Kuchyň, moje láska!

To, jakým způsobem se budete cítit ve své kuchyni, nebo lépe řečeno s ní, záleží stejně jako v případě dvou lidí na tom, jak dobře jste vzájemně naladěni, jak si dokážete vyjít vstříc, a dokonce i na tom, jak se jeden druhému líbíte fyzicky. Malý rozdíl tu ale přece jen je – u kuchyně sice také můžete propadnout lásce na první pohled, ale pro to, aby váš vztah fungoval co nejdéle, je lepší zvolit si partnera na základě pečlivého výběru, při němž nepodceníte žádný detail.

POSLEDNÍ TRENDY

Kuchyň, právě proto, že má sloužit mnoho let a ani její vzhled není ušetřen stárnutí, by měla mít kromě prvků originality jistý nadčasový základ. Jednoduše proto, aby stárla elegantně, neboť i v této oblasti se módní trendy přirozeně mění.
Tím, že jsou dnes velmi často součástí obývacích pokojů, ubývá výrazných provedení, křiklavých barev. Jak ukázal loňský veletrh Eurocucina v italském Milánu, z kuchyní se vytrácí bílá barva a uplatňuje se více dekor dřeva, přírodního kamene, skla, z barev jsou hojně zastoupené tóny šedé a hnědé.
Obecně je ale také možné sledovat, že v jedné kuchyni se kombinuje více materiálů i různě barevných ploch, které prostor oživí, opticky rozliší například horní a dolní partie kuchyně, aniž by bylo nutné sahat po výrazných barevných tónech. Trendům ale samozřejmě podléhat nemusíte, řiďte se jen vlastním vkusem, kuchyň se má líbit především vám.

Fóliovaná dvířka T.classic s dekorem tmavý beton, horní skříňky lakovaná dvířka T.lacq vyznačující se jedním z nejvyšších stupňů lesku. T.lacq od 5138 Kč/m2, T.classic od 2115 Kč/m2. www.trachea.cz

DOBRÝ PARTNER

I u kuchyně je ale více než vzhled důležité, co je na první pohled skryté. Tedy to, jaká je kuchyň uvnitř. Proto ji budete milovat. I když máte možná představu, jakou by měla mít barvu, z jakého by měla být materiálu, zda s úchytkami či bez, vnitřnímu vybavení a dispozici věnujte opravdu maximum času a energie. A zde je velmi žádoucí pomoc či rada odborníka. Ten totiž zajistí, že při kuchyňských činnostech budete mít vše po ruce, nic nebude překážet, ale ani chybět. Že jednotlivé části na sebe budou logicky navazovat. Že vám zkrátka bude kuchyň dobrým partnerem, který vás nevytočí, nerozzlobí či nenechá na holičkách. Stejně jako životního partnera budete zřejmě i kuchyň za život vybírat jen párkrát a s chybějícími zkušenostmi snáz uděláte chybu.

Kuchyňský blok Modern Lux. Korpus z laminovaných desek LDTD, přední plochy z MDF. V šedém antracitovém dekoru s vysokým leskem na předních plochách, pracovní deska v dekoru světlého travertinu. Dvířka kuchyně s integrovaným tichým zavíráním, š. 240 cm, v. 195 cm, h. 60 cm. www.jena-nabytek.cz

POHOTOVÝ SPOLEČNÍK

I tuto roli by měla kuchyň zvládnout a současné trendy se ubírají právě tímto směrem. Kuchyň vás nenechá v úzkých, přizpůsobí se vám, pro každou situaci má řešení a vždy se snaží nabídnout i něco navíc.

Jak to vypadá v praxi?

  • Kuchyním vládnou dokonalé a hladce fungující výsuvy a plnovýsuvy, které nabízejí rychlý a snadný přehled o obsahu bez velké fyzické námahy.
  • Zásuvky jsou vybavené praktickými organizéry, neztrácíte tedy čas hledáním kuchyňských pomůcek.
  • Skříňka či zásuvka se otevře po lehkém dotyku ruky či kolene.
  • Výklopná dvířka u vrchních skříněk zaručí bezpečnější pohyb po kuchyni.
  • Vnitřní prostory skříněk jsou příjemně osvětlené LED zdroji.

Plánovaná kuchyně Stone Art. Dvířka – imitace šedé břidlice, bezúchytový program Linen. Více modelů kuchyní a také konfigurátor, který vám k představě o nové kuchyni významně pomůže, najdete na www.asko-nabytek.cz.

S KUCHYNÍ SE BYDLÍ

To je hlavní trend a patří to k vážnému vztahu – společný život. V případě kuchyně to lze převést na skutečnost, že kuchyň je stále častěji plánována jako nedílná součást obývacího pokoje a je nám tedy také v podstatě stále na očích. Obývacímu pokoji se tak samozřejmě přizpůsobuje vzhledem, ale má to i jiné důsledky: nedílnou součástí kuchyní je kuchyňský pult, ale častěji spíše samostatně stojící ostrůvek, který dosahuje i značných rozměrů. Do tohoto ostrůvku se umisťuje varné, ale i mycí centrum a množství úložných prostor. A spojení s obývacím pokojem, kde se odpočívá a kde by neměl být člověk rušen běžným provozem, má také za následek, že místo klasických pracovních ploch se v kuchyni vytvářejí pracovní niky, které lze kdykoli elegantně skrýt za roletami či posuvnými dveřmi.

BALLERINA Velmi kvalitní, jemně opracované tvrzené sklo bez rámu zajistí kuchyni luxusní vzhled. Sklo se vyrábí v několika barevných odstínech. Zde v kombinaci s povrchy z dýhy amerického ořechu. www.hs-interier.cz

BAREVNÉ TRENDY

  • Kuchyň, právě proto, že má sloužit mnoho let a ani její vzhled není ušetřen stárnutí, by měla mít kromě prvků originality jistý nadčasový základ. Jednoduše proto, aby stárla elegantně, neboť i v této oblasti se módní trendy přirozeně mění.
  • Tím, že jsou dnes kuchyně velmi často součástí obývacích pokojů, ubývá výrazných provedení, křiklavých barev. Jak ukázal loňský veletrh Eurocucina v italském Milánu, z kuchyní se vytrácí bílá barva a uplatňuje se více dekor dřeva, přírodního kamene, skla, z barev jsou hojně zastoupené tóny šedé a hnědé.
  • Obecně je ale také možné sledovat, že v jedné kuchyni se kombinuje více materiálů i různě barevných ploch, které prostor oživí, opticky rozliší například horní a dolní partie kuchyně, aniž by bylo nutné sahat po výrazných barevných tónech.

KOLIK TOHO MÁTE

Při plánování je dobré myslet na to, co všechno potřebujeme v kuchyni uložit. Nejde jen o nádobí a kuchyňské náčiní, ale také o potraviny. Zamyslete se i nad tím, jaké jsou vaše nákupní zvyky. Věděli jste, že průměrná čtyřčlenná rodina má asi 250 kg všech věcí, které s kuchyní souvisejí a měli by v ní mít své místo?

ZKOUŠEJTE A TESTUJTE

Některé firmy umožňují dokonce postavit kuchyň na zkoušku v životní velikosti, může to pomoci lepšímu plánování. Není na škodu obejít přátele a vyzkoušet si jejich řešení, vyptat se na klady i zápory. Pomoci mohou také plánovače, které některé firmy nabízejí.

KUCHYŇSKÉ BLOKY?

Zakoupit můžete také hotový kuchyňský blok. Není to ovšem řešení, které by nabídlo bezchybnou dlouholetou službu. I proto nenachází uplatnění v trvale obydlených domácnostech, ale spíše v malých rekreačních objektech, v menších bytech určených k pronájmům či v kancelářích.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 27. 2. 2019

Edit: