Funkce a design ruku v ruce

Kuchyňský dřez a baterie – jedno bez druhého nemůže existovat, lépe řečeno neplní svou funkci. I proto je nutné vybírat jednu část z této nerozlučné dvojice s ohledem na tu druhou. Sortiment hravě uspokojí milovníky všech stylů, neutrálních odstínů i barevných provedení a má rozhodně co nabídnout i fanouškům moderních technologií.

Fungují ve vzájemné symbióze podobně jako koupelnové umyvadlo a umyvadlová baterie. I když principiálně nabízejí podobnou službu, jejich parametry se poměrně zásadně liší. Dřezy jsou na rozdíl od umyvadel hlubší, bývají pevnou součástí kuchyňské linky, vyrábějí se z velmi odolných materiálů. Kuchyňské baterie jsou v porovnání s těmi umyvadlovými vyšší a mají delší ramínko, jsou flexibilnější co do možnosti otáčení, dnes už běžně disponují výsuvnou sprškou a také dalšími vychytávkami.
Je to dáno funkcí, kterou plní v první řadě, a tím, že jsou důležitou a často používanou součástí uzlového bodu kuchyně: v dřezu byste měli pohodlně omýt větší kus nádobí, napustit velký hrnec, uskladnit nádobí před uložením do myčky, ale také bez problémů a zbytečného cákání kolem umýt ovoce či zeleninu nebo ruce. Údržba obou dřezu i baterie by měla být snadná. A samozřejmě – oba komponenty by měly být ozdobou kuchyňské linky, protože ať děláte, co děláte, jsou stále na očích.

Nerezový dřez KWC ONO 210/610-50, montáž do roviny/horní montáž, rozměr 530 x 430 mm, neviditelný přepad, 16 940 Kč. Přípravná deska KWC ONO, teakové dřevo, 3993 Kč, www.franke.cz

NENÍ DŘEZ JAKO DŘEZ

Při výběru dřezu hraje roli jeho velikost, materiál, tvar, hloubka a ovšem i kvalita provedení. Neméně důležité je, k jakému typu usazení je vhodný. Nabízí se několik možností: horní – na desku, spodní – pod desku, v rovině s pracovní deskou, celoplošný – část pracovní desky zcela nahrazuje přesah dřezu.
Dalším bodem je jeho orientace: levá, pravá nebo bez určení, vhodná pro obě varianty použití. Rozhodovat se můžete i podle toho, zda dřez nabízí například odkapávací koš či otvor pro zabudovaný dávkovač saponátu. Nezapomeňte se zamyslet, jak velkou odkapovou plochu použijete – rozhodující jsou vaše zvyky při počínání v kuchyni.

Elektronická páková dřezová baterie Minta Touch s funkcí GROHE SilkMove, provedení chrom, od 22 724 Kč, www.grohe.cz

NEREZ JE KLASIKA, ALE…

Nerezové dřezy (při dostatečné tloušťce materiálu) nabízejí dobré služby, jsou odolné a pro použití univerzální, ale v současnosti tuto klasiku už často vytlačují jiné materiály.
Populární jsou dřezy granitové, které jsou oblíbenou volbou do moderních kuchyní, zároveň, jsou-li kvalitně provedeny, nabízejí vysokou odolnost, snadnou údržbu a širokou škálu barevných provedení. Podobně skvělé vlastnosti mají dřezy z kompozitních materiálů. Ale pořídit můžete i dřez keramický vysoce odolný vůči chemikáliím a se snadnou údržbou. V porovnání s ostatními typy jsou keramické dřezy těžší a prudkému nárazu těžkého předmětu nemusí sice velmi pevný, ale křehký materiál odolat. Nicméně jde o velmi elegantní a neotřelé řešení.

JAK VELKÝ POTŘEBUJETE?

Opět podle svých zvyklostí při vaření vybírejte velikost, respektive tvar dřezu. Sortiment zahrnuje jednodřezy, dvoudřezy a dřezy rohové. Jednodřezy jsou v nabídce také s odkapem. Volte tuto možnost, pokud jste zvyklí občas rychle umýt v dřezu kus nádobí a nechat jej oschnout. Dřezy s vaničkou jsou praktické, pokud potřebujete nechat odkapat omytou zeleninu nebo příbory. Dřez může být vybaven jak vaničkou, tak odkapem.

Novinka – keramický dřez Villeroy & Boch Siluet z nového materiálu TitanCeram s CeramicPlus povrchovou úpravou pro vynikající hygienu a snadné čištění. Tři modely ve 13 barvách. Od 23 142 Kč, www.koupelny-ptacek.cz

BATERIE, KTERÁ POMŮŽE

Kuchyňskou baterii budete sice vybírat v první řadě podle typu umístění (stojánková, nástěnná, pod okno…), ovládání (nejčastější jsou páková, případně kohoutková), ale volit můžete také mezi bateriemi směsovými a termostatickými – ty podobně jako v koupelně nabízejí bez nutnosti odpouštění vodu o určité, předem nastavené teplotě. Praktický je pak přepínač proudu a samozřejmě vysouvací sprška. Při koupi pak zohledněte celkový uživatelský komfort, odolnost povrchu a životnost materiálu.

Dřezová stojánková baterie Chrome. Tvar oválu na páce baterie navazuje na koupelnový koncept Chrome a umožní vám tak sladit vybavení v kuchyni i koupelně. 5290 Kč, www.ravak.cz

VYCHYTÁVKY PRO KAŽDÝ DEN

Designéři se při navrhování dřezových baterií předhánějí v tom, nakolik bude ten který kus vzhledově zajímavý, ale současně také vkládají do jednotlivých produktů moderní technologie. Můžete tak mít baterii, z níž poteče rovnou vroucí voda, takovou, která nabídne vodu filtrovanou či perlivou. Setkáte se také s možností ovládat baterii pomocí ovladače umístěného na kraji kuchyňské linky, což nabízí pohodlí pro děti nebo osoby na vozíku, neboť se nemusejí natahovat přes dřez.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 11. 5. 2018

Edit: