Nezapomeňte na parapet

Parapet je sice nedílnou součástí okna, jeho výběru však možná nevěnujeme dostatečnou pozornost. Přitom se významně podílí nejen na vzhledu okna, ale celé místnosti. Vybírat můžeme nejen z různých materiálů a barev, ale i tvarů.

U současných oken, která se neskládají ze dvou okenních tabulí jako okna špaletová, zbývá více prostoru pro vnitřní parapety. Vzniká tak prostor, kam se vejdou květiny, dekorační předměty, dá se sem leccos i příležitostně odložit. Musíme na ně proto hledět jak z praktického hlediska, tak estetického. Jinak vyzní parapet bílý, jinak tmavý. Materiál může ladit s oknem či s nábytkem, anebo může být zcela osobitý. Z čeho můžeme vybírat?

K PLASTU PLAST

K plastovým oknům se přímo nabízí zvolit parapet ze stejného materiálu. Ale není to samozřejmě podmínkou, stejně jako naopak. Plastem můžeme doplnit i okna z jiných materiálů. Při kombinaci různých materiálů však musíme být obzvlášť opatrní, aby nás konečný estetický dojem nezklamal. Plastové vnitřní parapety nejsou většinou plné, ale jsou vyráběny z komůrkového plastu, který má podobné tepelně-izolační vlastnosti jako okenní profily. Jejich největší výhodou je stoprocentní odolnost vůči vodě, snadná údržba a příznivá cena. Povrch může být upraven laminováním nebo fóliováním. Získává se tak nejen široká škála dekorů, ale zvyšuje se odolnost plastu proti poškrábání a nárazům. U komůrkových parapetů je třeba být opatrní například při mytí oken, abychom je stoupnutím na ně nepoškodili.

2

Komůrkové profily pro vnitřní okenní parapety Novasil jsou vyrobeny z tvrdého PVC a vybaveny otěruvzdornou ochrannou fólií, která zvyšuje jejich odolnost proti poškrábání, slunečnímu a tepelnému záření, a povrchovou vrstvou odolnou proti působení vlhkosti. INOUTIC

1

Okenní parapety Kronospan se vyrábějí z vlhkuvzdorných dřevotřískových desek a jsou potaženy vysoce odolným HPL laminátem. Jsou velmi odolné a zároveň se jednoduše a rychle udržují. KRONOSPAN

JAK JE NA TOM DŘEVO?

Masivní dřevo, jak víme, neustále vlivem vlhkosti „pracuje“, tedy dochází k rozměrovým změnám. Vhodnější jsou 3–4 cm silné sendvičově desky lepené z hranolů, které si lépe zachovávají tvar. Protože masivní dřevo je poměrně drahé, můžeme zvolit levnější řešení – parapet z laťovky nebo z MDF desky, který má čelní hranu ze dřeva. Ať tak či tak, na dřevěný nebo dýhovaný parapet musíme být mnohem opatrnější než na jiné materiály. Parapety stejně jako dřevěná okna jsou již z výroby ošetřeny speciálními laky, zpravidla vysoce elastickými akrylovými barvami a lazurami, které respektují vlastnosti dřeva, jsou schopny se přizpůsobit jeho pohybu, a proto nepraskají. Nemusíme se proto obávat pravidelného natírání. A pokud k němu časem dojde, nemusíme se starého nátěru pracně zbavovat, bude stačit ho očistit a natřít vodou ředitelnou renovační barvou. Vhodné je ošetřit dřevěný parapet speciální mi přípravky, které zacelí případné mikrotrhliny, obnoví lesk a oddálí případnou potřebu ho natřít.

K parapetům potřebujete také okna, přečtěte si, jak je vybírat v článku Na čem záleží při výběru okna.

VÍTĚZÍ DŘEVOTŘÍSKA

Dřevo se přesto pod našimi okny zabydlelo v podobě laminovaných dřevotřísek, a to zejména pro příznivou cenu a snadnou údržbu. Pro parapety není možné použít běžnou dřevotřískovou desku, u které by mohlo dojít k nabobtnání. Vyrábějí se proto ze speciálních vlhku odolných dřevotřísek, konečná odolnost záleží na kvalitě použitého laminátu. Kvalitní je stálobarevný a odolný proti UV záření, běžným domácím chemikáliím, vařící vodě a vysokým teplotám. I když dřevotřískové parapety dobře odolávají vodě, je třeba chránit je proti pronikání vlhkosti, zejména stavební, poškodit by je mohlo dlouhodobé zatékání. Veškeré řezné hrany je proto nutné před zabudováním ošetřit speciálními krytkami nebo lepidlem. Lépe odolávají nechtěnému vniknutí vody tak zvané postformingové parapety, u nichž je dřevotřísková deska potažena fólií z vysokotlakého laminátu, a to i přes zaoblenou hranu.

3

Okenní parapety Deeplas vyrobené z tvrzené pěny jsou vhodné pro použití jako vnitřní i venkovní parapetní desky. Parapety s homogenním a tvrdým, nárazu odolným venkovním pláštěm zaručují vysokou kvalitu a životnost. INOUTIC

4

Technický kámen Technistone® je vyrobený z přírodního křemene, a proto je mimořádně odolný proti poškrábání, antibakteriální, snadný na údržbu a má dlouhou životnost. Je ideální nejen pro parapety, ale i pro kuchyňské desky, obložení koupelen, podlahy, schody… TECHNISTONE

JE LIBO KÁMEN?

Chcete-li si dopřát více luxusu, je možné zvolit parapet kamenný. Kromě přírodního kamene se výborně osvědčují cenově přístupnější parapety z litého mramoru. Vyrábějí se z mramorové moučky, která je spojena pryskyřicí, vytvarována a opatřena matnou nebo lesklou úpravou. Takový parapet může korespondovat například s pracovní kuchyňskou deskou vyrobenou ze stejného materiálu. Přírodní mramor je porézní, a je proto náchylný k vytváření skvrn od ovoce, vína, chemikálií. Povrch výrobků z litého mramoru je tvořen pryskyřičnou vrstvou, hladkou a neporézní, a tedy vysoce odolnou. A to i vůči povětrnostním vlivům a mrazu, litý mramor se proto používá i k výrobě venkovních parapetů.

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 22. 12. 2015

Edit: