Chytrá domácnost v paneláku

Zkušená designérka navrhla byt velkoryse, vkusně i účelně a šikovný majitel ho doplnil svými technickými nápady včetně dílů, které si vyrobil na 3D tiskárně.

Elegantní kuchyňskou linku značky Italia Interier doplňují vestavěné spotřebiče značky Samsung. foto Jiří Ernest

Manželé Martina a Honza s dospívající dcerou bydleli ve starším panelovém domě na pražském sídlišti, ale jelikož jim jejich byt časem přestal vyhovovat svou velikostí, využili možnost pořídit si přímo na patře sousední byt. Honza navázal na předchozí úspěšnou spolupráci s designérkou Gabrielou Hámovou ze studia Designfriendly a obrátil se na ni ve chvíli, kdy potřeboval vymyslet bydlení pro svou rodinu. Designérka navrhla zásadní změnu v uspořádání nového bytu, který byl původně rozdělený několika příčkami do relativně malých pokojů. K zadání navíc patřilo najít vhodné místo pro 3D tiskárnu, s níž Honza často pracuje, dále pro výrazné žluté křeslo a také pro kočičí WC čtvrtého člena domácnosti, mainského mývalího kocourka. Gabriela Hámová ke svému úkolu přistoupila důsledně a velkoryse, dispozici odstraněním několika příček otevřela a vytvořila příjemně velkou a vzdušnou hlavní obytnou místnost.

Jídelní stůl vytvořil šikovný majitel Honza z široké desky nesené subtilní kovovou podnoží. foto Jiří Ernest

Otevřená dispozice

Z obytného prostoru s kuchyní a jídelnou, zahrnujícího i vstupní šatnu, vede chodba, z níž jsou přístupné ložnice dcery a rodičů, pracovna obou manželů, koupelna a samostatné WC, kam se vešla i police pro rozměrnou 3D tiskárnu. Většinu nábytku nechala designérka k účelnějšímu využití prostoru vyrobit na míru. Rozhodla se použít kombinaci šedé a žluté barvy, například na koupelnových skříňkách, které malou místnost skvěle rozsvítí. Další výraznější barvou je modrá, která se objevuje v obou ložnicích. Delší stěnu obývacího pokoje pokrývá speciální stěrka, která zaujme proměnlivými odlesky. Kuchyňská linka je kombinací světlého lamina a strukturovaného dřevodekoru.

 

Chytré technologie

Majitel bytu Honza, profesí IT specialista, obohatil interiér i vybavení bytu spoustou vylepšení. Navíc ve své práci často používá technologii pro řízení inteligentní domácnosti Loxon, kterou dokázal šikovně zapojit i do vlastního bytu. Rychle si osvojil i program na tvorbu počítačových vizualizací SketchUp, v němž si vytvořil řadu „vychytávek“. Do bytu si navrhl například systém nuceného větrání s rekuperací (díky ní se ohřívá chladný čerstvý vzduch zvenku), čímž ušetří až 90 % nákladů na topení. Připojil do něho i kuchyňskou digestoř, kterou po spuštění téměř neslyšíte. Na 3D tiskárně vyrobil i řadu náhradních dílů, například speciální vyústky a klapky pro vzduchotechniku. Stejně si vytvořil i plastový stojan na květináče, úchytky nebo speciální díl vyrovnávající vyspádovanou podlahu a dveře do sprchového koutu.

 

Jednoduché ovládání

Na chytrou domácnost je napojeno vytápění, nucené větrání, osvětlení i venkovní žaluzie. Místnosti jsou vybaveny například čidlem přítomnosti osob, aby při jejich odchodu systém reguloval osvětlení nebo teplotu. Díky své specializaci majitel bytu nastavil systém Loxon maximálně účelně, aby zjednodušil chod domácnosti, ale zároveň ho dokázali snadno ovládat i ostatní členové rodiny.

 


Gabriela Hámová, designérka a autorka návrhu

I panelákový byt může poskytovat příjemné bydlení, když je promyšlený a pohrajete si s různými detaily. Zde jsem zvolila kombinaci šedé a výrazné žluté, která i malé místnosti rozsvítí, a doplnila vše osobitými prvky, k nimž patří třeba modrá obývací stěna evokující moře. Rodina miluje cestování, a tak si tu vytvořila malou galerii z vlastních fotografií na polici nad televizorem.
www.designfriendly.cz


 

 

text Dita Fingerlandová foto Jiří Ernest

Datum vydání: 22. 4. 2023

Edit: