Moderní varné plochy

Deska se vysune vertikálně i horizontálně, a odhalí zapuštěné hořáky, z hlubin hladké plochy se začne zdvihat kubus, ve kterém identifikujete troubu, vykoukne na vás svislý gril i zásuvky, a zase to všechno zajede. I taková je kuchyň.

Příliš mnoho techniky, příliš mnoho poruch, říkají ti zkušení, a odmítají nejnovější vymoženosti, při kterých vy sami spíš víc pozorujete, než vaříte. Ale když ono to tak krásně vypadá, hladce a tiše „jezdí“, připadáte si trochu jako někde v muzeu hraček, kde se samy od sebe s tichým cvakáním výhybek míhají vláčky, spouštějí závory, blikají světýlka a nikde nikdo.

1

Kuchyň Look, Snaidero

2

Valcucine

Život pod povrchem

Většinou to začíná hladkou, nedotčenou plochou. Na jeden dotek se začnou dít věci a z čistého hranolu je pracovní ostrov s dřezem, hořáky, kontaktním grilem, prostě jakoukoliv varnou plochou. Když už je nepotřebujete, opět stisknete tlačítko a vše se vrátí do původního stavu. Téměř na vlastní oči můžete vše spatřit zde. Zkuste to, budete překvapeni.

3

D90-12 TM Italia

4

Kuchyň je příjemná

Návrháři už ale nechtějí nabízet studené kuchyňské laboratoře, a tak domýšlí, jak upravit jejich vzhled. Jedna, s ne příliš přitažlivým názvem D90-12 se obrací k mladé generaci, je celá prosklená s grafickým vzorem z čar. Dřevěné laťky ji polidšťují, působí na skleněném povrchu jako žaluzie. Varná deska a dřez jsou pod pracovní deskou, do výšky vyjíždí kořenky, zásuvky, světlo a podobně. Jako nečekaný a dekorativní detail působí tmavě měděný povrch, ale jen do té doby, než zjistíte, že udržuje v teple talíře.

5

6

Trouba do všech stran

Typ Neolit je konzervativně mramorový, a působí velmi těžkopádně, dokud se ovšem nepohne. Celá mohutná deska pracovní plochy odjede (můžete na ní prostřít), abyste mohli k dřezu, varné ploše i digestoři. Jiné tlačítko vyveze odspodu troubu, která se navíc otáčí kolem své osy, aby byla přístupnější. Dřevo z africké sykomory (Ficus sycomorus) a bronzový povrch dodávají tomu výkřiku nových technologií starosvětský ráz.

7

Kitchen Air, LAGO Daniele

Optické finty

Varné plochy se ale skrývají i ručně. Buď prostě sami zatáhnete desku, která volně „jezdí“ po pracovním pultu, nebo ji skryjete před očima aspoň opticky. Často dobře poslouží dřevěný masiv, umístěný před varnou plochu, takže z druhé strany od stolu či obytného prostoru žádnou „plotnu“ nevidíte. Velkou pozornost vzbudil na milánském veletrhu Eurocucina stůl, na němž jsou téměř neviditelné kulaté plotýnky. Demonstrátorka prostě přišla, sedla si ke stolu, položila na něj hrnec s vodou a ta za chvíli začala vřít. Kouzlo? Spíš jí stačilo použít ovládací panel v desce stolu…
Foto: archiv autorky

img.php

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Uložit

Datum vydání: 7. 10. 2016

Edit: