrat odpovídající typ po technické stránce. Zvažujete-li například umístění solitérního umyvadla na desku, u nástěnné baterie dbejte, aby dosáhla do jeho středu, u stojánkové zase, aby byla dostatečně vysoká a vešel se pod ní třeba kelímek na čištění zubů.

Text: Kateřina Nová

Foto: archiv firem

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 7. 3. 2017

Edit: