Léto je za dveřmi, jak připravit na sezonu dřevěnou terasu?

dřevěná terasa

Dřevěné terasy jsou téměř bezúdržbové. To však neznamená, že není potřeba se o ně alespoň dvakrát do roka starat. Pokud podlaze ze dřeva věnujete trochu péče, odvděčí se vám delší životností. A je jasné, že opečovávané dřevo také lépe vypadá.

Povětrnostní vlivy dají dřevu zabrat

Dřevěné terasy jsou většinou vystavené povětrnostním vlivům a také přírodním živlům. Vám jsou nejspíš sluneční paprsky příjemné, dřevu však mohou časem škodit. Stejně tak má na životnost dřeva vliv déšť nebo sníh. Dřevěné terasy totiž nemají příliš v lásce vlhkost a ani škůdce. Péče o dřevěné terasy je jednoduchá, ale nějaký čas a námahu přeci jenom zabere. Zvládne ji každý trochu manuálně zručný člověk. Pokud však nechcete svůj volný čas trávit péčí o terasu můžete si pozvat odborníky, kteří se o obnovení podlahy postarají za vás.

Čištění je prvním krokem k úspěchu

Stejně jako jiné typy podlah i dřevěné terasy je třeba zametat. Po zimě si na této práci dejte opravdu záležet a vymeťte pečlivě všechny kouty. Následně je na řadě mokré čištění. Vystačíte si s obyčejnou zahradní hadicí, ale mnohem lepší bude, pokud použijete vysokotlaký čistič. Ten totiž ze dřeva dokonale dostane všechny nečistoty. Samotná voda však většinou nestačí. Pořiďte si proto speciální čistič na terasy. Na trhu jsou k dostání výrobky na neošetřené i olejované dřevo.

Právě olej chrání dřevo. Zamezuje jeho praskání nebo bobtnání. A samozřejmě také obnovuje barvu dřeva. Navíc ho chrání před deštěm a UV zářením. Ideální je proto si olej na dřevěné terasy pořídit a před létem dát dřevu novou tvář. Pokud vám olej zbyde, schovejte si ho a stejnou péči dopřejte terase také po sezoně. Tedy alespoň v případě, že máte terasu z evropského dřeva. V případě dřevěné terasy z exotických dřevin stačí olejovat jednou za rok.

dřevěná terasa

Jak na výběr oleje na dřevěnou terasu

Při nákupu oleje se vždy řiďte druhem dřeva, ze kterého je terasa vyhotovená. Vybírat můžete mezi bezbarvými oleji nebo oleji s barevnými pigmenty. Ty pak zvýrazní samotnou barvu dřeva. Olej můžete nanést v jedné nebo dvou vrstvách dle potřeby. Vždy je však potřeba, aby každá vrstva perfektně zaschla. Olej nanášejte dostatečně širokým štětcem, aby vám šla práce pěkně od ruky. Na hrany jednotlivých prken se bude hodit menší štětec.

 

Datum vydání: 30. 6. 2023

Edit: