Nábytek do koupelny

Primární jsou samozřejmě sprcha a vana, ale důležitou roli hraje i nábytek, který do koupelny zvolíte. Měl by být především praktický, pohodlný, funkční a odolný proti vlhku a vodě. Jak ho vybrat a kde ho koupit?

Nejlépe vám poradí v koupelnovém studiu, kde si jednotlivé kousky můžete na vlastní kůži vyzkoušet, zároveň vám mohou pomoci s konkrétním návrhem celé koupelny – jak ji uspořádat, jak ji kompletně vybavit a poradí i s barevným laděním nábytku.

3

Zásuvka pod umyvadlo z kolekce Cubik (90 cm, od 54 000 Kč), Idea Group, ilbagno.cz

2

Ideální vůně do koupelny? Levandule… Difuzér Chando, 315 Kč, www.bytove-parfemy.cz

1

Skleněné umyvadlo v barvě cappuccino (120 cm, 36 800 Kč) ladí s ostatním koupelnovým nábytkem (kolekce Nyu, 35 890 Kč), ilbagno.cz

TRVANLIVÝ A ODOLNÝ

Pokud jde o kvalitu nábytku do koupelny, neměli byste přistupovat na žádné kompromisy – vybírejte kousky vyrobené pouze z trvanlivých a odolných materiálů, které pocházejí z dílny renomovaného či dobře známého výrobce. Investice do levných kousků se v tomto případě opravdu nevyplatí, za pár let se na nich podepíše vlhkost a budete je muset měnit za nové.

Uvažovat můžete o opravdu kvalitní dřevotřísce, MDF desce nebo PVC či tvrzeném sklu – všechny tyto materiály, jsou-li perfektně zpracované a ošetřené, mají vysokou odolnost vůči vlhkosti a vodě. Odolnost zvyšuje i povrchový nátěr, který většinou obsahuje příměs polyuretanu, jenž výborně odolává oděru i vodní páře. Právě hustota a kvalita nátěru (laku) jsou důležité pro to, aby nábytek takzvaně nedelaminoval (neodlepovaly se jednotlivé vrstvy) a povrch nezpuchřel. Nábytek musí také vydržet časté teplotní výkyvy a neměla by mu vadit ani občasná sprška. Případnou vlhkost je ale nutné vždy okamžitě setřít suchým hadříkem.

4

Umyvadlová skříňka LILLÅNGEN s hlubokým rámem, který můžete používat jako odkládací prostor na misku s mýdlem a kelímek na kartáčky (40 x 41 x 92 cm, 2740 Kč). IKEA.cz

5

Závěsná skříňka s umyvadlem, galerka s LED diodovými pásky a vysoká skříň – vše kolekce Enzo, cena od 11 990 Kč. drevojas.cz

6

Skříňka pod umyvadlo Olymp Deep v různých rozměrech a barvách (bílá, béžová, hnědá), cena od 4382 Kč, siko.cz

POZOR NA DETAILY

I ty hrají roli – především kování a zakončení jednotlivých spojů a zásuvek. Kování by mělo mít velkou trvanlivost a ideálně doživotní záruku, na to vše se při koupi zeptejte. Vyzkoušejte si i snadnost pojezdů zásuvek a posuvných systémů, rozhodně by měly jít zlehka otevírat i zavírat a neměly by ani trochu drhnout. Bodem navíc je tzv. plynulé dovíraní, tedy tiché a jemné zavírání zásuvek, bez bouchnutí při dojezdu, podobně jako u kuchyňské linky.

Nezapomeňte na praktickou a bezpečnostní stránku – u skříněk volte zaoblené rohy, stačí jen mírně; hloubku a rozměry nábytku je dobré uzpůsobit podle dispozice a velikosti koupelny a podle jednotlivých členů rodiny tak, aby všem dokonale vyhovoval.

7

Pedálový koš Wood (3 l, 17 x 17 x 25 cm, 339 Kč), bonami.cz

8

Police a zrcadlo v jednom (kov a borovicové dřevo, 11 590 Kč), lepatio.cz

10

Kolekce Storm (masiv v dekoru ořech s vysokým leskem, libovolné uspořádání jednotlivých modulů), cena od 5340 Kč. drevojas.cz

9

Umyvadlová skříňka LILLÅNGEN s hlubokým rámem, který můžete používat jako odkladací prostor na misku s mýdlem a kelímek na kartáčky (40 x 41 x 92 cm, 2740 Kč). ikea.cz

11

Nástěnná zrcadlová skříňka Natur Spa (ořechové dřevo, 1190 Kč), butlers.cz

JAK BY MĚL VYPADAT?

Pokud si pořídíte nadčasové kousky nábytku, tedy v jednoduchém čistém designu, barevně neutrální, máte vyhráno. Mnohem jednodušeji k nim doladíte ostatní prvky, jako jsou ručníky, koupelnové předložky i nejrůznější doplňky, které zároveň můžete často a snadno měnit – tím bude vaše koupelna stále jako nová – svěží a neokoukaná.

Oblíbené jsou například dekory, které imitují klasické i exotické dřeviny – třeba světlý dub, nebo tmavé wengé. Pokud chcete do koupelny poctivý masiv, pak zvolte dřeviny odolávající vodě, jako jsou tropický teak, masaranduba nebo bangkirai, ale nemusíte se bát sáhnout ani po tuzemském dubu nebo akátu, i ty absorbují minimum vody a vlhkosti. Pozor si dejte především na spoje a kryty spojů, pod kterými se může usazovat voda a nenápadně vznikat plíseň.

14

WC sedátko Scooter (MDF deska a kov, 799 Kč), bonami.cz

16

Komplet IL CAVALLETTO – kruhové umyvadlo s originálním pultem (94 x 50 cm) a sifonem, 49 126 Kč. perfecto.cz

 

 

Datum vydání: 30. 1. 2016

Edit: