Nezbytní pomocníci do kuchyně

Zatímco některé vybavení se dá vnímat jako nadstandard usnadňující práci v kuchyni, dřez a baterie jsou nepostradatelnou součástí linky.

Granitový dřez Franke Maris MRG 611 Fragranit s odkapávací plochou v matné černé verzi má rozměry 78 x 50 cm. 6 805 Kč, foto Franke

Bez dřezu doplněného baterií se neobejde ani sebemenší kuchyňka třeba v garsonce nebo ve sdíleném studentském bytě. Než přistoupíte k výběru, ujasněte si dispozici vaší kuchyně a požadovanou velikost dřezu. Menší typ postačí, máte-li kuchyni vybavenou myčkou, zatímco dvoudřez s odkapávací plochou se vám bude hodit při ručním mytí nádobí. Dřezy se odlišují svým materiálem, ale také instalací buď na pracovní desku, pod desku, anebo mohou být přímo součástí desky (např. u pracovní plochy z umělého kamene). Poslední řešení je finančně náročnější, nemá však spáry a je hygieničtější. Podle převládajícího druhu materiálu se dřezy dělí na nerezové, keramické nebo granitové.

 

Nerez a keramika

Nerezová ocel je hygienická a odolná vůči skvrnám, nekvalitní typy se ale mohou snáze poškrábat. Kvalitnější dřezy by měly být vyrobeny z chromniklové nerezové oceli 18/10, obsahující 18 % chromu (dodává tvrdost, odolnost a lesk) a 10 % niklu (zajišťuje odolnost vůči nárazům). Síla nerezového plechu by měla být 1 až 1,2 mm, minimálně však 0,6 mm. Z nerezu se vyrábějí dřezy v lesklém nebo matném provedení, a to obvykle jednodílné, dvoudílné, případně jeden a půl dřezy s hlubší a mělčí částí. Většina typů bývá doplněna i praktickou odkapávací plochou. Keramické dřezy mají výhodu hladkého povrchu odolného vůči vysokým teplotám, jsou však křehké. Často jsou součástí stylových kuchyní, uplatní se ale i v moderní lince.

 

Mnohostranný granit

Granitové dřezy se vyrábějí z kompozitního materiálu, který tvoří kamenná drť, např. křemičitý písek či žula, akrylátové nebo polyesterové pojivo a barvivo. Tento materiál probarvený v celé vrstvě se vyskytuje v řadě převážně přírodních odstínů. Je přirozeně antibakteriální, odolný vůči skvrnám, nečistotám i poškrábání, neztrácí barvu a krátkodobě snese teplotu do 280 °C.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Ravak, Dřezy online CZ, Hansgrohe, Aplomo koupelny, Koupelnyonline CZ, Franke, Hornbach, Novaservis, Dřezy keramika CZ, Kutil, Ancor, Sinks

Datum vydání: 24. 2. 2022

Edit: