Kuchyňská dvířka

Po které věci ženského rodu bychom měli požadovat, aby splňovala všechny tři požadavky uvedené v titulku? Je to kuchyňská sestava. Míra spokojenosti se v tomto případě odvíjí od použitého výrobního materiálu. Zatímco korpusy kuchyňských sestav se vyrábějí především z dřevotřísky, jejich přední plochy se vyznačují podstatně větší materiálovou pestrostí, a to především co se týče povrchové úpravy. Volit můžeme kromě klasiky – masivního dřeva – také lamino, dekorativní fólii, dýhu, lak a další materiály.

Kuchyňská sestava představuje dominantu pracovní části kuchyně a vzhledem k prostředí, v němž se nachází, a  účelu, k  němuž slouží, musí vydržet podstatně více než například stěna v obývacím pokoji. To je dostatečný důvod, proč bychom při rozhodování, jaká dvířka jí pořídíme, neměli vycházet pouze z ceny, ale především z vlastností výrobních materiálů. Ostře sledovat bychom však neměli pouze funkčnost a životnost kuchyňských sestav, ale i vzhled, a to v souvislosti se začleněním kuchyně do  obytných částí interiéru. V neposlední řadě je důležité, jakou bude sestava vyžadovat údržbu, neboť kdo by se chtěl stát jejím otrokem?

3

Fóliovaná dvířka ve vysokém lesku malina jsou srovnatelná s lakem vysokého lesku. TRACHEA

2

Dvířka kuchyňské sestavy upravená pomocí technologie Overface. TRACHEA

1

Dvířka kuchyňské sestavy, výrobce Ballerinaküchen, program GL, řada: 5650, má provedení vysoce kvalitní bílý lak s vysokým leskem, naneseným v sedmi vrstvách. BALLERINA

Praktický a cenově dostupný laminát

V případě, že při pořizování kuchyně máme omezené finanční možnosti, dvířka z laminátu jsou tip číslo jedna. Tento materiál, jehož základem je dřevotřísková deska, splňuje současné nároky týkající se odolnosti, náročnosti údržby i vzhledu spolu s příznivou cenou. Vyrábí v bohaté škále barev a vzorů, mimo jiné i s dekorem různých dřevin. Pozornost je však třeba věnovat úpravě hran. Zvolíme-li nejlevnější způsob – oblepení plastem, počítejme s tím, že ve spojích časem tmavne. Proto je lepší si připlatit a volit hrany například z hliníku. Z údržby nemusíme mít strach – laminát se udržuje běžnými čisticími prostředky a má vysokou odolnost vůči mechanickému poškození.

4

Kuchyně s jídelnou COMPACT je ukázkou originálního spojení tmavé fólie wenge v matu s lesklou červenou. HANÁK NÁBYTEK

5

Kuchyňská sestava Alea má dvířka v provedení foliovaná MDF s vysokým leskem, v elegantní barevné kombinaci vanilky a bordo. GORENJE

6

Kuchyně společnosti Schüller MURANO má dvířka vyrobena z akrylátového skla, které je k dispozici ve čtyřech barvách. HVT INTERIERY

Lesklá a tvárná fólie

Do stejné cenové kategorie jako laminátové patří i kuchyně s dvířky, jejichž povrchovou úpravu tvoří dekorativní fólie. Základem však v tomto případě není jako u laminátu dřevotříska, ale mdf deska, kterou lze na rozdíl od prvního materiálu různě frézovat a opracovávat a tak vyrábět například rustikální kuchyně s rozmanitými ozdobnými prvky. Fólie však boduje především tím, že vytváří hladký lesklý povrch. Na první pohled často těžko poznáme, zda se jedná o fólii či o lak. Stačí ale otevřít dvířka sestavy a jsme, jak se říká, „doma“, neboť je zde jeden podstatný rozdíl: Fólie se totiž nanáší pouze na čelní stranu dvířek a zásuvek, lak je i zevnitř. Fólie se vyrábí v bohatém spektru barev, ale může imitovat i přírodní materiály. Ve srovnání s lakem je odolnější vůči otiskům prstů i mechanickému poškození.

Masivní dřevo není ideální

Klasiku u kuchyňských sestav představují dvířka z masivu, která však navzdory své značně vysoké ceně nejsou bez chyb. Ty spočívají v tom, že ne každé dřevo dobře odolává náročnému kuchyňskému prostředí vyznačujícímu se vysokou vlhkostí a  změnami teplot. Jestliže si pořizujeme dvířka z masivního dřeva, mělo by být vysušené a aklimatizované na vlhkost kuchyně. Jinak se skříňky zdeformují, případně se objeví rozestupy nebo praskliny. I sebedokonaleji upravené dřevo stále pracuje, a tak se může stát, že se časem nebudou dvířka dokonale zavírat nebo se zkroutí a začnou drhnout zásuvky. Ale i s tím už si výrobci umějí poradit. Dřevěný masiv, stejně jako například u oken, nahradí několika k sobě slepenými profily. Tím odstraní největší nevýhodu dřeva, ale zároveň mu ponechají jeho původní krásu. V současné nabídce najdeme na trhu i kuchyňské sestavy, které mají z masivu vyrobený pouze rám dvířek a výplň je z mdf desky s dýhovanou povrchovou úpravou.

7

Žlutá zařící skla s unikátně zpracovanými grafitově šedými kuchyňskými dveřmi ze smrkové dýhy. Kontrast, který tvoří harmonický celek. GORENJE

8

Povrchovou úpravu dvířek kuchyně PROGRES tvoří bílá lesklá fólie. HANÁK NÁBYTEK

Masiv nahrazuje dýha

Své nezastupitelné místo má v  moderních kuchyňských sestavách dýha, která se většinou lepí na mdf desku. Jedná se o čistě přírodní materiál vznikající loupáním nebo krájením dřeva na plátky silné půl až tři milimetry. Výhody dýhy spočívají především v tom, že olepená plocha je tvarově stálá, čímž eliminuje největší nevýhody masivního dřeva. Navíc dýha, kterou lze vyrobit z jednoho kusu dřeva, dává lépe vyniknout jeho kresbě a barvě. Podklad dýh tvoří nejčastěji mdf deska nebo se upevňuje se do hliníkového rámečku, někdy se žlábkem. Dvířka a zásuvky díky tomu nemusí mít úchytky. Co se týče módních trendů – na výsluní je v současnosti například ořech. Povrch dýhy se upravuje matným lakem, kterému stačí údržba běžnými čisticími přípravky. Co se týče ceny, u dvířek z masivu a těch s povrchovou úpravou z dýhy je přibližně stejná.

9

Kuchyně Faktum Abstrakt s povrchovou úpravou dvířek z bílé lesklé fólie. IKEA

10

Kuchyňská sestava má korpusy ze světle béžového lamina, dvířka jsou stejné barvy, ale v provedení vysoký lesk. JN INTERIER

Nejdražší řešení – lak

Lak do  našich kuchyní neměl snadnou cestu, protože si ho mnozí pamatovali z povrchu monstrózních obývacích sestav i z jiného nábytku. Zásluhou svých vlastností se ale nakonec přece jen zabydlel i v našich kuchyních. Několik vrstev laku totiž působí jako spolehlivá ochrana povrchu zajišťující delší životnost. Lakovaný povrch je stálobarevný a ani v místech, kde na něj celé léto svítí slunce, nebledne. A co je důležité – má vysoký lesk, jehož u  jiných povrchů nelze docílit. Základním výrobním materiálem je opět dřevotříska, mdf deska, méně často kov, tedy materiály, které se lakují matnými, polomatnými či lesklými laky. Co se týče barev, také v tomto případě se nám nabízí nepřeberná škála možností. Slabší stránkou této povrchové úpravy je fakt, že i pouhý dotek ruky na ní zanechává viditelnou stopu; pomocí speciální pasty se však velmi snadno čistí, neboť nečistota zůstává na povrchu, nemá šanci prosáknout do  dokonale hladkého povrchu. Kuchyně s  lakovanými dvířky jsou přibližně o 15 % dražší než dvířka z masivu. Konečnou cenu sestavy však ovlivňuje podklad, na  který se vrstvy laku nanášejí.

11

Stylová kuchyně výrobce Ballerinaküchen má povrchovou úpravu matný lak Magnolia BALLERINA KUCHYNĚ

12

Kuchyňská sestava s fóliovanými dvířky v atraktivním dekoru dřeva akácie. TRACHEA

Další možnosti

Výrobci kuchyňských sestav využívají stále nové materiály. Jedná se například o kuchyňská dvířka z nerezové oceli, pozinkovaného plechu či hliníku, která vnášejí do kuchyně průmyslový vzhled a výsledkem je působivá elegance. Také v tomto případě slouží jako základ dvířek mdf deska potažená 0,8mm plechem se zaoblenými profily. Povrch kovů se leští, matuje, pískuje, brousí a vlní. Za nový trend v kuchyních lze označit rovněž skleněné sestavy, respektive skříňky vyrobené z lamina a čirého bezpečnostního skla.

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto: archiv firem

Edit: