Tipy na správné sekání trávy

trávník

Foto: Pixabay

Sekání trávy může být víc než jen rutinní práce – může to být způsob, jak udržet váš zahradní ráj v optimálním stavu. V tomto článku vám přinášíme praktické rady pro správné sekání trávy, výběr ideální sekačky pro váš trávník a tipy na další úpravy vaší zahrady, které zaručeně přitáhnou pozornost sousedů.

Jak na sekání zahrady

Ať už sníte o luxusním anglickém trávníku či přírodní zahradě, postupy na sečení trávy jsou velmi podobné.

Hustý trávník

Aby váš trávník vypadal krásně a hustě, pravidelně provádějte jeho sečení. Za odvedenou dřinu se vám zahrada odvděčí – stvoly trávy se u základny rozvětví a zaručí tak větší hustotu zelené plochy. V ideálním případě je vhodné sekat každý týden, v květnu a v červnu pak tráva raší o poznání více, proto sečte dle potřeby.

Použití osiva

Ne všechna semínka zaručí perfektní vzhled zeleného koberce. I na jejich kvalitě záleží. Při koupi kvalitního osiva přiroste každý týden přibližně 2,5 cm travního stébla. Při výsadbě méně kvalitního osiva povyroste cca o 3,6 cm, a proto je pak nutné sekat častěji nebo si zvyknout na delší a méně hustý trávník.

Výška sečení trávníku

Pro optimální údržbu trávníku doporučujeme sekat na standardní výšku 4 cm. Výšku považujte za orientační a případně ji přizpůsobte v rozsahu ± 5 mm. Vše se odvíjí od typu sekačky, který doma máte. Některé disponují úpravou sečení v krocích od 1 do 5, v tom případě si nastudujte návod k obsluze.

Aku sekačka Extol

Aku sekačka Extol, foto: Elespo.cz

Výška sečení trávníku podle třetiny

Oblibou amatérských zahrádkářů je sekat trávu co nejvíce, aby si zachovala zelená stébla, ale aby ji nebylo nutné sekat zase za pár dní. To je však špatně. Tímto způsobem snadno poškodíte základ trávníku a v konečném důsledku bude řídký, s mezerami a nevzhledné barvy. Ideálně byste měli sekat trávu v třetině její výšky. 

Sečení v nerovném terénu

Pro zachování vaší bezpečnosti a samozřejmě také bezpečnosti sekačky, je nejlepší sekat na nerovném svahu napříč terénem. Tímto způsobem vám nehrozí, že z příkrého kopce sekačka při troše nepozornosti sjede anebo naopak vy upadnete a necháte si ublížit.

Vyvarujte se různým výškám sečení

Pokud vytahujete sekačku po dešti, způsobíte tak akorát díry v trávníku po kolech a špatně odstřižená stébla trávy. To samé platí pro chození po neposekaném trávníku. Pokud plánujete v nejbližší době sečení trávníku, nepromenádujte se po něm – ušlapete stébla, která se narovnávají velmi pomalu. V důsledku nebude posekání pěkné a rovnoměrné.

Sekání trávy po dlouhé pauze

Pokud jste se vrátili z delší dovolené, začněte se sekáním trávy po etapách. Nejprve na vyšší úroveň, při druhém kosení již podle pravidla třetin. Tím docílíte snížení bodu růstu trávy zpět dolů.

Elektrická sekačka

Elektrická sekačka Riwall, foto: Elespo.cz

Jak vybrat sekačku

Při výběru sekačky na trávu je důležité myslet na povrch zahradní plochy – je rovný nebo zvlněný? Poté samozřejmě na rozlohu v m², a to z důvodu potřebného výkonu sekačky. Samozřejmě nemusí jít o akumulátorovou sekačku a je možné postupně dočerpávat palivo. Sekačky na elektrický kabel nedoporučujeme, protože nedosahují potřebného výkonu, jsou příliš těžké a zkrátka celkový manipulace s nimi je spíše na obtíž.

Pro péči o menší zahrady vám postačí kompaktní sekačky s výkonem přibližně 18 V, pokud však chcete posekat rozsáhlou zahradu, pořiďte si sekačku s výkonem 36 V.

Aku sekačka

V dnešní době se již akumulátorová sekačka bez problému vyrovná té s benzínovým motorem. Obecně jsou velmi lehké a snadno manipulovatelné. Jejich příprava vyžaduje pouze nabití baterie. Jsou také velmi tiché a sekat tak můžete brzy ráno či večer, když ještě nepaří slunce.

Benzínová sekačka

Snadnou obsluhou disponují také benzínové sekačky, které nejsou příliš tiché, na druhou stranu zaručí skvělý výkon. Jsou vhodné pro rozsáhlejší zahrady a náročný terén. Pojezd si poradí i s příkrým svahem. Přečtěte si také náš článek: Jak pečovat o benzínovou sekačku.

Robotická sekačka

Robotická sekačka TECHline, foto: Elespo.cz

Robotická sekačka

Trendem posledních let je určitě robotická sekačka, která odvede veškerou práci za vás. Sama si automaticky kontroluje stav trávníku a jeho výšku. Silnější typy robotických sekaček si zvládnou poradit i se spadanými jablky nebo větvemi. Jsou vhodné jak do terénu, tak na bezproblémový povrch.

Aku strunová sekačka

Co nezvládnou sekačky klasické, s tím si poradí křovinořez či vyžínač. Oba dva jsou skvělými pomocníky do špatně přístupných míst, v odlehlejších koutech zahrady či v místech, která jsme přerostlá a „zdobí je“ vysoká tráva. Akumulátorový zdroj je navíc velmi praktický v tom, že nepotřebuje žádné nebezpečné kabely k napájení a na rozdíl od benzínového nenamáhá záda a trapézy.

Co s posekanou trávou

Přepravní plastové kolečko

Přepravní plastové kolečko, foto: www.cenyprizemi.cz

I když se může zdát, že je nutné posekanou trávu z trávníku shrabat či sesbírat do koše, není tomu tak. Přiměřené množství, které je po ploše dobře rozprostřeno může dokonce pomoci k lepšímu růstu trávy. Na druhou stranu přerostlá stébla na čerstvě posekaném koberci mohou začít hnít a způsobovat růst plísní. Proto je dobré vysokou trávu shrabat a odvést na přepravním zahradním kolečku do kompostéru. Tato práce však může být velmi náročná, zejména při větší zahradní ploše. Pro ty, kteří nechtějí obětovat svůj čas a úsilí úmornému sečení trávy je zde možnost, objednat si na tuto práci brigádníka, například skrz avizo.cz. Na stránkách naleznete spousty inzerentů, kteří nabízejí své svaly pro sekání zahrad a jejich následnou péči.

Doplňte svou zahradu o okrasné traviny

Není trávník jako trávník. Existují i okrasné traviny, které se nesečou, a naopak jsou pýchou zahrady. Jde o velmi nenáročné rostliny, které okouzlí svým vzhledem. Jedná se o například o pampovou trávu či ozdobnici. Perfektně dotváří přírodní vzhled a vykouzlí jedinečná zákoutí, která vás budou přímo vybízet k odpočinku. Společně se skalničkami dokáží vytvářet přirozený přechod z trávníku do „záhonu“ a naopak.

Myslete na přírodu – neplýtvejte vodou.

Text: redakce
Foto: Pixabay, www.cenyprizemi.cz, elespo.cz

Datum vydání: 30. 1. 2024

Edit: