Skleněná krása zvenčí i zevnitř

V moderním rodinném domě může stavební sklo plnit spoustu úloh. Především je spolehlivým zdrojem světla, dělicím a spojovacím prvkem nebo dekorací. Ale umí toho opravdu hodně!

Dokáže spojovat ve směru vodorovném i svislém, umí účinně tlumit hluk, skvěle odolává také přímému žáru z trouby či krbu. Je jedním z nejlepších materiálů pro alergiky, nevadí mu zvýšená vlhkost v koupelně. Speciální skla mohou odrážet nebo pohlcovat světlo či teplo, snesou i velkou zátěž, jsou pevná a bezpečná. Mohou být čirá i neprůhledná, dají se dokonce tvarovat. Pojďme se na ten fascinující materiál podívat!

I/ DVEŘE

Celoskleněné dveře s pískovaným motivem dominují koupelně, jejíž „šmrnc“ podtrhuje přirozené světlo ze střešního okna i skleněný sprchový kout. JAP Future.

 

 

 

 

Bílé sklo sluší dveřím s designovou klikou Maximal, která kombinuje sklo téhož odstínu s lesklým chromem. M&T.

II/ OKNA, SVĚTLÍKY

Rohové dřevohliníkové okno Alu Design Classic i prosklené vstupní dveře jsou ozdobou rodinného bungalovu v Malenovicích. VEKRA.

Světlík kruhového profi lu a bohaté prosklení střešními okny zdobí moderní vilu ve Vřesině u Ostravy. Orientační cena světlíku od 15 000 Kč bez DPH. www.clearmont.cz

 

III/ PŘÍČKY, ZÁSTĚNY

Elegantní vlnovka z luxfer zajišťuje nezbytnou intimitu i dostatek denního světla v otevřeném prostoru velké koupelny. Glass Blocks.

Tenký hliníkový rám stačí skleněným dveřím Sting Door k plynulému pohybu ve stropní kolejničce posuvného systému Premium. JAP Future.

IV/ SCHODY

Odlehčené celoskleněné zábradlí vyžaduje rovněž realizaci z laminovaného kaleného skla. Cena od 7 800 Kč/bm bez DPH. www.clearmont.cz

Detail atypického bočnicového schodiště, jehož celoskleněné nášlapy jsou laminovány ze tří vrstev kaleného skla. JAP Future.

 

V/ STĚNY, ZRCADLA

Grafosklo – celoskleněný obklad stěny v koupelně. Fantazii se tu meze nekladou, možnosti designu jsou téměř neomezené. JAP Future.

Skleněná grafika trochu jinak: pomocí čtverců a obdélníků z luxfer a pískovaného skla dveří. Glass Blocks.

 

VI/ INTERIÉROVÝ DESIGN

Popisovací skleněná magnetická stěna Lacobel White Pure nabízí tvořivost dětem, ale i firmám. Cena obkladu (včetně zaměření, opracování a instalace) 3 000–4 000 Kč/m 2 . AGC.

Je to sklo? Materiál Vetrixx v odstínu královská šedá je akrylát smísený se skleněným prachem, který věrně imituje vzhled lesklého lakovaného skla. Umožňuje i vrtání či frézování. Trachea.

Vypínač Decente se skleněným rámečkem můžete dokonale barevně přizpůsobit svému interiéru. Obdobně lze řešit i elektrické zásuvky. Obzor Zlín.

 

VII/ FASÁDNÍ PRVKY

Reflexní sklo v kombinaci s hliníkovými rámečky jako efektní pohledové odlehčení stavby rodinného domu. VEKRA.

Okna a luxfery mohou vytvářet zajímavou kombinaci prosvětlení fasády. Glass Blocks.

Skleněná stříška Rain je zavěšena na nerezových táhlech a kotvena do fasády nad vchodem. Na výběr tloušťka skla 13 nebo 17 mm. JAP Future.

 

 


Skla, která něco vydrží

Tepelně tvrzené (kalené) sklo (zkratka ESG):
Původně bylo vyvinuto pro průmysl, ale dnes nachází uplatnění v architektuře a interiérovém designu. Kalení podstatně zvyšuje mechanickou odolnost skla: To je nejprve ohřáto na teplotu přes 600 °C a následně prudce ochlazeno vzduchovou sprchou. Zatímco na povrchu skla teplota rychle klesá, uvnitř zůstává sklo stále teplé. Tím vzniká uvnitř skla tzv. tažné pnutí, na vnější straně naopak tlakové napětí. Výsledný produkt je pětkrát odolnější vůči bočnímu nárazu než sklo nekalené a bezpečně odolává i riziku rozbití v ploše. Pokud se přece jen poškodí, rozpadne se na úlomky s tupými hranami, jež vám neublíží.
Vrstvené (laminované) kalené sklo (zkratka VSG/ESG):
Dvě nebo tři tabule kaleného skla se spojí k sobě a vytvoří mimořádně pevný blok. Ten lze použít na celoskleněné dveře, příčky nebo stěny v interiéru, ale také na balustrády, skleněná zábradlí, pochozí desky či nášlapy schodiště. Laminované kalené sklo je v normálním provozu takřka nerozbitné. I v případě cíleného nárazu do rohu skla se rozbije jen na drobné tupoúhlé střepy, které jsou zcela bezpečné.
Luxfery:
Masivní, průsvitné, ale neprůhledné tvárnice ze skla. Slovo „luxfera“ je složeno ze dvou latinských slov: lux (světlo) a ferre (vést). Dobře to vystihuje podstatu tvárnic. Díky kombinaci světelné propustnosti a dobrých izolačních vlastností se luxfery stávají perspektivním stavebním materiálem, u něhož lze vybrat odstín i dekor. Základní realizaci zvládne i šikovný kutil. Speciální aplikace umožňují luxfery pochozí, protipožární nebo termoizolační.

 


Stavební konstrukce ze skla – doporučená úprava:

  • Celoskleněné stěny, příčky – laminované kalené sklo, tloušťka 10–12 mm
  • Celoskleněné dveře z plochého skla – laminované kalené sklo, tloušťka 8–12 mm
  • Výplň dveří z plochého skla – jednovrstvé kalené sklo, tloušťka 4–5 mm
  • Obklady stěn – jednovrstvé kalené sklo, tloušťka 4–6 mm
  • Neprůhledné příčky z luxfer – běžná tloušťka luxfery je 80 mm
  • Skleněné desky stolů – bezpečnostní kalené sklo, tloušťka 10–12 mm
  • Zábradlí, balustrády, pochozí desky, schodiště – laminované kalené sklo, tloušťka 10–16 mm
  • Skleněné venkovní stříšky – bezpečnostní sklo Connex s vnitřní bezpečnostní fólií, celková tloušťka 13–17 mm

 

Text: VÍT STRAŇÁK ● Foto: ARCHIV FIREM

Edit: