Zpomalte a odpočívejte

Venku sněží, fouká ledový vítr, ani huňatá šála nepomáhá. Moře a teplý písek jsou daleko a vy toužíte po klidu a láskyplné péči…

Váš organismus chce totéž – zpomalit, pročistit se a nabrat nové síly. Pod vrstvami svetrů a kabátů se mu hůře dýchá. Co takhle trošku relaxace v sauně nebo ve vířivce? Že se vám nikam nechce? Nemusíte, můžete si vytvořit vaši vlastní relaxační místnost přímo doma. Třeba máte volný prostor v suterénu domu nebo dostatečně velkou koupelnu, kam se sauna, infrakabina či vířivka pohodlně vejdou.

2

Ideální domácí sauna je ta, kterou si necháte vyrobit přímo na míru. Zkušený výrobce vyslyší vaše přání a potřeby – podstatné jsou především materiály, velikost sauny, rozmístění lavic, způsob vytápění i důmyslné řešení vnitřního prostoru. Cena kvalitní domácí sauny začíná na 100 000 Kč. www.beta-wellness.cz

1

Hydromasážní vana Nera Maxi je určena k zapuštění či usazení na již hotovou podlahu v koupelně. Materiál kvalitní akrylát, rozměry 185 x 150 cm, 34 600 Kč. www.wellis.cz

K ČEMU TO VŠECHNO JE?

Koupel ve vířivé vaně (hydroterapie) a saunování je třeba brát jako pozitivní záležitosti, na které se budete těšit a rádi je opakovat. Jak vířivka, tak sauna by vám měly přinášet pouze příjemné zážitky, dokonalý odpočinek a blahodárně působit na vaše tělo i psychiku. Nic jiného od nich nečekejte. Během relaxačních chvil by vás nemělo nic rušit, měli byste se cítit naprosto komfortně. Často o tom rozhoduje malý detail, například pohodlné sezení v sauně nebo snadný vstup do vířivky. Někomu může vadit hlučnost trysek nebo jejich nesprávné rozmístění, což je zcela pochopitelné. Při výběru vířivky je proto dobré dát si pozor na každou drobnost, a především si její interiér vyzkoušet na vlastní kůži, ideální je, když si vybraný kousek necháte výrobcem upravit přímo na míru. U sauny platí totéž – tam je zase důležitým faktorem rozmístění lavic a sedátek, intenzita a barva osvětlení a podobně. Na někoho může malý uzavřený prostor působit stísněně, ale naštěstí výrobci mají v nabídce i prosklené varianty saunovacích kabin, minimálně s celoprosklenými dveřmi.

3

Župan NJUTA má z jedné strany hedvábný velur, z druhé savé froté, šálový límec, dvě kapsy a pásek. 799 Kč. IKEA

4

Osušky HÄREN a FRÄJEN (140 x 70 cm, 89 Kč a 169 Kč) jsou příjemně měkoučké a vysoce absorpční, materiál česaná bavlna, spousta barev na výběr. IKEA

PRO JEDNOHO, PRO DVA…

… nebo klidně pro pět. Je jen na vás, jak prostornou vířivku zvolíte, na trhu jsou běžně k mání i rodinná provedení, dokonce s výškově nastavitelnými sedátky pro děti. Většina vířivek je navíc členěna na sedadlovou a lehátkovou část, takže si každý z rodiny může zvolit svoji oblíbenou polohu a místečko. Pokud děti vodu milují a vaše finanční a prostorové možnosti jsou adekvátní tomuto záměru, pořiďte si rovnou takzvané swim spa – což je vlastně kombinace vířivky a bazénu s protiproudem. Většina vířivek se vyrábí z tvarované akrylátové skořepiny, jedna od druhé se liší především počtem, rozmístěním a funkcemi hydromasážních trysek. Bývají umístěny po celém interiéru vířivky – na dně, na bocích, za hlavou… Každá tryska má svoji roli – jedna se zaměřuje na záda, druhá je určena pouze na chodidla, další na krční oblast a podobně. Podle jejich funkce se nastavuje i jejich intenzita a účinek. Ovládají se pomocí dotykového panelu, některé modely i prostřednictvím dálkového ovladače či iPhonu. Už cestou z práce si můžete nachystat libovolné „paramet- ry“ vaší večerní relaxační koupele.

5

Luxusní designová akrylátová vířivka Teuco 640 HR Seaside s koženými sedátky je určena pro interiérové využití a nabízí hydromasáž, perličku Hydrosonic, aromaterapii i chromoterapii (světelná terapie). Její zabudování je možné zcela do země po okraj akrylátu, nebo jako volně stojící, podsvěcují ji LED diody a součástí je i chladnička na šampaňské. Ideální pro čtyři osoby. 179 000 Kč. Vyrábí Teuco Guzzini, nabízí EUROWELLS, www.spa-virivky.cz.

6

Luxusní vířivá vana Jacuzzi® Unique nabízí dokonalý design, unikátní doplňky a maximální požitek z relaxace. Cena od 278 100 Kč bez DPH. www.ALBIXON.cz

INFRAKABINA NENÍ SAUNA

Příjemnou alternativou ke klasické sauně je infrakabina. Slouží k rychlému prohřátí svalstva a kloubů, teplota zde dosahuje pouhých 30 až 60 °C, pobyt v ní je intenzivnější, protože infračervené paprsky pronikají hluboko do těla. Odpadá i tradiční cyklus ohřívání a ochlazování, ani kamna se nepolévají. Může být vhodným řešením pro ty, kterým se v horkém a vlhkém vzduchu klasické sauny hůře dýchá. Prohřátí těla má zázračné účinky na fyzickou kondici i psychiku – pokožka se prokrví, pročistí se póry, při pravidelném užívání se zlepší problémy s ekzémy či celulitidou; napomáhá při revmatu a svalových bolestech, podporuje imunitu… Její pořízení je navíc levnější než u klasické sauny, stejně tak i samotný provoz, a je také technicky a prostorově méně náročná. Lze ji instalovat v podstatě kamkoliv, jediné, co potřebuje, je dokonale rovná podlaha.

STRES JE PRYČ

Napětí, celodenní pocit stresu a bolest unavených zad s každou chvilkou strávenou ve vířivce pomalu odplouvají a připlouvá lepší nálada a uvolnění organismu, máte zároveň i lepší náladu. Ve vodě jste si užili pocit beztíže, odpočinuly si i vaše klouby – váha těla se snížila o 90 %, teplá voda vás mazlivě zklidnila a cítíte se báječně. A to je hlavní smysl hydroterapie.

7

Tělové mléko Sensitive s konopným olejem je vhodné po každé koupeli – hydratuje a zklidňuje pokožku, podporuje hojení ran a působí protizánětlivě, regeneračně a antibakteriálně. 199 Kč. www.dedra.cz

8

Pohodlná vířivá vana Murano nabízí 27 masážních trysek a relaxaci v ní si může dopřát až pět osob najednou. Průměr 198 cm, výška 91 cm, objem vody 1040 l, akční cena 149 900 Kč. Vyrábí Artesian Spas, nabízí www.kvalitnivirivky.cz.

10

Termopodložka na jógu je nezbytnou pomůckou pro cvičení na zemi, oceníte ji však také při posilování. Pevně drží bez ohledu na povrch podlahy a zajistí vám stabilitu. 990 Kč, KETTLER.

11

Sada relaxačních lávových kamenů BeautyRelax je ideální pro masáž rukou, zad i chodidel. Jednoduše nahřejete ve vodní lázni a pokládáte na vybrané části těla. Za 539 Kč na www.mall.cz.

13

Sůl do koupele a mýdlové konfety Livia s příjemnou vůní, 129 Kč / 4 kusy. JYSK

Za co vděčíme vířivce?
◗ přináší odpočinek a uvolnění (díky hydromasáži)
◗ umí ztišit bolest (díky endorfinům, které se uvolňují v mozku)
◗ podporuje činnost imunitního systému
◗ odstraňuje napětí ve svalech, kloubech a páteři
◗ odbourává úzkosti a deprese, navrací dobrou náladu
◗ zlepšuje krevní oběh i celulitidu
◗ snižuje krevní tlak

SAUNA VŽDYCKY POTĚŠÍ

Pokud budete do sauny chodit pravidelně, zvýšíte si tím obranyschopnost organismu, budete lépe odolávat respiračním nemocem, vaše tělo snadněji zvládne odbourávat škodliviny z těla a zmírní se i bolesti kloubů a svalů. Lékaři saunu doporučují zejména lidem, kteří trpí migrénami, jsou často pod velkým tlakem, pracovně vytížení, po- dráždění a celkově psychicky rozladění. Sauna by jim měla přinést radost a klid, navrátit chuť k jídlu i do života a těm, kteří mají problémy se spánkem, pomoci bez problémů a prášků usnout. Princip saunování je jednoduchý – při teplotě kolem 90 až 110 °C si prohřejete tělo, zpotíte se a následně se rychle zchladíte ve studené vodě. Celý tento cyklus je ideální zopakovat třikrát, celkově byste neměli překročit asi čtvrt hodiny, dětem postačí pět až deset minut. Při saunování postupujte opatrně – nejdříve si sedněte na nejnižší místo v sauně a až později zkuste vyšší úroveň, třeba lehátko u stropu. Zpočátku totiž stací klidně jen 75 °C, což je teplota níže u podlahy, u stropu pak bývá kolem 100 °C a více. Při saunování nechoďte, neběhejte, nedělejte prudké pohyby ani nevyprávějte příliš bujaré historky, snažte se opravdu relaxovat a vnímat, jak se vaše tělo uvolňuje… A ještě si zapamatujte, že do sauny je vždy lepší chodit minimálně ve dvou pro případ, že by se jednomu udělalo nevolno.

14

Luxusní infrakabina Hyundai Lanzarote z cedrového dřeva pro 2 osoby je vybavena karbonovými topidly a má také CD/rádio přehrávač s MP3 a USB. Cena od 35 990 Kč. www.euronics.cz

15

Domácí finská sauna Villeroy & Boch ze skandinávského smrku nabízí vyžití také jako infrakabina, cena od 99 000 Kč, nabízí EUROWELLS, www.virivka-sauna.cz.

KDY JE NEJLEPŠÍ DOBA NA RELAXACI?

Jednoznačně v podvečer, pokud vás už nečeká žádný náročný program. Ideální je krátká sauna, uvolňující lázeň nebo jemná masáž a spánek. A ráno se budete cítit jako znovu narození…

JAK NA NI V INTERIÉRU?

Mít saunu přímo v domě nebo bytě není žádný problém. Existuje mnoho kvalitních firem, které vám s její výrobou a instalací buď pomohou, nebo vám ji kompletně dodají na míru, včetně jejího osazení a zprovoznění. Na vás je, abyste pamatovali na návaznost koupelny a toalety; nebylo by praktické běhat ze sauny do sprchy například přes kuchyň. V úvahu musíte vzít i zvýšenou vlhkost v okolí saunovací kabiny, proto by měly být prostor a podlaha kolem ní dokonale suché a rovné, aby samotná instalace a i provoz byly bez komplikací.

CEDROVOU, NEBO Z BOROVICE?

Výběr sauny je už hračka. První, o čem budete rozhodovat, je její velikost a materiál, tedy druh dřeva. Nejčastěji se používá dřevo z africké vrby abachi, hemlocku (jehličnan ze Severní Ameriky), jasanu, severského smrku a borovice nebo červeného cedru. Všechny tyto dřeviny mají vynikající termoizolační vlastnosti a nízkou tepelnou vodivost, jsou příjemné na dotyk a mají krásnou strukturu a barevnost. A příjemně voní. Nezapomeňte si pořídit také saunovací doplňky – podhlavníky, opěrky, vhodné osvětlení, teploměr, vlhkoměr, polévací vědro, ručníky a osušky, bylinkové mýdlo a případně i vonné esence. Toto vše si ještě připočtěte k základní ceně sauny, která většinou zahrnuje pouze saunovací kabinu, někdy v ní nejsou zahrnuty ani topné těleso, povrchová úprava stěn a podlahový rošt. Na konečnou cenu se tedy ještě před objednáním pečlivě informujte.

16

Vonný olej s tyčinkami Alvilde provoní celou místnost, 100 ml, 169 Kč. JYSK.

17

Domácí relaxační místnost – vířivá vana Memfis s třemi čerpadly a externí pískovou filtrací (od 137 000 bez DPH), finská sauna s ostěním z hemlocku (borovice ze Severní Ameriky), lavice z abachi (africká vrba) a topolovým roštem, elektrická kamna pro bylinnou lázeň se čtyřmi programy, regulace vlhkosti a teploty, osvětlení s funkcí chromoterapie (terapie pomocí barev), cena od 95 000 Kč podle provedení. Doplňky (křesla, lehátka, stolky) jsou záměrně vyrobeny z bílého dřeva, aby nedocházelo k zabarvení osušek či prostěradel. PYRAMIDA, s. r. o.

 

Datum vydání: 6. 1. 2016

Edit: