Ochrana před sluncem

O zastínění oken některým typem interiérové či exteriérové stínicí techniky uvažuje stále víc z nás. Nechte se inspirovat některým z těchto příkladů.

Látkové žaluzie Duette z dvojité látky pomohou částečně i proti přehřívání interiéru. Samé žaluzie

v interiéru

S rostoucím počtem horkých slunečných dní získává interiérová i exteriérová stínicí technika stále větší význam. Zastínění interiéru bývá sice obvykle méně nákladné, ale není většinou tak účinné jako exteriérové, může však plnit i estetickou funkci. K nejpoužívanějším typům interiérového stínění řadíme látkové rolety, rolety Den a noc (nebo také Twinrollo), dále horizontální žaluzie hliníkové, plastové či dřevěné, žaluzie plisé, látkové žaluzie Duette, záclonové žaluzie Silhouette, vertikální látkové žaluzie, japonské stěny, římské rolety či závěsy.

 

Bioklimatická pergola Skyline s maximálními rozměry 7,97 × 4,5 m má celohliníkovou konstrukci a ochranu proti dešti a slunci. Alpergoly

v exteriéru

Mezi nejběžnější druhy exteriérové stínicí techniky patří pergoly včetně bioklimatických, dále markýzy, sluneční plachty, předokenní žaluzie, předokenní rolety a předokenní screenové rolety. Kromě stínicí funkce má řada typů, zejména těch, které se instalují před okna, také nezanedbatelný vliv na snížení teploty v místnosti, takže kromě příjemnějšího klimatu v interiéru ušetří i spotřebu energie na provoz klimatizace. V případě předokenních hliníkových rolet lze zmínit i důležitou bezpečnostní funkci.


Ověřená firma v oboru stínicí techniky

Od roku 2013 je v oboru stínicí techniky přidělován certifikát Ověřená firma v oboru stínicí techniky. Tento certifikát vydává Svaz podnikatelů ve stínicí technice – SPST a k přidělení dochází za splnění určitých podmínek, nikoli za úplatu. Od roku 2019 je jednou z podmínek přidělení navíc absolvování vzdělávacích aktivit svazu, jejichž cílem je stále zlepšovat úroveň pracovníků v oboru. Certifikát je udělován vždy na období jednoho roku a firma, která certifikát obdržela, má jeho logo uvedeno ve své podstránce na www.svst.cz, v sekci Kontakty.


 

text Dita Fingerlandová foto archiv firem

Edit: