V zeleném ráji

Neplačte, že nemáte zahradu. I malý balkonek nebo terasa vám při troše dobré vůle mohou poskytnout pocit zelené oázy v rušném městě. Stačí pár rostlin, krásné květináče, křesílko a je to tady…

NA ODPOČINEK CHYTŘE

Nekupujte si na balkon velké kusy nábytku – dobré pohodlí poskytne malé skládací křesílko, zavěšená síť, multifunkční sedací vak nebo sklopný stolek. Pohlídejte si kvalitu, hmotnost, snadnou manipulaci a stálobarevnost.

KVĚTINY VŠUDE A RYCHLE?

Rozmístěte rostliny a květiny na balkoně do více výškových úrovní.
Nebojte se zkombinovat velké květináče s malými a strohé s veselými.
Vtipným řešením je i květinový žebřík, závěsné nádoby nebo kapsy na stěnu.
Cílem je vytvořit zelený prales nebo aspoň minizahrádku, kam se ukryjete před městem.

JAK NA TRUHLÍK?

Aby se rostlině v truhlíku dařilo, nepodceňte dvě věci: systém odvodnění a poměr vody a substrátu. Rostliny by neměly stát ve vodě, ale ani vyschnout. Pokud bude v truhlíku málo zeminy, balkónovce se nebude dařit. Ideální poměr je jedna třetina vody a dvě třetiny substrátu. Truhlík při usazování hlavně dobře zajistěte, aby se v silném větru nepřeklopil nebo dokonce neodlétl.

JAKÁ ROSTLINA, TAKOVÝ KVĚTINÁČ

  • Rustikální květináč z tradiční pálené hlíny vytvoří venkovskou a romantickou atmosféru. Dobře propouští vzduch ke kořenům a umožňuje pomalé odpařování vody. Nebývá ale příliš mrazuvzdorný. Zvolíte – li glazovaný keramický květináč, bude o rostlinu postaráno i během chladných dnů.
  • Na hodně osluněné místo volte spíše květináč světlejších barev, aby se tolik nerozpálil a tím neakumuloval teplo.
  • Pokud kupujete plastový, volte pouze kvalitní materiál a vždy s odtokovým otvorem. I tak ale hrozí přemokření substrátu. V plastovém obalu proto pěstujte rostliny, které si libují v trvale vlhkém prostředí.
  • Alternativou k plastu a keramice je třeba sklolaminát, nerez, zinek nebo závěsný proutěný květináč. Konkrétní kousek vybírejte vždy ke konkrétní rostlině, jak pokud jde o materiál, tak velikost.

ŘEŠENÍ NA DOVOLENOU

Samozavlažovací květináč pomáhá pěstovat rostliny i během vaší nepřítomnosti. Podmínkou je vybrat vhodný typ květináče nebo truhlíku k dané rostlině a naučit se s ním správně zacházet. Smiřte se i s vyšší pořizovací cenou.

Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 11. 7. 2019

Edit: