Myslete na účet za vytápění včas

Letošní tuhá zima nás vyvedla z omylu, že účty za topení budou tak nízké jako po dvou předchozích, extrémně teplých. Ale letos nás mrazy překvapily dokonce ještě v květnu. Jak se připravit na to, aby rozmary počasí příliš nezatížily naše peněženky?

K úsporám výdajů za vytápění vede mnoho cest, některé jsou krátké a snadné, jiné vyžadují přípravu, čas i finance. Potěšitelné je, že se můžeme vydat po několika z nich zároveň. Nejprve ušetřit alespoň trochu díky malým jednoduchým opatřením či změnou vlastního chování, a postupně se připravit třeba na kompletní rekonstrukci otopné soustavy či zateplení domu. Všechny cesty mají společné to, že nejlevnější je teplo, které nespotřebujeme. Jak tedy snížit spotřebu tepla v domě a přitom se nepřipravit o potřebný komfort?

Modulární bezdrátový systém centrální regulace Watts s možností ovládání podlahového, stropního a nástěnného elektrického vytápění. Srdcem tohoto systému je centrální jednotka V24-WiFi, která umožňuje snadné připojení k domácí wi-fi síti, čímž uživatel získává možnost vzdáleného ovládání topného systému pomocí zařízení připojených k internetu. www.fenixgroup.cz

Teplo musí zůstat v domě

Zásadou číslo jedna je nenechat teplo zbytečně unikat z domu ven. O tom rozhoduje především kvalita obálky budovy. U novostavby se proto vyplatí usilovat o dům s nízkou potřebou tepla na vytápění, dům nízkoenergetický či pasivní. U staršího domu je dobré uvažovat o celkovém zateplení domu – obvodových stěn, střechy i podlah a především o výměně oken. Ta jsou obvykle místem, kudy uniká tepla nejvíce. Pokud k tomuto řešení není možné přistoupit, je nutné okna alespoň vyspravit a utěsnit, a to nejen křídla, ale i ostění.
Kompromisním řešením je zateplení oken výměnou okenních tabulí vnějšího křídla za kvalitní termoizolační sklo, dočasně může pomoci i vylepení termoizolační fólie na vnitřní skla oken. Velmi účinným pomocníkem proti úniku tepla oknem jsou žaluzie, zejména venkovní.

Deskové radiátory zůstávají i nadále oblíbenou klasikou. I zde však jde technologický vývoj dopředu. Otopné těleso RADIK VKM8 umožňuje až 15 různých variant připojení na otopnou soustavu, čímž se snižuje riziko nákupu tělesa s nevhodným napojením na otopnou soustavu. www.korado.cz

Regulace šetří nejmíň za tři

Vytápět jen na tolik stupňů, kolik je nezbytně třeba, topit jen tam, kde je to právě třeba, netopit zbytečně, když místnost prohřívají sluneční paprsky, netopit v kotli, když se topí v krbu… To umožní jen systémy, které můžeme účinně regulovat. Smyslem je nejen ušetřit energii, ale zamezit častému spínání a vypínání kotlů, aby se předešlo jejich předčasnému opotřebení.
Nejsnadněji se regulují elektrické systémy, méně snadné je to u teplovodních soustav, ale i tam existují účinné způsoby regulace. Nejčastějšími regulačními prvky jsou termostatické hlavice a prostorový termostat. Vzít v potaz i venkovní teploty dokáží systémy s ekvitermní regulací, nejpohodlněji, a také s největším efektem, dokáží regulovat topení inteligentní systémy řízení.

Rozlučte se se starým kotlem

Staré kotle, ať na tuhá paliva, plynové či elektrokotle pracují s mnohem nižší účinností než moderní. U kotlů na tuhá paliva navíc přistupuje i fakt, že znečišťují ovzduší. Právě nyní je příhodný čas zbavit se starého kotle na tuhá paliva a nový zdroj si pořídit velmi výhodně – s přispěním takzvané kotlíkové dotace. Tu můžete získat prostřednictvím krajů, avšak již ne pro kotel na uhlí, ale jen pokud vyměníte starý kotel za kotel kombinovaný, kotel na biomasu, kondenzační plynový kotel či tepelné čerpadlo. Získat dotaci můžete i při výměně elektrického kotle či jiného elektrického vytápění používaného jako hlavní zdroj tepla, v tomto případě však z programu Nová zelená úsporám.
O výměně tepelného zdroje se vyplatí uvažovat i v případě, že nezískáte nárok na dotaci. Například při výměně starého plynového kotle za kondenzační a vhodným typem regulace můžete snížit spotřebu plynu o třicet procent i více. Pro zajímavost: věčný plamínek starých kotlů zdražuje jejich provoz až o dva tisíce korun za rok. A pokud už uvažujete o výměně kotle, je dobré se zaměřit i na alternativní zdroje s levným provozem, jako jsou tepelná čerpadla, solární kolektory, kamna a kotle na dřevo či pelety.

Podlahové vytápění pracuje s nízkými teplotami topné vody, kolem 35 °C, což snižuje spotřebu energie. Dalším plusem je rovnoměrné rozložení teplot v místnosti. www.rehau.cz

Změna dodavatele

Dalším zdrojem úspor může být změna dodavatele energií. „Domácnosti, které změnily dodavatele elektřiny a plynu, ušetřily podle našich statistik v průměru přibližně 7500 Kč na výdajích za energie ročně. Z toho větší část připadala na plyn, okolo 5700 Kč ročně, u elektřiny se roční úspora pohybovala okolo 1800 Kč,“ uvádí Tomáš Suchý ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. Dále uvádí, že po loňském mírném poklesu opět vzrost zájem o změnu dodavatele. „Důvodem je zejména návrat důvěry domácností k alternativním dodavatelům, lepší informovanosti o možných úsporách i nezvykle dlouhá a drahá topná sezóna. Ta letos vytáhne z peněženek domácností, které topí plynem či elektřinou, zhruba o 5500 Kč více, než tomu bylo v předchozích teplotně nadprůměrných letech.“ O změně dodavatele se nejvíce vyplatí uvažovat u domácností, které mají vysokou spotřebu plynu či elektřiny na vytápění a ohřev vody. Změna dodavatele zemního plynu je proces zahrnující několik na sebe navazujících kroků. Těmi nejdůležitějšími jsou výpověď smlouvy stávajícímu dodavateli, uzavření smlouvy s novým dodavatelem a nahlášení změny u operátora trhu. Většinu s tím spojené administrativy za vás obvykle vyřídí nový dodavatel plynu. Při výběru dodavatele nevěnujte pozornost jen cenám, ale také smluvním a obchodním podmínkám. O výhodnosti nabídky totiž rozhodují i rozsah a ceny poskytovaných služeb, různé aktivační a deaktivační poplatky, bonusy, smluvní pokuty či výpovědní podmínky.

Stínicí prvky, zvláště venkovní rolety a žaluzie, významně napomáhají ke snižování spotřeby energie na vytápění. Fungují jako účinná tepelná izolace, v zimě ochrání interiér před úniky tepla, v létě naopak zabrání přehřátí místností. Předokenní rolety Fasade Minirol navíc zajišťují ničím nerušený vzhled fasády, protože se navíjejí do zaomítacího boxu, skrytého pod fasádou. www.minirol.cz

Co jde učinit hned

Zcela bezplatně lze snížit spotřebu tepla změnou vlastních návyků. Zde je pár snadných tipů, se kterými můžete začít hned první den topné sezony:

  • Nepřetápějte! S každým stupněm teploty navíc stoupá spotřeba energie až o 5 – 8 %. V obytných prostorách stačí 20 – 21 °C, v ložnici 16 – 18 °C.
  • Kontrolujte vlhkost! Vlhkost je důležitá k vnímání tepelné pohody, měla by být kolem 40 %.
  • Vytápějte plynule! Zvláště ve zděných stavbách s teplovodním topením je šetrnější plynulé vytápění tak, aby neprochladly zdi a podlahy a topná voda se udržovala kolem 40 °C. Při nárazovém vytápění nestačí zdi a podlahy naakumulovat potřebnou teplotu, rychle pohlcují vzdušné teplo, topná voda se musí ohřívat na vysokou teplotu.
  • Pusťte teplo do místnosti! Nezakrývejte radiátory dlouhými závěsy, záclonami ani nábytkem. Brání proudění teplého vzduchu do prostoru.
  • Nesušte prádlo na radiátorech!
  • Naučte se větrat! Větrat je nutné, pobytem v místnosti se zvyšuje koncentrace kysličníku uhličitého, zvyšuje se vlhkost vzduchu, ubývá záporných iontů… Zároveň se však větráním ztrácí cenné teplo. Během topné sezony je třeba větrat krátce a intenzivně, aby se vzduch rychle vyměnil, ale stěny neprochladly. Nejlépe je vytvořit průvan.

Dřevo patří k nejlevnějším palivům, a navíc mezi obnovitelné zdroje. Krb nebo krbová kamna slouží většinou jako doplňkový zdroj tepla, s úsporami přinášejí i jedinečnou atmosféru. Krbová kamna Laredo, www.romotop.cz

Jak regulovat

Prostorový termostat udržuje naprogramovanou teplotu tak, že dává pokyn kotli k zapnutí nebo vypnutí. Nevýhodou je, že ovlivňuje teplotu na základě hodnot naměřených v referenční místnosti, nejčastěji v obýváku. Zvýší-li se teplota v referenční místnosti díky vnitřním ziskům tepla, přestanou topit i radiátory v ostatních místnostech.
Regulační ventily s termostatickými hlavicemi měří teplotu v místnosti a poskytují mechanický impuls radiátorovému ventilu k přivření průtoku nebo k úplnému zavření přívodu vody do radiátoru. Regulují tak průtok topné vody, aby v místnosti byla udržována nastavená teplota, obvykle s přesností kolem 1 °C. Existují i termostatické hlavice programovatelné na celý týden.
Ekvitermní regulace spočívá v nastavení teploty topné vody na základě venkovní teploty, aby došlo k rovnováze mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami místnosti a teplota místnosti tak zůstala konstantní. Nedokáže vzít v úvahu i tak zvané vnitřní zisky – tedy zvýšení teploty při používání domácích spotřebičů, zatopení v krbu, prohřátí místnosti slunečními paprsky… Proto je vhodné doplnit systém termostatickými hlavicemi, ideálně s jejich elektronickou verzí.
Inteligentní systémy jsou napojené na centrální řídicí jednotku, která komunikuje přímo s kotlem i s jednotlivými termostatickými hlavicemi, popřípadě s dalšími součástmi regulačního systému. Vlastnosti a chování celého systému se jednoduše nastaví a sleduje na displeji centrální jednotky. Většina inteligentních systémů již nabízí bezdrátovou komunikaci a možnost ovládání mobilem či počítačem.

Aby radiátory dobře fungovaly

  • Otevřete hlavice naplno! Mimo topnou sezónu je důležité mít všechny termostatické hlavice nastavené na maximum. To přispívá ke spolehlivému a dlouholetému fungování. Když se ventil mimo topnou sezónu na dlouhou dobu uzavře, zbytečně se namáhá pružina a může dojít k poškození. Pak je nutná jeho výměna.
  • Zkontrolujte radiátory! Vizuálně se přesvědčte, že z nich nikde nekape voda, či zda nerezaví. Pokud však radiátory používáte desítky let, nejspíš závady zjistíte a je nejspíše načase jejich výměna. Pokud se závada projeví u jednoho radiátoru, je pravděpodobné, že končí životnost všech.
  • Vyměňte je včas! Je lépe předcházet havárii a vyměnit radiátory. Investice do úspornějšího systému vytápění vám navíc přinese nižší náklady na vytápění i v budoucnu. „Výměna starého článkového tělesa za nové, deskové, je velmi jednoduchá a rychlá“, uvádí Kateřina Knihová ze společnosti KORADO. Pokud měníte tělesa v celém bytě či domě a mají stejný výkon jako ta původní, neměly by vznikat potíže v topném systému.
  • Odvzdušňujte! Nezapomeňte také na pravidelné odvzdušňování radiátorů. Stačí jen povolit ventil, ze kterého by po odvzdušnění měla plynule odtékat voda. V opačném případě radiátory špatně topí. Vzduch v soustavě může zvýšit spotřebu až o čtvrtinu.
    Zdroj: Korado

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 8. 9. 2017

Edit: