Klasickou, nebo masážní?

Máme na mysli vanu – požitek z koupele zažijete určitě v obou. Ale pokud masážní, pak je dobré nechat si ji v obchodě připravit rovnou na míru, přesně podle vašich požadavků. Ideální je si ji dokonce předem vyzkoušet.

O tvaru a velikosti vany rozhoduje především dispoziční řešení koupelny, další roli hrají i vaše požadavky na její funkčnost a pohodlí. Důležité je uvědomit si také to, kdo a jak často ji bude používat. A zároveň byste se měli zamyslet nad materiálem, z kterého bude vyrobena – tedy zda dáte přednost smaltu anebo akrylátu.

4

3

Porcelánová miska na mýdlo, 145 Kč a mýdlo Fleur de Coton, 86 Kč. Mathilde M., nabízí www.apropos-shop.cz.

2

Košík do koupelny obsahuje žínku ve tvaru růže, ručník, kartáč ve tvaru srdce a mýdlo, 1059 Kč. Mathilde M., www.apropos-shop.cz

1

Vana Opera (180 x 80 x 50 cm), materiál litý kámen, 185 700 Kč, vyrábí Toscoquattro. Nabízí IL BAGNO.

TAKŽE KTERÁ JE LEPŠÍ?

Odpověď není jednoduchá, oba materiály mají své plusy i minusy. Smaltovaná ocelová vana se vyrábí lisováním plechu o různých tloušťkách. Zárukou opravdu kvalitního materiálu je smaltovaná ocel silná 3,5 mm. Smaltovaná ocel odolává kyselinám, chemikáliím, oděru i nárazům. Výrobci se snaží částečně utlumit větší hluk při napouštění vody do vany instalací polystyrenového nosiče, do kterého bývá vana zapuštěna. Akrylátové vany se snadno udržují v čistotě, pokud ale používáte pouze čisticí prostředky k tomu určené. Některé výrobky s příměsí abrazivních přísad vanu poškrábou. Výrobce sice garantuje, že drobná poškození do hloubky jednoho milimetru není problém pomocí speciálních prostředků odstranit, ale jedná se už o zásah do povrchové úpravy vany a to nemusí být každému příjemné. Jak akrylátové, tak smaltované vany nabízejí velkou škálu tvarů a barev. Možnosti u obou provedení jsou téměř neomezené.

5

Vana Conoduo (design studio Sottsass Associati) v lávově černé barvě (180 x 80 x 43 cm) se speciální přepadovou a odpadní soupravou získala několik ocenění za výjimečný design, například prestižní cenu Red Dot. Cena vany 184 486 Kč, cena soupravy 6836 Kč. KALDEWEI

6

7

Dárková plechová dóza obsahuje dekorativního sádrového andílka, žínku s dřevěnou rukojetí, sprchový gel a ručník, 1363 Kč. Mathilde M. www.apropos-shop.cz

8

Bavlněný ručník v několika barevných variantách, 169,90 Kč. F&F Home.

PRO POCIT LUXUSU

Můžete vyzkoušet i netradiční a velmi příjemnou variantu vany – dřevěnou. I takové kousky jsou na trhu k mání, nejčastěji z cypřišového dřeva nebo z ořechu. Jedná se o luxusní záležitost, musíte počítat s vyšší finanční částkou. Za to se vám vana odmění neskutečným pohodlím a dlouhou životností, navíc je neodolatelně krásná a příjemná na dotyk, je teplá (dřevo výborně tepelně izoluje) a běžné koupání promění v nekonečnou relaxaci. Možná uvažujete o variantě vany zapuštěné do podlahy. To je schůdné u koupelny o velikosti minimálně 10 m2 a s technicky proveditelným řešením. I tady jde o finančně náročnější řešení, které opět dodá koupelně i vašemu koupání nádech luxusu.

ZPÁTKY NA ZEM

Pokud naopak bojujete o každý centimetr, pak jednoznačně volte variantu s obložením, tedy vestavěnou, kde budete mít možnost využít obložení jako místo pro přihrádky a police; situováním vany ke stěně koupelny zároveň ušetříte spoustu cenného prostoru. Na trhu jsou i provedení van se sprchou a sprchovou zástěnou, tedy dva v jednom, a záleží jen na vás, pro kterou variantu (sprchování nebo koupel) se právě rozhodnete. Existují i řešení speciálně navržená pro panelákové koupelny, které neoplývají nadbytečnými metry, a ta jsou skutečně mistrovsky dotažená do posledního detailu (včetně praktické sprchovací hlavice a vodovodní baterie), aby využití vany jak pro koupání, tak pro rychlé osprchování bylo maximální a zároveň pohodlné. Promyslete si také, jestli například právě rohová vana není nejlepším řešením pro prostor vaší koupelny.

9

Vana za série Nearia (180 x 90 cm) s panelem z čelní a boční strany, 65 880 Kč, vyrábí Teuco, nabízí MONDO CERAMICA.

10

Vana Magnolia (170/180 x 75 cm), materiál akrylát, má odtok vody umístěn uprostřed, obě strany mají stejný pohodlný sklon, takže je ideální pro koupání ve dvou. Cena od 10 990 Kč podle provedení, možnost zabudování hydromasážního systému. RAVAK

11

Bavlněné ručníky z kolekce OPAL – (30 x 30 cm), 47 Kč/ks, (50 x 100 cm), 198 Kč/ks a osuška (70 x 140 cm), 396 Kč/ks. ABITARE

12

Akrylátová asymetrická vana Rosa II (170/160/150 x 105 cm) je součástí konceptu Rosa (vana, zástěna, umyvadlo, zrcadlo, nábytek, baterie…) a nabízí i možnost osazení hydromasážním systémem. Cena od 10 990 Kč, design Storz, nabízí RAVAK.

A JSME U MASÁŽE

Pořízení masážní vany si opravdu dobře promyslete. Rozhodujícím kritériem je četnost používání – pokud byste ji používali pouze sporadicky, čas od času, taková investice se vám nevyplatí. Žádnému masážnímu systému totiž nesvědčí dlouhá doba nečinnosti. Pokud jste přesvědčení, že masážní vanu budete používat často, a jste odhodlaní si ji pořídit, zvažte ještě druh masážního systému a množství doplňkového vybavení. Opět i zde platí, že je zbytečné investovat do něčeho, co byste nikdy nebo jen velmi málo využili. Nejlepším řešením je zajít do prodejny, na všechno se informovat u zkušeného prodejce a ten by vám měl podle vašich přání a požadavků v podstatě sestavit masážní vanu přímo na tělo. Opravdu dobrý prodejce vám i nabídne vyzkoušení zdarma v některém z modelů, které nabízí. Jedině tak budete na vlastní kůži vědět, do čeho jdete. Před koupí se nezapomeňte zeptat na všechny detaily, jako je délka a rozsah záruční doby, na co se vztahuje, jak funguje a kde je nejbližší pozáruční servis a jaké jsou možnosti náhradních dílů.

14

Samostatně stojící vana Zara v bílém provedení, materiál akrylát, rozměry 169 x 80 x 61 cm, objem 360 l nabízí pohodlí za velmi příznivou cenu 24 990 Kč. SIKO KOUPELNY

PERLIČKY, NEBO VÍŘENÍ?

V podstatě máte na výběr ze tří masážních systémů – vířivého, perličkového anebo kombinace obou. U prvně zmíněného (hydromasáž, whirlpool…) je princip následující: voda napuštěná ve vaně se nasává čerpadlem a vrací se zpátky bočními tryskami. Ty jsou nasměrovány na různá místa na těle tak, jak je vám to příjemné. Tryskami můžete samozřejmě libovolně otáčet a měnit jejich směr. Třeba na masáž chodidel je dobré pořídit si ještě sadu speciálních mirkotrysek, které nebývají běžnou součástí výbavy hydromasáže. Perličkový systém (vzduchová masáž, airpool…) funguje na principu proudícího vzduchu, který je do vany vháněn tryskami umístěnými na dně vany. To se děje pomocí dmychadla, které vytváří horký vzduch a udržuje stálou teplotu vody ve vaně. Tělo je jemně masírováno po celém povrchu. U této varianty je rozhodující, jestli systém vhání do vany studený nebo již předehřátý vzduch, protože v případě studeného vzduchu voda ve vaně rychleji vychladne. Ovládání je u levnějších modelů mechanické, u dražších pak elektrické s dotykovým displejem nebo pomocí dálkového ovládání. Jestli se nemůžete rozhodnout, který systém by vám více vyhovoval, můžete zkusit zkombinovat oboje. Vířivá vana je zdokonalena ještě o účinky jemné perličkové masáže, což by mělo zaručit dvojnásobný požitek. Jenom nepodceňte hlučnost masážního systému – některé levnější modely nemusí úplně odpovídat vaší představě o klidné a tiché vodní masáži a mohly by vám požitek z koupele nepříjemně narušit.

PÁR NADSTANDARDNÍCH TIPŮ

Na výběr máte například podvodní osvětlení – jednobarevné nebo spektrální. Nejedná se ani tak o nadbytečný luxus, jak by se vám mohlo možná zdát. Pozitivní působení barev na lidský organismus bylo mnohokrát prokázáno (chromoterapie) a v kombinaci s příjemnou relaxací ve vodě je ještě umocněno. Dopřát si můžete i praktické doplňky, například ozonizaci (dezinfekce vody ozonem), protiskluzovou úpravu povrchu vany, dálkové ovládání jednotlivých funkcí masážního systému a dokonce i zabudovaný CD a DVD přehrávač. Ty opravdu nejluxusnější varianty mají v běžné výbavě i funkci vysoušení – vana se po vypuštění vody sama vysuší teplým vzduchem a nikdo za pár minut nepozná, že se v ní někdo koupal.

15

Froté osuška ÅFJÄRDEN (140 cm x 70 cm), 229 Kč. Koupelnová předložka TOFTBO (90 cm x 60 cm), 249 Kč. IKEA.

16

Koupelnová předložka, 299 Kč, F&F Home.

17

Kolekce bavlněných ručníků a osušek BASIC, rozměry od 30 x 30 cm (141 Kč/ks) do 70 x 140 cm (900 Kč/ks).

Datum vydání: 21. 11. 2015

Edit: