Ploty a vjezdové brány

kovová otočná vjezdová brána

Elegance kovu: otočná vjezdová brána s elektrickým pohonem a dálkovým ovládáním. Foto: Trido

Půvab vašeho rodinného domu bezesporu dotvářejí plot, vstupní branka a vjezdová brána. Zároveň však ohraničují váš pozemek a střeží vaše soukromí i bezpečí. Komfort a pohodlí vám pak zajistí dálkově ovládaný pohon.

Vjezdové brány a garážová vrata na dálkové ovládání jsou pohodlnější a umožňují plynule zajet do garáže přímo z ulice. Tento komfort oceníte zejména za nepříznivého počasí nebo za tmy. Aby vám však pohony dobře sloužily, je vhodné při jejich výběru věnovat pozornost řadě kritérií. Mezi ně patří otázka bezpečnosti, kvality materiálu, životnosti nebo vzhledu. Když všechny tyto faktory dobře zvážíte, ušetříte v budoucnosti náklady na údržbu či opravu a předejdete dalším možným nepříjemnostem. Výsledek pak může být stejně jednoduchý jako zapínání televizoru. Pokud jsou všechny díly od stejného výrobce, dají se navíc ovládat pomocí jediného vysílače.

otočná vjezdová brána

Spolehlivý pohon pro otočné brány představuje systém RotaMatic 2. Nová série P umožňuje komfort dálkového ovládání i pro těžké brány a zachovává štíhlý design. Foto: Hörmann

posuvná vjezdová brána

Pro posuvné brány je určen pohon LineaMatic: Standardní provedení funguje do šířky 6m a hmotnosti 250kg, pro širší a těžší brány se hodí rozšířené provedení LineaMatic P. Foto: Hörmann

Plot je vlídný hlídač

Jaké jsou základní úkoly každého plotu? Ochrana soukromí rodiny i jejího majetku a zdobná funkce ve prospěch domu. Možná neuškodí, když vypadá plot přívětivě. Znáte to: Čím méně prostupnou hradbu váš plot vytváří, tím více přitahuje pozornost okolí k vašemu pozemku. Zároveň bývá obtížné docílit toho, aby neprostupná ochrana hranice pozemku byla skutečně originální a estetická. Komplikuje to i logický požadavek na pokud možno bezúdržbový provoz plotu. Ideálně tuto podmínku splňují beton a plast – moderní, ale chladné a neosobní materiály. Pokud chcete klást důraz na eleganci, vlídnost a originalitu, musíte počítat s tím, že půjde o individuální realizaci na míru, za kterou si připlatíte. Anebo podobu plotu vymyslíte a zrealizujete svépomocí, což s sebou ovšem nese rizika. Jedním z nich je, že není vůči komu reklamovat špatně provedenou práci. Ale i kdybyste byli skutečně zruční kutilové, můžete snadno spadnout do pasti kýče… Ať už se rozhodnete jakkoliv, mějte na paměti, že plot – a ten originální dvojnásob – vyžaduje vaši pozornost a průběžnou údržbu. A tím se vlastně stává členem rodiny.

hliníkový tyčový plot

Hliníkový tyčkový plot na míru s betonovou podezdívkou už prověřil čas. Realizace 2016. Foto: Iplot

Z čeho může být plot

Materiál pro stavbu plotu můžete volit podle svého vkusu. Na výběr máte kámen, lícové cihly, beton, dřevo, různé podoby kovu (drátěné pletivo, tahokov, ocel nebo hliník), ale také moderní bezúdržbové materiály (plast, dřevoplast, gabiony či treláž). Můžete mít i živý plot, ale v tom případě výběr rostlin konzultujte se zahradníkem: Záleží totiž na kvalitě půdy, vlhkosti prostředí nebo orientaci ke světovým stranám. Pro realizace s důrazem na estetiku se vyplatí uvažovat hlavně o přírodním dřevu a kovu, případně v kombinaci s kamenem nebo lícovými cihlami. Dřevo navozuje pocit útulnosti a upoutá originální kresbou. Víceméně bezúdržbové varianty nabízí ocel a hliník. Relativně levný plot lze vytvořit rovněž kombinací dřeva či kovu s betonem. Méně klasické, zato však dlouhodobě bezúdržbové varianty vám poskytne plast, který může imitovat v podstatě jakýkoliv materiál. Prakticky bez údržby se ovšem obejdou i gabionové zídky nebo ohraničení pozemku treláží. Gabiony mohou sloužit také jako elegantní opěrné zídky. Pokud chcete vyrovnat původně zvlněný terén, je to jedna z nejjednodušších variant.

plot z lícových cihel

Klasika: plot z lícových cihel, dřevěná výplň kovové brány. Ražené lícové cihly jsou útulné a krásně ladí s fasádou. Foto: West Brick

Plot s podezdívkou, nebo bez?

Jestli chcete mít klasický plot, může být buď s podezdívkou, nebo jen se záhrabovou deskou, což je rychlejší a levnější varianta. V případě volby dřevěného plotu doporučují odborníci podezdívku do výšky nejméně 60 cm, na horách a v místech bohatých na sníh raději 80 cm. Jde o to, aby dřevo nebylo dlouhodobě ve vlhku a nezačalo hnít. Cena za běžný metr plotu se může pohybovat od stokorun (obyčejné pletivo) až k deseti tisícům: Záleží na materiálu, náročnosti realizace i výšce plotu. V případě gabionů začíná cena na částce 3 000 Kč/m2 (sypaný gabion na klíč), ale pokud chcete skládaný gabion jako architektonický prvek, musíte počítat nejméně dvojnásobek. V úvahu přichází i gabionová treláž – tedy gabion, jehož spodní část plní funkci podezdívky, zatímco horní část zůstává prázdná a dá se využít pro živý plot. Chcete-li rozumný kompromis mezi estetikou a cenou, dejte klasický nebo gabionový plot jen směrem do ulice. Směrem do zahrady či louky splní svou funkci jednoduché pletivo a vy ušetříte možná i statisíce.

opěrná zeď z gabionu

Detail pečlivě vyskládaného gabionu v roli opěrné zahradní zdi. Foto: Gabion-sítě

Všechno musí ladit

Směrem do ulice však rozhodně doporučujeme zvolit estetické řešení, které pokud možno sladí i vzhled brány a plotu. Abyste dosáhli jednotného nebo alespoň harmonického vzhledu, k tomu se nabízejí křídlové i posuvné kovové brány s různými výplněmi (dekorativní kované z oceli, děrované, lamelové či deskové z hliníku nebo oceli). Brána může být také v provedení bez výplně – s přípravou pro osazení dřevěných či plastových latí. Oblibu si získává zejména výplň z hustě děrovaného tahokovu (může být ocelový i hliníkový), která chrání soukromí a skvěle se doplňuje s moderní architekturou. Podstatně vzdušněji ovšem působí svařované panely pro brány a ploty s jednoduchou a levnou výplní drátěného pletiva (3D nebo 2D dílce). Tady můžete zaplatit za plotovou výplň jen několik stokorun na běžný metr (při výšce cca 80 cm), za kompletní uzamykatelnou branku ovšem počítejte 10 000 Kč a více. A posuvná vjezdová brána vás přijde zhruba na 30 000 Kč. Oproti variantě tahokovu ovšem stále dosahujete významné úspory.

kovová zdobná brána

Kovový vjezd může mít spoustu podob. Na snímku samonosná zdobná brána na míru. Foto: Hefaistos

plot z akátového dřeva

Akátové dřevo je pevné a pohledově atraktivní. Neprůhledný přírodní plot Štípák si můžete objednat ve výšce od 120 cm do dvou metrů. Foto: Jan Tyle

Ploty a právo

Žádná norma v České republice vám neukládá povinnost mít vlastní pozemek oplocený. Pokud se však pro stavbu oplocení rozhodnete, nevyžaduje české právo žádné formality (stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu, rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas). Není třeba vyplňovat žádný formulář a fáze stavebního řízení zcela odpadá, a to i v případě stavby plotu mezi sousedy. To samé platí pro opravu plotu, kterou stavební zákon nijak neupravuje – ovšem pod podmínkou zachování původních vlastností plotu (zejména výšky do dvou metrů). Přesto existuje hned několik výjimek, a proto se mnoho lidí drobným administrativním úkonům nevyhne. Povolení vyžaduje následujících šest situací:

  1. Plot je vyšší než dva metry.
  2. Pozemek hraničí s komunikací nebo veřejným prostranstvím.
  3. Pozemek či stavba se nachází v památkově chráněném území nebo památkové zóně.
  4. Pozemek je v nezastavěném území.
  5. Stavba plotu vyžaduje zemní práce či terénní úpravy.
  6. Pozemek se nachází na území hlavního města Prahy.

Komplikace si můžete přivodit, jestliže postavíte plot na nesprávném místě. Proto je klíčové ověřit předem z katastrální mapy, kudy přesně probíhá hranice pozemku.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Hörmann, Iplot, Hefaistos, Gabion-sítě, West Brick, Flomat, Renol CZ, WPC-Woodplastic, Trido a Jan Tyle

 

Datum vydání: 9. 10. 2023

Edit: