Nábytek na zahradu, balkon i terasu

V létě trávíte nejvíc času na zahradě a rádi si zde dopřejete i posezení s přáteli nebo u společného jídla. Právě k tomu potřebujete ten správný venkovní nábytek.

Nábytek na zahradu volte nejen podle toho, aby byl pohodlný a dobře se vešel tam, kde ho budete nejvíce používat, ale také aby ladil se stylem vašeho domu nebo chalupy. Podle jeho umístění si ujasněte, zda využijete velkou sestavu s čalouněnými sedáky, nebo naopak lehčí skládací židle s malým stolkem pouze pro příležitostné stolování. Správně vybrat byste měli i materiál, z něhož je nábytek vyroben.

Nábytková série Bondholmen nabízí i sadu se stolem a čtyřmi židlemi z masivního eukalyptu v módním šedém odstínu. Cena 11450 Kč. IKEA.

K hliníkové sedací soupravě Titan patří stůl, lavice a dvě křesla, která mají sedáky s rychleschnoucí výplní a nenasákavým povrchem. Cena 59990 Kč. Nábytek Hartman.

VOLBA MATERIÁLU

Kulatý taburet s průměrem i výškou 45 cm nabízí úložný prostor i odkládací plochu. Cena 3 499 Kč. Bonami.

Kovový nábytek (obvykle hliníkový nebo ocelový s nástřikem práškovou barvou) bývá odolný a trvanlivý. Zejména nábytek z hliníku je lehký, takže není problém ho přenášet na místo, kde právě svítí slunce. Oblibě se těší především polohovatelná skládací křesla nebo lehátka s područkami. Asi nejrozšířenějším typem zahradního nábytku jsou u nás sestavy z umělého ratanu, z nichž některé dovedou velmi věrně napodobit svoji původní „předlohu“. Výpletové vlákno bývá pevně vpleteno na konstrukci z hliníkové slitiny (duralu). Dražší a kvalitnější modely jsou od sestav z přírodního ratanu téměř k nerozeznání, avšak užitné vlastnosti umělého vlákna (například odolnost vůči UV záření nebo povětrnostním vlivům) je mnohonásobně předčí. Nábytkové sestavy ze syntetického ratanu bývají lehké a pohodlné. Dalším často využívaným materiálem je také cenově dostupnější  plast. Některé z kvalitnějších a trvanlivějších typů se dělají z umělé pryskyřice (resinu), která je přirozeně pružná, venku nekřehne a lépe odolává nepříznivému počasí.

Venkovní sedačka má dřevěnou kostru, originální lankový výplet u opěradel a polstry s čalouněním odolným proti povětrnosti. Cena kompletu 139 960 Kč. Donate.

Sada nábytku Premium s konstrukcí z eukalyptového dřeva a voděodolným textilním potahem se skládá z pohovky a dvou křesel. Cena 28990 Kč. Tchibo.

EXOTICKÉ DŘEVO

Pro ty, kdo dávají přednost přírodním materiálům, se hodí nábytek ze dřeva. Nejvhodnější jsou exotické dřeviny, které jsou tvrdé, mají větší hustotu vláken a lépe odolávají rozmarům počasí. K nejznámějším a nejpoužívanějším z nich se řadí teak, kromě nábytku využívaný také k výrobě lodních palub, podlah apod. Díky bohatství přírodních olejů není teakové dřevo náchylné na poškození houbami, plísní nebo dřevomorkou a výborně odolává slunci, větru, dešti, sněhu, ale i mrazu. Kromě teaku se často vyrábí nábytek také z eukalyptu nebo akácie.

Sedací souprava Ljunghusen má lehký ocelový rám a výplet ze zdařilé imitace ratanu. Tvoří ji kulatý stůl, dvě židle a pohovka. Cena od 17500 Kč. Jysk.

TEXT: DITA FINGERLANDOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Datum vydání: 26. 6. 2020

Edit: