Digestoře

Zatímco někteří na propojení kuchyní a obývacích pokojů žehrají, jiní mohou být spokojeni. Do druhé skupiny patří třeba výrobci a prodejci digestoří. Právě tento spotřebič, v minulosti trochu opomíjený, získal v takových interiérech na důležitosti a významu.

Pochutnáváte si rádi na  aromatických potravinách, jako jsou některé sýry, česnek či bylinky? Pak víte, že jejich chuť i vůně se dlouho line z vašich úst i po celé kuchyni. Zatímco na potlačení chuti stačí vypít sklenku vody, s vyvětráním to tak jednoduché není. Jen někdo si může v kuchyni otevřít okno a k tomu ještě musí mít štěstí, že venku neprší ani není zima. V ostatních případech pak oceníte digestoř – spotřebič ještě nedávno považovaný za zbytečný.

2

Odsavač se šikmou sací zónou Faber EKO X/S je svou šířkou 55 cm ideální do menších kuchyní.

1

Dekorativní ostrůvkový odsavač Fagor Nero Isla v kombinaci černé a nerezu kombinuje subtilní šířku 40 cm s velmi vysokým výkonem, který mu dodává motor s dvojitou turbínou. Ovládáte ho elektronicky tlačítky Touch Control, vnitřní vyztužené provedení zajistí snadné čištění.

Zapište si do hlavy: bacha na hlavy!

Každý přece touží mít krb a komínové digestoře ho aspoň vzdáleně připomínají, navíc jsou krásnou ozdobou celé kuchyně… Mimo jiné těmito slovy firmy zhruba před dvaceti lety zdůvodňovaly ohromný boom a poptávku po tomto typu odsavače. Široká nabídka tvarů a rozměrů, nadčasový vzhled i neutrální nerez, případně kombinace nerezu se sklem, učinily právě tyto typy na dlouhá léta nejoblíbenější a nejžádanější. Ale v posledních zhruba dvou letech se objevily nové a designové kousky, které se stávají ozdobou nejedné kuchyně. „Zhruba poslední půlrok až rok zaznamenáváme velkou poptávku po odsavačích se šikmým čelem, kromě jiného proto, že si lidé vzali do hlavy, že se o ně nebouchnou do hlavy,“ vysvětluje Pavel Netík z firmy ČEKO IMPORT, která nabízí digestoře značky Cata. I když je to možná úsměvný argument, není zcela od věci.

3

Komínový odsavač par Franke Slide FSL 905 BK XS nabízí zajímavou kombinaci nerezu a černého skla. Má šířku 90 cm, tři klasické a jeden intenzivní stupeň si volíte pomocí dotykového ovládání.

4

Ostrůvkový odsavač par Hotpoint Luce IKT 4 LS X/HA vsadil na osvědčenou kombinaci nerezu a skla. Má rozměr 80 x 48,5 cm, výkon činí 650 m3/h. Je vybavený obvodovým perimetrickým sáním a jeho ovládání zjednodušuje časovač.

Pokud byste měli odsavač těsně u stropu, je jasné, že se pára a zápach, než k němu dojdou, rozptýlí po kuchyni a bytě. Pro vysokou účinnost digestoří je tak důležité, aby byla co nejblíže varné desce. U plynové desky se doporučuje vzdálenost 75 centimetrů, u elektrické šedesát pět. U modelů se šikmým sklem je možné tuto výšku snížit tak, aby spodní hrana digestoře byla nad elektrickou deskou minimálně čtyřicet pět a u plynové šedesát centimetrů. Jenže i  při dodržení těchto čísel může odsavač překážet. Tento problém dokázaly vyřešit právě typy se šikmým čelem. „Z původních komínových si však uchovávají oblíbenou kombinaci nerezu a čirého skla, naše firma nabízí dokonce mléčné sklo, na  němž není tolik patrná špína a zjednodušuje se tak úklid,“ dodává Pavel Netík. I když je pravda, že s ohmataným odsavačem plným otisků prstů už si dneska moc starost dělat nemusíte. Pořídit si totiž lze i typy s dálkovým ovládáním, takže na  naleštěný přístroj už není třeba ani sáhnout! Mnozí zákazníci však stále u digestoří chtějí kompromis mezi cenou, vzhledem a výkonem. „Tito lidé pak sáhnou stále ještě po klasickém nerezovém komínovém odsavači, který patří k nejprodávanějším,“ říká Kateřina Kávová ze společnosti Franke a zdůvodňuje, proč tomu tak je: „Vyrábějí se v různých šířkách, oblíbený nerez kombinují se sklem ať už po celé ploše čelního panelu, či jen v různých částech.“ Vyznavači minimalistického stylu zase chtějí odsavač ukrytý ve skříňce, která nenaruší vzhled kuchyně, proto volí variantu vestavnou.

5

Stříbrná digestoř Gorenje DT 9545 AX s černým panelem na elektronické dotykové ovládání umožňuje automatické intervalové odsávání ve třech rychlostech.

Odsavač, nebo lustr: kdo pozná rozdíl?

Novou skupinou, která si mezi klasickými přístroji hledá své místo na slunci a trhu, jsou pak takzvané lustrové odsavače. „Myslím si, že jejich doba teprve přijde. Řada firem je již ve svém sortimentu nabízí, ale lidé si ještě nezvykli na tak jedinečný kousek, aby si jej umístili do kuchyně,“ říká Kateřina Kávová. Tyto přístroje zastávají v  kuchyni dvě funkce – jak napovídá jejich označení – nejenže vyčistí vzduch, ale zároveň si s nimi na práci i pěkně posvítíte. Jistě je ocení ti, kdo netouží po  mohutném odsavači, který svým komínem zaujme na první pohled. „U lustrových odsavačů je funkční část zavěšena na čtyřech ocelových lankách. V klidové poloze je ukryta u stropu uvnitř lustrového osvětlovacího tělesa, stačí však dálkovým ovládáním aktivovat některý ze čtyř stupňů odsávání a tělo odsavače se spustí nad varnou desku, kde začne pracovat,“ popisuje princip Miroslav Vrba ze společnosti Promtinvest nabízející odsavače Faber. A připomíná, že oproti klasickým digestořím tyto opravdu nahradí i lustr. „Odtahové těleso je osazeno šesti úspornými světelnými zdroji o síle sedm wattů a ty doplňují čtyři dvacetiwattové halogenové žárovky pro luxusní nasvícení varné zóny,“ nabízí jeden výčet. Důvod, proč ještě nejsou v každé nové kuchyni, je však jejich funkčnost. Lustrové odsavače můžete pověsit jak nad varné centrum u stěny, tak nad ostrůvek, ideálně vyniknou ve velkém prostoru. Ovšem krása je tak trochu upřednostněna nad funkčnost. Ve standardu se vyrábějí jako recirkulační, kde pachy zůstávají zachycené v uhlíkovém filtru. Pokud v kuchyni připravujete jen saláty a těstoviny, nevadí vám to. Ale jak odborníci potvrzují, v domácnostech, kde se vaří často a hodně, se vyplatí raději volit digestoře odtahové, které odvádějí jak pach, tak třeba páru z bytu pryč. Lustrové digestoře lze sice pomocí speciální sady předělat na odtahové, ale zkazí se tím celkový dojem z jejich krásy.

7

Nadčasový design takzvaného obráceného téčka a černé sklo se senzorovým ovládáním – v tom tkví kouzlo digestoře Cata Midas. Má šířku 90 cm, výkon 470 m3/h, indikaci zanesených filtrů a doběhový časovač.

8

Šikmé čelo a také v kuchyni čím dál oblíbenější bílé sklo spolu s lesklým nerezovým středem jsou ozdobou odsavače Sun Best Platinum. Maximální výkon činí 740 m3/h.

9

Trendová šikmá digestoř Cata Empire VIP KD 519090 má šířku 90 cm a maximální výkon 840 m3/h. Zdarma k ní dostáváte dálkové ovládání, kterým ji pohodlně zapnete bez toho, aby na povrchu zůstaly třeba stopy po mastných rukou.

11

Svým designem a zvoleným černým sklem zapadne digestoř Mora 5734 téměř do jakékoli kuchyně. Užívání navíc zpříjemní dotykové ovládání nebo extra funkce 24 hodin, která zajistí automatické čištění vzduchu v místnosti, po dobu pěti minut každou hodinu.

12

Ostrůvkový lustrový odsavač par Franke Jupiter FUD kombinuje nerezový povrch s polykarbonátem. Má tři stupně výkonu, využít můžete i doběh a funkci trvalého odvětrávání.

Funkčnost je přece jen důležitá

Stejně jako roste v kuchyních propojených s obývákem důležitost odsavačů, zvyšují se nároky na  jejich dokonalou funkčnost. Správný odtaha nízká hlučnost jsou v těchto interiérech důležitější než v samostatných kuchyních, kde za nimi můžete zavřít dveře. I když se vyrábějí přístroje s minimálním výkonem pět set metrů kubických za hodinu, ne vždy tato hodnota stačí. Nezapomínejte, že v propojených interiérech je třeba volit kapacitu podle rozměru celé místnost, nejen kuchyňské části. Typy s  výkonem pět set metrů kubických se tak hodí do prostorů velkých maximálně dvacet metrů čtverečních s klasickou výškou stropu 2,6 metru. Pak potřebujete výkonnější. Ale pozor, je zbytečné kupovat odsavač tisícovku do malé šestimetrové kuchyňky. I tady platí, že nic se nemá přehánět. Při současném trendu, kdy se v bytě utěsňují všechny skuliny, aby se zabránilo zbytečným únikům tepla, a tím i přirozené výměně vzduchu, by mohl v místnosti vzniknout nepříjemný podtlak. A pokud byste na tento argument neslyšeli, stačí připomenout, že za takovou digestoř zaplatíte, nebo spíš vyhodíte zbytečně mnoho peněz. Nezapomeňte se také zaměřit na hlučnost odsavačů. Ta by při plném výkonu neměla přesáhnout hodnotu 56 decibelů. To ale neznamená, že čím je výkonnější motor, tím by byl přístroj hlučnější – například u recirkulační digestoře se může stát, že s nižším výkonem elektromotoru je nutné počítat s vyšší mírou hlučnosti.

13

Komínový odsavač par Bauknecht DBR 6990/01 IN v nerezovém provedení má elektronické ovládání. Je vybavený technologií Perimeter, kdy pára a kouř jsou odváděny po obvodu spodní části těla odsavače, což zaručuje nejúčinnější odsávání. Výkon činí 630 m3/h.

14

Odsavač par AKR 891 s šířkou 90 cm je novinkou firmy Whirlpool s designem Cube Fusion. Komínový odsavač s dotykovým ovládáním opět využívá takzvaného Perimetru, který zaručuje odstranění všech pachů a páry. Je vybavený inteligentní technologií 6. smysl, která zaručí dokonale čistý vzduch.

15

Nástěnný designový odsavač par Miele DA 6000 W kombinuje bezpečnostní sklo s nerezem. Ovládáte ho dotykovými senzory umístěnými na skleněném panelu s LED-indikací. Nastavit si můžete 3 stupně výkonu a jeden intenzivní, při němž dosahuje výkonu 850 m3/h.

Foto: archiv firem

Datum vydání: 12. 5. 2016

Edit: