Náruč pro miminko

Příchod miminka je krásným, ale zároveň velmi náročným obdobím. Než se drobeček narodí, je potřeba připravit vše tak, aby byl domov bezpečný a praktický. A zapomenout byste neměli ani na estetický vzhled – příjemné barvy, vkusný nábytek a kvalitní materiály pomohou docílit harmonii a vnitřní klid, které budete vy i miminko potřebovat.

JAK MIMINKO VNÍMÁ BARVY?

Vnímání barev u miminek se dělí na 5 fází. První je tzv. rozmazaná fáze, která trvá první týdny života a miminko vidí do vzdálenosti maximálně 30 centimetrů. Rozeznávání barev je velmi omezené a dětské oči reagují především na kontrastní barvy, jakými jsou bílá a černá. Pak následuje druhá fáze – pozorování rodičů. Dítě se učí zaostřovat a sledovat vše, co se mu pohybuje ve výhledu. Ve třetí fázi začíná poznávat červenou, modrou a žlutou. V těchto chvílích je důležité miminko vystavovat co největšímu spektru barev. V pěti měsících má miminko zrak vyvinutý natolik, že dokáže rozeznávat rozdíly mezi jemnými odstíny. Jejich znalost si osvojí snáz, když s nimi bude přicházet do styku – například v podobě hraček nebo barevné výzdobě pokoje. V osmi měsících miminko vnímá barvy skoro stejně jako dospělý a umí také rozpoznat předměty na druhém konci místnosti. Proto je tak důležité zařídit dětský pokoj zajímavými a barevnými objekty.
Zdroj: dulux.cz

POSTÝLKA PRO MIMINKO?

  • Standardní rozměr postýlky je 60 x 120 cm.
  • Nejdůležitější při jejím výběru je typ dřeva. Jasně vedou dub a borovice, které jsou nejodolnější a nejtrvanlivější.
  • Důležité je celkové provedení: hrany musí být zaoblené a povrch zbroušený dohladka. Rozestupy příček musí mít minimálně 2,5 cm a maximálně 7,5 cm.
  • Můžete zvážit i koupi rostoucí postýlky – je sice dražší, ale poroste s vaším dítětem až do školních let.
  • Nejlepší volbou pro malé dětské tělíčko je latexová nebo kokosová matrace. Pokud jde o její tvrdost, zvolte raději tvrdší variantu, měkká matrace neposkytne vyvíjející se dětské páteři dostatečnou oporu.
    Zdroj: bonami.cz

Šetrné přírodní barvy Jílovky jsou ideální do pokoje pro miminko i pro alergiky, hodí se na zeď i dřevo, od 1550 Kč, mlekovky.cz.

POVLEČENÍ PRO MIMINKO?

K nejkvalitnějším povlečením pro novorozence se řadí bavlněné s certifikátem Öko-Tex. Garantuje 100% zdravotní nezávadnost. Druhou nejlepší volbou je bavlněné povlečení – skvěle saje pot, je prodyšné a šetrné k pokožce miminka. Nezaostává ani z hlediska trvanlivosti.

JAK SPÍ MIMINKA?

Zeptali jsme se MUDr. Petera Šóše, Ph.D.

„Spánek u dětí významně přispívá k jejich vývoji a růstu. Vyplavování růstového hormonu se váže převážně na spánek. Kromě dětského organismu dozrává i samotný spánek. Novorozenec spí 17 až 20 hodin denně s pauzami na krmení ve tří až čtyřhodinových intervalech. Dětský, ale ani zdravý dospělý spánek není kontinuální, spánek je cyklický děj a třikrát až čtyřikrát za noc máme tendenci se na pár vteřin lehce probrat, stejně tak i miminka – někdy se jen lehce otočíme na druhý bok. Cílem rodičů by tedy nemělo být přimět své děti spát celou noc, ale naučit je, jak se uklidnit, když se probudí uprostřed noci – pochováním, pomazlením nebo tichou ukolébavkou…“

JAK ZAŘÍDIT POKOJ PRO MIMINKO

Radí Zuzana Klosová, manažerka interiérových designérů, IKEA

Koutek nebo pokoj pro miminko by měl být především bezpečný. Vybavte jej certifikovaným testovaným nábytkem, ať už jde o postýlku, přebalovací pult nebo úložný prostor. Ujistěte se, že v dosahu postýlky nejsou elektrické zásuvky, kabely, provazy ani dlouhé závěsy.
Chybět by neměla kvalitní postýlka a matrace, textil, osvětlení, věci pro péči a hračky, případně koberec nebo podložka na zem. To vše v designu, který se propojí s vaším domovem a dotvoří celkový styl.
Dodržte logickou a dispoziční návaznost přebalovací pultu, postýlky, hracího koutku a podobně… Postýlku dejte v dosahu vaší postele, abyste na miminko viděli a zároveň k němu nemuseli v noci chodit daleko. Postýlka by neměla stát pod oknem ani u topení. Pokud to jinak nejde, vybavte okno alespoň pojistkou a zatemňovacími roletami či závěsy.
Osvětlení u postýlky volte vždy tlumené, náladové. Vybrat můžete například nástěnná světla v designu mráčku, balonku a podobně. Ani při přebalování nesmí světlo svítit dítěti do očí.

JAKO CELÝ SVĚT…

Domov je pro miminko v prvních měsících po narození celým světem. Měli bychom ho proto zařídit tak, aby byl pro miminko vizuálně stimulujícím místem k objevování nových věcí.

PROSPĚŠNÝ STEREOTYP

Miminka mají ráda stereotyp, večerní rituál ve stejný čas jim dávají pocit bezpečí a jistoty: koupání, krmení, mazlení, plyšáček a šup do postýlky…

Text: Mirka Vernerová, odborná spolupráce Bonami, IKEA, VEBA
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 25. 10. 2019

Edit: