Domácí sauny

Prospěšnost saunování pro lidské tělo je potvrzena staletími. Obliba této blahodárné aktivity se rozšířila natolik, že se sauny přemístily z veřejných míst do soukromí. Dnes si můžete pořídit toto zařízení nejen na míru prostoru, ale především svému tělu. Záleží jen na tom, jaký typ sauny vám bude vyhovovat.

Blahodárný proces saunování prospívá psychice, zdraví i kráse. Jeho význam potvrzují staletí zkušeností i současní odborníci. „Pravidelný pobyt v sauně má především preventivní význam. Dochází k posílení odolnosti organismu – zejména proti nemocem horních a dolních cest dýchacích. Při zvýšeném pocení se tělo více zbavuje škodlivých zplodin metabolismu. Podpůrně se saunování používá též k prohřátí kloubů, rovněž pomáhá zvýšit zásobování organismu kyslíkem,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz. Pravidelné saunování dále působí protizánětlivě, posiluje kardiovaskulární kondici a má blahodárný vliv na zdraví pokožky – je mimo jiné vhodnou součástí prevence proti celulitidě. Mnoho lidí ale saunu vyhledává i jen kvůli nezaměnitelnému pocitu, odpočinku, fyzickému a psychickému uvolnění, zbavení se stresu a napětí.

2

V-Garden Healthland DeLUXE 2220 CB/CR, infrakabina se třemi karbonovými a čtyřmi keramickými topidly pro dvě osoby. Příkon 2115 kW, napětí 220 V. Cena 24 990 Kč. MALL.CZ

1

Foto: THERMODAT SERVIS

DOMÁCÍ POHODA

V současnosti již nemusíte kvůli blahodárnému pocitu cestovat do veřejných zařízení. I doma si můžete dopřát luxus sauny, a to i za velmi příznivých finančních podmínek, a nemusíte se ho vzdávat ani v prostředí bytu. Než si ale určité zařízení pořídíte, zvažte, co je vašemu tělu nejpříjemnější. Existují různé typy saun, které lze s úspěchem provozovat v soukromí. Každý však pracuje na jiném principu, nabízí rozdílné prožitky a vyhovuje různým lidem.

TRADICE ZE SEVERU

Bývaly doby, kdy byla známa výhradně sauna finská. Tento typ má stále mnoho příznivců po celém světě, což je dáno nejen tradicí, ale také poměrně jednoduchým principem fungování, který stál na prvopočátku historie sauny a jehož další zjednodušení přineslo novodobé využívání elektrických topidel. Ve finské sauně se zahřívá vzduch za pomoci kamen či kamínek, respektive kamenů, které kamna ohřívají a jež posléze sálají teplo do okolí.

Teploty vzduchu dosahují vysokých hodnot, a to obvykle 90 až 100 °C. Vlhkost vzduchu je přitom nízká, pohybuje se v řádech několika procent, přičemž k dočasnému zvýšení tohoto parametru lze polévat rozpálené kameny vodou.

4

Infrakabina Samoa pro jednu osobu se sedmi karbonovými topidly. Vnitřní ovládací panel i světlo na čtení, ionizátor (obohacuje vzduch záporně nabitými ionty, které pozitivně působí na lidské zdraví), MP3 přehrávač s možností vložení USB flash disku nebo SD karty. Rozměr 90 x 102 x 190 cm, příkon 1500 W, napětí 230 V. Cena podle aktuální nabídky. MOUNTFIELD.

5

Rohová sauna Carin umožňuje saunování dvou osob najednou. Korpus je vyroben z kvalitního dřeva severského smrku. Součástí balení je např. opěrka hlavy, ochranná mříž kamen nebo dvě lehátka z bezsukové dřeviny abachi. Saunová kamna nejsou součástí. Cena v akci 36 539 Kč. MARIMEX

PROVOZ ZLEVNIL

Účinek finské sauny? Horký vzduch ve finské sauně podněcuje tělo k pocení. Tím se čistí póry a vyplavují z těla škodlivé látky. Pravidelný pobyt v této sauně významně podporuje imunitu, pozitivně ovlivňuje kvalitu pokožky, střídání prohřátí a následného ochlazení trénuje srdce a krevní oběh. Vysoké teploty i nízká vlhkost vzduchu ve finské sauně ovšem mohou být pro některé jedince nepříjemné až nepřekonatelné – stejně jako moment ochlazování. Cyklus prohřátí a následného zchlazení například ve studené kádi či pod studenou sprchou by se měl navíc opakovat v určitých cyklech. V domácím prostředí pak bývají při pořízení překážkou jednak vyšší náklady na koupi – stavba musí být provedena z kvalitního dřeva, které odolá výrazným teplotním výkyvům. Pokud jde o náklady na provoz, dnešní technologie, které nabízejí možnost přesné regulace topidel, v kombinaci s nutnou dokonalou izolací tento parametr rapidně snižují. Zatímco dříve se hovořilo o přibližně stokoruně za provoz běžné finské sauny pro dvě osoby na celý proces, dnes jsou náklady zhruba třetinové.

HIT POSLEDNÍCH LET

Za opravdu masivním rozšířením saun do domácností stojí novodobá zařízení nabízející podobné účinky, ale pro mnohé snesitelnější tělesný pocit stejně jako nižší náklady na pořízení i provoz, a také možnost postavit si saunu třeba i do ložnice v bytě. To všechno umožňují infrasauny, přesněji infrakabiny, které se vyvíjejí teprve půl století. V 60. letech byl totiž v Japonsku patentován zářič představující základ jejich fungování. Infrakabina je skutečným hitem posledních let. Proč?

MÉNĚ OMEZENÍ

Infrasauny především umožňují i těm osobám, které špatně snášejí prostředí tradiční sauny finské, dopřát si blahodárný pocit. Je zde totiž nižší provozní teplota – do 60 °C a v porovnání s finskou saunou vyšší relativní vlhkost. Díky tomu se v ní mnohým lépe dýchá, takže zátěž pro organismus je nižší. Tyto hodnoty jsou rovněž ideální k relaxaci, otužování a detoxikaci organismu. Podle odborníků není také nutné pobyt v sauně opakovat, organismus není třeba tak prudce ochlazovat, případně k tomu stačí vlažná voda, a při nastavení nižších teplot (kolem 30 stupňů) lze infrakabinu využívat i k předehřátí například před sportovním výkonem nebo masáží.

6

TYLÖ Design Line – moderní řešení luxusních saun. Řada přináší kombinaci kvalitních materiálů a propracovaného designu. Saunové kabiny jsou dodávány v několika rozměrových řadách. Cena na vyžádání. THERMODAT SERVIS

7

Kabina Twin kombinuje saunu a tradiční sprchu s parní lázní v jeden kompaktní celek umožňující na relativně malém prostoru tělesnou očistu a oba druhy relaxace, tedy saunování a parní lázeň. Cena na vyžádání. THERMODAT SERVIS

PRAKTICKÉ VÝHODY

Jak infrakabina funguje? Díky infračervenému záření se prohřívají tkáně těla do hloubky přibližně 4 cm. Na ohřívání vzduchu v sauně jde méně než 20 % infračervené energie, zbytek ohřívá lidské tělo, což je v porovnání s klasickou saunou efektivnější, a to i co do energetické náročnosti. Provoz menší infrakabiny stojí řádově koruny, a také pořizovací ceny představují dostupnější sortiment: nejlevnější modely se dají koupit už za méně než dvacet tisíc korun.

Praktická je dnes i snadná instalace a možnost umístění, a to zejména u menších modelů. K provozu není třeba žádné speciální odvětrávání, infrasauna totiž nevytváří páru ani vysokou teplotu. K použití je navíc připravena během několika málo minut. „Pro umístění nepotřebujete v bytě žádné stavební úpravy, nutný je pouze prostor pro sestavení a prostor pro otevírání vstupních dveří. Nejčastěji se tato zařízení umísťují do koupelny, ložnice, suterénů i klasických obytných místností. Infrasauna se prodává připravená jako skládačka s podrobným návodem, montáž je snadná. K zapojení pak postačí klasická elektrická zásuvka na 230 V,“ popisuje Martina Bock z projektového marketu Hornbach.

Ačkoli se infrakabiny pro jednoho či pro dva těší největší oblibě, i v tomto sortimentu samozřejmě můžete mít luxusní zařízení, které poskytne službu několika osobám najednou a co do designu předčí vaši představivost, stejně jako u luxusních finských saun nabídne dokonale provedený interiér s ergonomickými prvky, a navíc moderní funkce zvyšující komfort ovládání i příjemný pocit z relaxace.

PARNÍ SAUNA

Parní sauna či parní lázeň, to je označení pro kabinu, kde panují teploty okolo 50 stupňů a vysoká relativní vlhkost 80–100 %. V parní kabině je pára vyráběna parním generátorem. Pobyt v tomto prostředí má uvolňující účinky, podporuje prevenci a rekonvalescenci u onemocnění dýchacích cest či revmatu. Kombinace páry, tepla a vlhka navíc podporuje prokrvení pokožky, čistí ji a oživuje.

IDEÁLNÍ KOMBINACE

Na trhu ale dnes najdete například i sauny, které umožní jak saunování finské, tak i infrasaunování. Stačí pouze přepnout do požadovaného režimu. Setkat se můžete také s takzvanou biosaunou. V tomto případě se jedná o kombinaci finské a parní sauny. Teplo se šíří do vzduchu z topidla s aktivním výparníkem. „Biosauna dosahuje teploty 60 °C a vlhkosti přibližně 30–35 %. Tělo tedy není zatíženo tolik jako ve finské sauně, a navíc je zde možné používat vonné esence pro účinnější relaxaci. Lze pořídit i model sauny, u něhož lze vybírat mezi módem saunování finského a biosaunování – podle chuti, účelu či potřeby,“ komentuje XY ze společnosti Albixon.

Biosaunu podobně jako infrakabinu mohou vzhledem k nízkým teplotám navštěvovat i děti či osoby, kterým nedělají dobře vysoké teploty či velmi nízká vlhkost vzduchu. Účinnost procedury je však ze stejných důvodů nižší, nicméně přesto působí pozitivně v mnoha ohledech: zvyšuje kvalitu dýchání, pomáhá odbourávat bolest a ztuhlost svalů, příznivý vliv má na pokožku a funguje i jako prevence například při celulitidě.

8

Saunu lze pořídit na míru konkrétnímu prostoru. Zakázková výroba umožní maximální využitelnost. Společnost Pyramida Plzeň používá k výrobě kvalitní dřeviny (cedr, topol, hemlock). Cena podle typu zakázky. PYRAMIDA S.R.O.

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

 

 

Datum vydání: 2. 3. 2016

Edit: