Jak vytvořit vhodné prostředí ke spánku?

ložnice

Součástí postele z masivního divokého dubu s olejovaným laťkovým čelem jsou i dva odkládací noční stolky. foto: Nábytek Brückl

Vkusné zařízení, přehledné uspořádání, kvalitní matrace s roštem a zdravé prostředí vytváří základní předpoklady pro účinnou regeneraci sil během spánku.

Na kvalitu spánku má vliv celá řada faktorů a významnou roli hraje životní styl i momentální rozpoložení člověka. Neméně důležitá je ovšem i maximální snaha pozitivně ovlivnit prostředí, v němž každý den usínáte. Zařízení ložnice by mělo být jednoduché, účelné a přehledné, umožňovat snadný úklid a údržbu a rozhodně by mu neměla chybět útulnost a osobitý styl. Mělo by odrážet váš vkus a poskytovat místo nejen na věci, které potřebujete, ale i které máte rádi. Základem je správný výběr nábytku a doplňků, k nimž patří zejména postel s kvalitní zdravotní matrací a roštem, noční stolky, prádelník či šatní skříň. Vedle toho je třeba také dbát na ochranu před hlukem i dopadem světla z ulice a snažit se v místnosti, kde spíte, udržovat nižší teplotu (optimálně kolem 18 °C). K tomu mohou výrazně přispět zatemňovací závěsy, rolety či žaluzie.

Krása v jednoduchosti

hořčicový uzlový polštář

Uzlové polštáře se sametově hladkým polyesterovým povrchem jsou měkké a příjemné na dotek. Od 396Kč, foto: Mall

K dodržení požadavku na snadnou údržbu je zapotřebí, aby ložnice nebyla odkladištěm nepotřebných věcí nebo provizorní tělocvičnou, a je-li to jen trochu možné, domácí pracovnu v rámci bytu umístěte raději jinam. Jednou z důležitých a odborníky často doporučovaných zásad je totiž vyvarovat se působení modrého světla, což znamená omezit před spaním sledování televize a používání elektroniky, jako je počítač, tablet nebo mobilní telefon. V ložnici by také měly mít přednost uzavřené úložné prostory. Otevřeným knihovnám či poličkám s drobnými dekoracemi i přemíře textilních doplňků a dalších „lapačů prachu“ se tu pokud možno vyhněte, a toto pravidlo se netýká jen domácností alergiků.

Výběr nábytku

Pro zdravé domácí prostředí a ložnici obzvlášť vybírejte raději kvalitní nábytek z přírodních materiálů – nejlépe ze dřeva nebo s dřevěnou dýhou – a od prověřených výrobců. Tyto materiály jsou ekologické, přirozeně stárnou a nemusíte se tedy obávat negativního dopadu na vaše zdraví.

bavlněné povlečení s kočičkami

Bavlněné povlečení Cool Cats s potiskem koček má rozměr 140 x 200 / 70 x 90cm. 1 490 Kč, foto: Scanquilt

Povlečení

Spánek významně ovlivňuje i vhodný výběr lůžkovin a povlečení. Ložní prádlo z přírodních materiálů, jako je například bavlna, len nebo lyocell, dobře odvádí pot, rychle schne a snadno se udržuje. I v případě povlečení z bavlny, které se řadí do různých typů především podle způsobu tkaní, vsaďte na kvalitu. Luxusnější bavlněné povlečení z dlouhovláknité česané bavlny je na dotek příjemné, lehké a prodyšné, vyniká dlouhou životností a elegantním vzhledem. Aby se povlečení účinně zbavilo roztočů, bakterií a potu, mělo by se mělo z hygienických důvodů prát alespoň na 60 °C.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: se svolením firem Veba, Tchibo, Jysk, Blancheporte, Bonprix, Scanquilt, Designový nábytek, Asko, Westwing, Nábytek Hülsta, Mall, Nábytek-Bogart, KARE, Beliani, Massivo, Casabella, Nábytek Brückl

Datum vydání: 15. 11. 2023

Edit: