Aby bylo bydlení přátelské

Při zařizování domova je potřeba myslet nejen na funkčnost, estetický dojem a útulnost bytu, ale také na to, co bude členům domácnosti vyhovovat ze zdravotního hlediska. Při výběru materiálů nábytku, matrací, ale i při běžné údržbě domácnosti.

obývací pokoj

Foto: Unsplash.com

Trpíte na ekzémy, jste atopik? Pak jistě víte, co všechno zhoršuje stav vaší pokožky. Vždyť se jedná o zánětlivou reakci kůže na působení dráždivých látek. K nim patří syntetické látky, vlna, kožešiny, alergeny (prach, pyly, plísně), agresivní mycí a čistící prostředky, ale i klimatizace, stres, únava, nedostatek spánku…

Zhoršení ekzému způsobuje kontakt s kovovými předměty (kovový pásek u hodinek, piercing…) z chromu, niklu, kobaltu, umělé hmoty, guma, organická barviva, ale i domácí mazlíčci (jejich kvasinky, písně, bakterie a viry), roli hraje i teplota v interiéru (horko kůži rozhodně neprospívá) a její prudké střídání.

Materiály, které vás pohladí

Při zařizování, vybavování domácnosti, případně při stavbě či rekonstrukci volte materiály, které nebudou vaši kůži dráždit a budou snadno omyvatelné, abyste odstranili prach, nečistoty a další dráždivé částice.

Podlahy: ideální je dlažba, přírodní kámen, dřevo, vinyl, korek (má antibakteriální účinky, zabraňuje vzniku a šíření plísní) – pozor na laky, vybírejte pouze přírodní, hypoalergenní, žádnou syntetiku.

Rozhodně se nedoporučují koberce (vlněné obzvlášť), ve kterých se drží prach a nečistoty, které by mohly vaši pokožku dráždit. To platí i o látkových závěsech (raději volte žaluzie) či záclonách.

Pro lidi s ekzémem, kteří zároveň hledí na každý detail, včetně interiérových dveří, mohou představovat ideální volbu bezfálcové dveře. Spojují praktičnost a funkčnost.

Spánek je pro stav kůže zásadní

Postel a matrace patří k základnímu vybavení každého bytu a na jejich kvalitě závisí i kvalita spánku. Na posteli a matraci rozhodně nešetřete. Rám volte nejlépe dřevěný, aby se dobře udržoval v čistotě a matrace by měla vyplnit požadavky nejen na přiměřenou tvrdost, ale hlavně aby byla hypoalergenní. Materiály, které splňují náročné požadavky jsou například bavlna, kokosové a konopné vlákno, koňské žíně, přírodní kaučuk. Bavlnu lidé používají už víc než 6 tisíc let a vědí proč. Skvěle vstřebává vlhkost, je měkká i pevná. Je přirozeně hypoalergenní, tedy nedráždí pokožku. Kromě povrchu matrací se doporučuje lidem s citlivou pokožkou i na oblečení. Kokosové vlákno se získává ze svrchní slupky kokosových ořechů a vlákna jsou vysoce odolná proti oděru, vlhkosti a jsou velice prodyšná. Matrace mají vysokou prodyšnost, tedy se v nich netvoří plísně. Konopné vlákno se získává z rostlin konopí setého a patří k nejdelším a nejpevnějším rostlinným vláknům. Konopné vlákno je několikrát pevnější než bavlna, přitom velmi měkké, nedráždí pokožku, saje vlhkost a má antiseptické účinky. Využijte na povlečení, oblečení, ubrusy a další textilie v bytě. Koňské žíně z hřívy a ohonu skvěle akumulují teplo a dokonale odvádějí vlhkost. Jako náplň matrací se využívají stovky let. Přírodní kaučuk je také hypoalergenní materiál, má antiseptické účinky a dobře odolává roztočům. Dalším materiálem, který je vhodný pro citlivou pokožku je bambus. Bambusové oblečení je prodyšné, hypoalergenní, pohlcuje vlhkost, je odolné k mačkání a rychle schne.

Základem zdravého prostředí je úklid a čerstvý vzduch

Pravidelné větrání a úklid dokáže zamezit dráždění prachem, roztoči, bakteriemi, viry. Využívejte k nim hypoalergenní přípravky. V řadách přípravků najdete univerzální čističe, mýdla, dezinfekce, přípravky na údržbu koupelen, podlah, zkrátka vše, co potřebujete pro čistý a zdravý byt. Cirkulace vzduchu zase brání vzniku plísní.

A když je zle, pomohou v lékárně

Ekzémy potřebují dostatečnou hydrataci (mléka s ureou), na zarudnutí, pálení a svědění pomáhají produkty s obsahem koloidního stříbra či přírodními extrakty (Tea Tree), v lékárně jsou volně dostupná antihistaminika, která rychle zmírní akutní příznaky na pokožce.

Datum vydání: 22. 9. 2023

Edit: