Účinná ochrana proti slunci

Je tu léto, které s sebou přináší i vysoké teploty. Pro účinnou regulaci slunečních paprsků pamatujte včas na to, jak chránit domov správným výběrem stínicí techniky.

K zastínění bytu či domu máte dvě základní možnosti – můžete zvolit některou z variant určenou do exteriéru nebo do interiéru. Z hlediska účinnosti a tepelné pohody uvnitř místností je efektivnější zastínění exteriéru, které pomáhá i omezení hluku a rizika vniknutí nezvaných hostů. Zpravidla je ale i dražší a nezřídka vyžaduje určité stavební úpravy. K interiérovým typům řadíme horizontální lamelové žaluzie, které je možné rozdělit podle materiálu na plastové, hliníkové, dřevěné nebo bambusové, dále žaluzie plisé, žaluzie Duette, záclonové žaluzie Raffinesse, vertikální žaluzie, látkové rolety, rolety Den a noc (neboli Twinrollo), římské rolety, speciální rolety či žaluzie do střešních oken a posuvné látkové panely nazývané rovněž japonské stěny. Kromě toho lze do kategorie stínění zařadit i klasické látkové závěsy.

Kritéria výběru

Stínění má sice zejména praktickou funkci, jeho výběr a design však dokáže významně ovlivnit barevnost a celkové pojetí interiéru. Pro každý typ a styl bydlení se hodí jiný druh zastínění. Vertikální žaluzie, které se posouvají ve vodorovných kolejnicích instalovaných na strop, jsou například vhodnější pro kancelářské či komerční prostory, v soukromém interiéru se ale dají využít (podobně jako japonské stěny) také k celkovému nebo částečnému předělení místnosti. Do moderního interiéru se bude hodit většina druhů žaluzií i rolet, zatímco klasickému pojetí se nejlépe přizpůsobí látkové závěsy nebo římské rolety, případně jejich kombinace. Žaluzie či rolety lze také využít tam, kde chybí místo na shrnuté závěsy (třeba ve výklenku nebo okně nad kuchyňskou linkou).

Hliníkové žaluzie se řadí k nejběžnějším a cenově nejdostupnějším druhům zastínění, nabízeným v široké škále barev. foto MK rolety

 

Exteriérové stínění

Mezi běžně používané typy zastínění exteriéru patří předokenní žaluzie, předokenní rolety, screenové rolety ze speciální tkaniny, markýzy, sluneční plachty nebo pergoly, ale také jejich kombinace. K často vyhledávaným druhům se řadí předokenní žaluzie, které lze montovat do kazety nad okno nebo do skryté kazety pod omítku. U většiny druhů stínicí techniky je lepší s její montáží počítat už při výstavbě domu nebo při rekonstrukci, a to ještě před nahozením omítky, aby nedošlo k jejímu poškození či ke vzniku tepelných mostů.

Stínění rodinného domu společně zajišťují exteriérové žaluzie a sluneční plachta, upevněná na sloupy a na fasádu. foto Neva

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem MK rolety, Samé žaluzie, Belurette, IKEA, Luxaflex, Neva, Louver, Vekra, Sunsystem, Hornbach

Datum vydání: 3. 8. 2023

Edit: