Jaro na pohovce

Těšíte se na jaro? Sychravé počasí a mrazy vám prostě nedělají dobře? Nechejte se inspirovat svěžími tipy na sedací nábytek, který zajistí příjemnou atmosféru plnou života nejen na konci zimy, ale po celý rok. Zkrátka usednete, a špatná nálada z nevlídného počasí bude ta tam.

Jarní atmosféru do interiéru snadno vnese dobře vybraná pohovka, lenoška, křeslo či taburet. Při jejich výběru nelitujte peněz a nebojte se extravagance. Ta nemusí být nutně jen záležitostí barevnosti, nabízejí se také neotřelé tvary. I pohovka či křeslo mohou být solitéry, kterými se bude váš obývák hrdě chlubit.

 

Pohovka Osaka s prošívaným sedákem, různý potah v látkách a kůžích (77 x 242 x 87,5 cm), od 32 090 Kč. www.boconcept.com

LEHKÉ, SVĚŽÍ, VESELÉ

Jaro je sympatické roční období, symbolizuje nový život, energii, sílu, lehkost a právě takový může být i sedací nábytek, který bude stejné pocity vzbuzovat nejen na konci března, ale po celý rok. A může mít i praktické výhody. Zvolíte-li pohovku na nožkách, bude působit lehčím dojmem, a zároveň nabídne snazší úklid podlahy.

Relaxační pohovka EDIT – novinka německé značky KOINOR pro letošní jaro. Otáčejte se,
polohujte se, přibližte se, nebo si naopak vytvořte svůj vlastní prostor. Provedení v látce nebo
kůži, podnož dřevo, od 202 800 Kč. www.homestyle.cz

VYBÍREJTE DOBŘE

Vybrat barvu a tvar bývá oříškem, můžete samozřejmě využít pomoci oborníka, ale správný výběr sedacího nábytku byste měli stvrdit tím, že si na něj skutečně sednete. Tedy navštívíte prodejnu s nábytkem, showroom vybrané značky nebo budete shánět stejnou pohovku, na níž se vám skvěle sedí u sousedů. Sedací nábytek, ať už je to pohovka nebo jiné kusy s funkcí sezení, vám zkrátka musejí sednout!

Dvoumístná pohovka KNOPPARP (šířka 119 cm, hloubka 76 cm), potah lze sundat a vyprat, 1990 Kč. www.ikea.cz

S OHLEDEM NA POTŘEBY

Zamyslet se je ale samozřejmě nutné také nad tím, jak budou vybrané kusy sedět konkrétnímu prostoru i konkrétnímu uživateli. To, že se vám u přátel nádherně sedí, možná i leží, či dokonce spí na pětimístné pohovce potažené jemnou kůží, je sice skvělé, ale je určitě vhodným řešením do vašeho nevelkého bytu a je to dobrá volba, když máte doma dva nevychované bernardýny, kteří na pohovce tráví většinu dne? To je samozřejmě nadsázka, nicméně velikost pohovky je důležitým parametrem. Neměla by rozhodně stát stísněně v koutě, tak, že se k ní sotva probojujete. Čím výjimečnější bude její design, tím více potřebuje místa.

STOCKSUND – třímístná pohovka, Ljungen světle červená (šířka 199 cm, hloubka 95 cm), 15 990 Kč, www.ikea.cz

PRAKTICKÉ FUNKCE

V malém bytě, kde žijete s partnerem, nebudete nejspíš potřebovat pětimístnou pohovku, zato se vám možná hodí pohovka rozkládací, která nabídne možnost přenocování návštěvám. Nebo kus s úložným prostorem, kam schováte běžně nepoužívané, a přesto potřebné předměty. Praktický je také sedací nábytek sestavený z jednotlivých modulů, které lze podle potřeby různě seskupovat a vytvářet tak tvary a sestavy na přání.

Luxusní sedací souprava Grantorino značky Alpa Salotti s potahem z kvalitní hovězí kůže
a výplní z eko-polyurethanové pěny s vysokou hustotou. Nastavitelná opěrka hlavy či možnost
elektronického polohování sedadel. V rozměru 337 x 250 cm a provedení kůže
od 157 200 Kč. www.jvpohoda.com

VÍCE TVÁŘÍ POHODLÍ

Moderní sedací nábytek už bývá pohodlný sám o sobě, na potahy jsou používány materiály velmi příjemné na dotek (i to si otestujte při výběru). Vyplatí se ale také sledovat funkčnost sedací soupravy a nejrůznější doplňky, které pobyt na ní ještě více zpříjemní. Kromě variability jednotlivých dílů to může být polohovatelnost – opěrek, podnožek a područek, či možnost pořídit doplňky ve stejném designu, například podnožku či taburet.

PRO CELOU RODINU

Při výběru pohovky je třeba dbát nejen na design, ale hlavně na kvalitu materiálu, konstrukce a výplní. Sedací souprava je často místem, kde trávíte nejvíce volného času, a slouží celé rodině, proto by měla 100% vyhovovat všem jejím členům.

Luxusní nábytek značky Porada od italského výrobce vyniká vysokou kvalitou, jedinečným designem a komfortem, který se odráží v každém vyrobeném kusu. Cena jednotlivých produktů na vyžádání. www.jvpohoda.com

PŘEVLÉKEJTE!

Teď je to svěží jaro, za chvíli přijde žhavé a energické léto, a třeba jste i příznivci barevného podzimu. Nikdo nemění kvůli ročnímu období kompletní zařízení interiéru. Přesto jej lze „převlékat“ podle chuti, jak často jen chcete. Velmi dobře k tomu slouží textil i drobné doplňky, stejně jako třeba květinové dekorace či vůně. Atmosféru svého obydlí můžete hravě měnit klidně každý den! I jarní pohovka může změnit svou tvář, kdykoli se vám zachce.

7 PRAVIDEL VÝBĚRU

1. Určete si potřebný počet míst k sezení, velikost.
2. Ujasněte si další potřebné funkce (úložný prostor, možnost rozložení).
3. Zvolte design/styl (moderní, retro apod.).
4. U kusů, které dosavadnímu výběru vyhovují, otestujte, jak jsou pohodlné, zda umožňují odpočívat tak, jak jste zvyklí.
5. Ověřte si, nakolik je vám materiál potahu příjemný na dotek i jak snadná či nesnadná je jeho údržba.
6. Prověřte kvalitu provedení, stabilitu, jednoduchost ovládání (např. rozkládání musí být rychlé a pohodlné).
7. Zohledněte i renomé výrobce, záruky.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 26. 3. 2017

Edit: