Bydlení „na stará kolena“

Přestože jste svěžím seniorem, je třeba myslet i na horší časy.

Čím je člověk starší, tím hůř si zvyká na nové věci. Proto začněte přemýšlet už po padesátce o svém bydlení v důchodovém věku. Jak by mělo vypadat?

Realita je taková, že jen polovina lidí ve věku kolem osmdesáti let zvládne kompletně svoji sebeobsluhu. V případě devadesátiletých se pak pouhých 20 % o sebe postará úplně samo. Proto nečekejte na dobu, kdy vás zaskočí nemoci a neduhy stáří, a začněte si postupně upravovat byt tak, abyste se v něm i v budoucnu mohli navzdory svým potížím bezpečně pohybovat. Předpokladem ovšem je, že v tomto bytě nebo domě chcete zestárnout. Leží v místě, které máte rádi, v dostupné vzdálenosti obchodů i doktora, minimálně 250 metrů od lavičky, kde si v budoucnu při cestě odpočinete? Je okolí co možná bezbariérové? Doveze vás k bytu ve vyšším patře výtah? Ideální odpovědi znějí ano. Rozhodně tedy platí, že konkrétní podoba vašeho bydlení bude usnadňovat nebo naopak zhoršovat vaši seniorskou situaci.

KOUPELNA A KUCHYNĚ

Na stáří je lepší volit do koupelny sprchový kout (nejlépe bezbariérový) se sedátkem, případně takový, do nějž se vejde plastová židle. Vana by měla být nízká, abyste kraj lehce překročili, případně s dvířky (ta je finančně náročnější). Důležité jsou protiskluzové dlaždice a madla, za která se můžete na různých místech přidržet. Madla, kliky i ručníky se doporučují pořídit ve výraznějších barvách, aby byly dobře vidět. Snadný úraz hrozí ale i v kuchyni. Část pracovní desky se doporučuje snížená, aby se u ní dalo pracovat vsedě, stejně tak varnou desku je dobré umístit o něco níže, abyste do hrnců dobře viděli a nemuseli se přes ně dozadu natahovat k zadním plotýnkám. Pokud vaříte na plynovém sporáku, pořiďte si raději hlásič CO2, který se dá napojit i na telefon příbuzných. Těžší věci (hrnce, zásoby) umísťujte do dolních skříněk, aby na vás při manipulaci nespadly.

Podpůrné madlo na vanu má výšku 25,5 cm. Nastavitelná rozteč k upevnění je 6 až 13 cm. Nosnost 150 kg, cena 1 790 Kč. Výškově nastavitelná stolička, cena 1 090 Kč. eshop.sapho.cz

LOŽNICE NA DOSAH TOALETY

Klozetovou mísu vybírejte vyšší, případně ji opatřete sedátkem, které ji zvýší, takže se vám bude lehčeji (i třeba při použití madel) vstávat. Výborným pomocníkem je také sedátko s bidetovou sprškou. Toaleta by měla být umístěna nedaleko ložnice tak, abyste k ní v noci neabsolvovali malý výlet, případně pokaždé neslézali a nevylézali strmé schody. Do ložnice volte vyšší postel a matraci s tužšími okraji, aby se vám z lůžka lehce vstávalo.

CO PLATÍ PRO CELÝ BYT

Zbavte se vysokých prahů (nad 2 cm) mezi místnostmi a vyměňte je za nízké lišty. Stejně tak se vyvarujte nábytku na kolečkách a volně položených malých koberečků. Nábytek, o který se budete opírat, naopak dobře zajistěte. Pamatujte na to, že čím méně věcí v bytě je, tím lépe se interiér udržuje. Například lidé s demencí (v 85 letech je to každý druhý) potřebují přesný řád, který se pak snadněji dodržuje (sýry jsou tam, rukavice tamhle). Velmi důležité je také osvětlení, protože senior potřebuje až pětkrát silnější světlo než mladý člověk. Takže pořiďte více světel se zdroji s větší intenzitou. Pokud si stihnete takto upravit bydlení ještě v době, kdy na to stačíte, máte z poloviny vyhráno.

Schodišťové sedačky jsou v českých domácnostech zatím spíše výjimkou. Kdo ji ale má, nedá na ni dopustit.

DŮVODY, PROČ JE ČLOVĚK ODKÁZANÝ NA POMOC ZVENČÍ
(seřazeno od nejčastějších)

  • vysoký věk (křehkost seniora),
  • tělesné postižení včetně Parkinsonovy nemoci,
  • rakovina, autoimunitní onemocnění,
  • zrakové a sluchové postižení,
  • Alzheimerova choroba,
  • pohyby jemné motoriky (souvisí též se stravováním),
  • pomalý pohyb (nestačíte si dojít na WC apod.),
  • problémy s oblékáním a obouváním,
  • problémy s tělesnou hygienou (nevlezete do vany apod.),
  • potíže s péčí o domácnost (může souviset i se stresem z neuklizeného prostoru).

TEXT: VANDA JESENSKÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Datum vydání: 6. 5. 2020

Edit: