Pracovní kuchyňské desky

Z čeho můžete mít pracovní desku do kuchyně, co vám může nabídnout a jaké nároky na ni lze klást? Možností je opravdu mnoho.

Krásná i praktická – taková by měla být kuchyňská pracovní deska. Krásná proto, aby korespondovala se vzhledem kuchyňského nábytku a podtrhovala jeho dekorativnost. Praktická pak z mnoha důvodů, neboť je to právě ona, na niž jsou v kuchyňském prostředí kladeny ty nejvyšší nároky. Musí totiž bez problémů snášet mechanické namáhání, působení vlhka i vysoké teploty a přitom nevyžadovat náročnou údržbu, abyste kolem nemuseli neustále pobíhat s hadříkem v ruce a starat se o ni jako o domácí poklad. Na výběr máte z celé řady možností, přičemž záleží zejména na vytíženosti vaší kuchyně, stylu interiéru a stavu vaší peněženky.

2

Výrobce KRONOSPAN letos rozšířil nabídku dekorů laminátových pracovních desek o nové varianty. Mezi matnými povrchy vyniká deska Champagne, která je vysoce odolná díky povrchové úpravě HPL laminátem.

1

Na pracovní desce mohou být zastoupeny třeba i dva barevné odstíny – přesně takové řešení navrhli designéři Simona Garofalo a Raffaele Reale z materiálu Corian DuPont.

LAMINO – KUCHYŇSKÝ EVERGREEN

Neexistuje snad žádný jiný materiál, který by se používal tak často ke zhotovování pracovních desek do kuchyně, jako právě lamino. Souvisí to bezesporu s poměrně nízkou pořizovací cenou, ale také s téměř neomezenými možnostmi nabídky dekorů a barev. Dřevotřísková deska potažená vysokotlakým laminátem nejčastěji imituje kresbu přírodního kamene a masivního dřeva. Její nevýhodou je pak nízká odolnost proti mechanickému poškození, vyšším teplotám (odolá- vá teplotám do 180 °C) i vlhkosti, takže nemůžete očekávat, že vám beze změn vydrží dlouhé roky. Při údržbě se raději vyhýbejte používání drátěnky a houbiček s drsným povrchem a samozřejmě také abrazivním čistidlům a čisticímu písku, které na povrchu materiálu zanechávají nevzhledné škrábance. Co se týče možnosti obnovit materiál, je v podstatě nulová, což znamená, že v případě velkého poškození je nutné celou desku vyměnit za novou. Její životnost však závisí i na tom, jak dobře jsou provedeny spoje mezi jednotlivými díly, zda jsou na povrchu opatřeny lištou a také jak se k pracovní desce budete chovat – zda při práci v kuchyni používáte krájecí prkénka, podložky pod teplé hrnce a chráníte její povrch i před působením běžných chemikálií.

3

Plocha z přírodního dřeva se hodí nejen do rustikálně laděných interiérů, i v moderní kuchyni má své kouzlo. Kuchyně Diamond od výrobce NOBILIA.

4

Nerezové plochy kuchyňského nábytku si žádají také nerezové doplňky: dominantu zde tvoří ostrůvková digestoř Isla Sygma VL3 Halogen 900, šíře 90-120 cm, max. výkon 820 m3/h, hlučnost 43 dB, halogenové osvětlení varné desky, cena od 24 990 Kč. CATA

KOUZLO PŘÍRODNÍHO DŘEVA

Trváte-li na dřevěné pracovní desce, protože vám krása tohoto přírodního materiálu prostě učarovala, možná se rozhodnete pro nekonečný vlys (tzv. spárovku). Nekonečně dlouhá deska vzniká spojením malých dřevěných špalíčků a na rozdíl od dřevěných desek z rozměrných monobloků jediného kusu dřeva se ve vlhkém prostředí nedeformuje a déle si podrží svůj původní tvar. Aby zůstala co nejdéle krásná i ve vaší kuchyni, je třeba její povrch pravidelně ošetřovat olejem nebo lakem speciálně určeným k tomuto účelu – podobně jako v případě údržby nábytku zhotoveného z masivního dřeva.

LABORATOŘ, NEBO HI-TECH?

Pracovní desky z nerezu vyniknou zejména v kuchyních koncipovaných v minimalistickém duchu nebo v technických interiérech s působivou chladnou elegancí. Pokud se rozhodnete pro tuto desku, necháte si z nerezu zpravidla zhotovit také dřez. Výhodou nerezových ploch je jejich naprostá hygienická nezávadnost a odolnost vůči působení chemických látek. Zachovat však tento materiál v původním stavu při běžném denním provozu v kuchyni beze skvrn, škrábanců či vrypů je téměř nemožné. Právě náročná údržba bývá také často důvodem, proč řada z těch, kdo propadli jeho kouzlu, nakonec od koupě nerezu přece jen ustoupí. Že se jedná o poněkud luxusnější záležitost, poznáte i na ceně, která je v případě nerezových desek vyšší než například u přírodního kamene. Za běžný metr desky o průměrné síle 30 až 60 mm zaplatíme okolo 20 000 Kč. Finální cena však závisí na celkových úpravách plochy a také na velikosti dřezu.

5

Černá discovery je název nové laminátové desky v dekoru dřeva, cena od 400 Kč za bm. KRONOSPAN

Z KERAMIKY

Kuchyňská deska může být vyskládána také z keramických obkladů, které jinak běžně známe spíše na stěnách nebo podlaze. V tomto případě však nejčastěji sáhnete po klasických glazovaných a slinutých obkladačkách nebo vsadíte na drobnou mozaiku. Plocha z keramiky snadno odolává působení vody, běžným domácím chemikáliím, a navíc tlumí hluk vznikající při kuchyňských činnostech. Naopak mezi nevýhody patří křehký povrch, kde rozhodně nebudete naklepávat maso paličkou. Také spáry mezi jednotlivými dlaždicemi či kostičkami mozaiky nejsou pro pracovní plochu příliš praktické, protože znesnadňují její údržbu. Pokud vám tato úskalí nevadí, jistě vás potěší, že cena materiálu, která se odvíjí od vybraného druhu kolekce obkladů, začíná přibližně na 300 Kč za m2.

VŠESTRANNÝ KOMPOZIT

Moderní variantu pracovní desky představuje umělý kámen, jak se přezdívá materiálům na bázi drcených přírodních kamenů (křemičitých písků) spojených pryskyřicemi v podobě sofistikovaného akrylátového lepidla v nekonečný kompaktní celek. Za všechny jmenujme Corian, Hi-Macs, Technistone, Kerrock a další. Mechanické vlastnosti umělého kamene se velice podobají vlastnostem tvrdého dřeva. Velkou předností je nenasákavost, odolnost vůči vyšším teplotám (až do 240 °C) a působení běžných domácích chemikálií, ale též kompaktnost – bezespárové spojení celé plochy desky. Na povrchu je jeho vzhled úplně stejný jako v řezu, takže hrany desky není třeba nijak zakrývat nebo začišťovat, v případě mělčího poškrábání jej lze přebrousit. Krájet ostrým nožem přímo na desce nebo naklepávat maso bez podložky se však nedoporučuje. Deska se velice dobře udržuje a je hygienicky nezávadná, navíc existuje na našem trhu v celé škále barev a dekorů včetně poloprůsvitné, vysoce dekorativní varianty. Cena výrobku je však s ohledem na jeho výjimečné vlastnosti poněkud vyšší – začíná na 7000 Kč/bm.

PŘÍRODNÍ KÁMEN

Přestože se na něj v souvislosti s moderními kompozitními materiály v posledních letech tak trochu pozapomnělo, patří stále k luxusním materiálům na výrobu pracovních desek. To se odráží samozřejmě i na ceně, která je pochopitelně poměrně vysoká. V kuchyni je synonymem odolnosti ověřené staletími – však také vznikal před tisíci lety působením vysokých tepelných a tlakových změn. V domácím prostředí vyniká především svým originálním zbarvením nebo zajímavou kresbou – záleží na tom, pro jaký druh kamene se rozhodnete a z jaké oblasti daná surovina pochází. Na žulové pracovní desce můžete bez obav krájet ostrým nožem, odkládat sem horké nádobí, nevadí jí vlhko, abrazivní čisticí přípravky ani většina v domácnosti běžně používaných chemikálií. K jejím nevýhodám pak náleží studený povrch, jenž může být rukám kuchaře či kuchařky po delší době nepříjemný.

7

Pro odlévání kuchyňských desek z betonu se používá ušlechtilý dekorativní materiál DecorLit. ŠVEC DECOR

UŠLECHTILÝ BETON

Obliba betonu jakožto konstrukčního materiálu, ale i pohledové záležitosti roste rok od roku – může z něho být odlita dokonce i kuchyňská pracovní deska. Taková pracovní plocha je vyztužena ocelovými pruty a po odstranění bednění se její povrch dále brousí a leští do požadovaného odstínu podobně jako pohledový beton na stropech a stěnách obytných interiérů. Nakonec se povrch impregnuje čirým lakem a výsledná plocha je kompaktní a bezespárová s minimální životností až dvanáct let. Případné drobné opravy povrchu se řeší cementovým tmelem, je-li však potřeba větší zásah, příslušná část se zkrátka jednoduše dobetonuje. Tato oprava je však na vzhledu desky znát. Cena betonové pracovní plochy se pohybuje kolem 8000 Kč za běžný metr.

A CO TŘEBA SKLO…

Výjimečnou pracovní desku, která není běžně v kuchyních k vidění, rozhodně představuje varianta ze skla. Rozhodnete-li se pro ni, pak si můžete být jisti, že v každém interiéru působí velmi elegantním a luxusním dojmem. Zhotovuje se z bezpečnostního kaleného 10 mm silného skla, které zaručuje vysokou mechanickou odolnost. Povrch tohoto speciálního materiálu na první pohled svou strukturou možná připomene kůži, na rozdíl od ní je však neporézní, hygienicky naprosto nezávadný a velice odolný, takže mu nevadí ani horký hrnec, právě odstavený z plotny, ani krájení nebo dokonce naklepávání masa. Vyrábí se v řadě barevných variant a jeho pořizovací cena začíná na 5500 Kč.

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Datum vydání: 21. 2. 2017

Edit: